Mam 15 lat, jestem w 1 klasie liceum. Od razu przepraszam za błędy ale chce to napisać jak najszybci
1
odpowiedzi
Mam 15 lat, jestem w 1 klasie liceum. Od razu przepraszam za błędy ale chce to napisać jak najszybciej bo już nie daje sobie rady, wykańcza mnie to. Jestem osobą, która chętnie spędza czas w towarzystwie ludzi, nie lubię siedzieć w domu. Uczę się dobrze, jednak moja mama nie chce wypuszczać mnie wgl z domu. Zaczęłam się przyzwyczajać i nauczyłam się tego. Gdy koleżanki pytają czy mogę gdzieś wyjść to od razu odpowiadam, że nie mogę bo wiem, że mama się nie zgodzi. Od dwóch lat większość rozmów/pytań związanych z wyjściami kończyło się tylko moim płaczem. Mama zawsze znajdzie wymówkę, żebym nie mogła wyjść. Ostatnio dostałam 5 z ważnego sprawdzianu nad którym siedziałam cały tydzień i inne pozytywne oceny, żeby mama nie znalazła żadnych argumentów.. ale przecież zapomniałam o ,,bo ja tak mówię". W sylwestra pozwoliła mi zaprosić najlepszą przyjaciółkę, żebym nigdzie nie wychodziła. Ostatni raz gdzieś wyszłam w wakacje (jest 19 stycznia i wypuszcza mnie tylko w wakacje jeden/dwa razy w tygodniu). Czasami po szkole pójdę z koleżankami na gofry ale nigdy więcej niż pół godziny (zazwyczaj mówię mamie, że były korki dlatego się spóźniłam), nie pamiętam kiedy ostatni raz wyszłam ze znajomymi do kina, na zakupy czy nawet dłuższy spacer. Mam nowe koleżanki, które bardzo lubię i boję się, że mogą się ode mnie odwrócić bo spotykamy się tylko w szkole. Wykańcza mnie to już. W podstawówce miałam jedną przyjaciółkę, która zrozumiała mój problem. W domu czuję się jak w więzieniu i proszę uwierzyć, nie przesadzam. A próby porozmawiania z mamą kończą się tekstami typu: ,,Naprawdę masz tu tak źle? Przecież nic Ci nie brakuje, masz ubrania, jedzenie, więc o co chodzi?". Mama odsunęła się od praktycznie całej rodziny (jest kontakt tylko z babcią i ciocią że strony mamy, całą rodzinę taty odsunęła) i nie ma znajomych. Całymi dniami siedzi w domu, więc mnie nie rozumie. Mam wrażenie, że jest moim przeciwieństwem. A tata tylko mi współczuję, ale nic z tym nie robi. Moje życie stało się strasznie monotonne: idę do szkoły, wracam ze szkoły, uczę się i tak w kółko. Boję się pójść do psychologa, sama chciałabym nim zostać, ale mama jest strasznie temu przeciwna. Mówi, że będę miała w pracy "wariatów", stąd ten strach, żeby pójść samej, musiałabym ją o to poprosić. Proszę powiedzieć, co mogę zrobić?
Twój problem wygląda bardzo poważnie. To, co opisujesz jest formą przemocy psychicznej ze strony rodziców. Mama jest aktywnym jej sprawcą, tata biernym, gdyż przyzwolenie na przemoc też jest formą przemocy. Z twojego opisu sytuacji wynika, że mama ma poważne problemy ze zdrowiem psychicznym, takie unikanie kontaktów i wycofanie się do domu stanowiącego jej strefę komfortu jest formą radzenia sobie z napięciem emocjonalnym lub może być następstwem zaburzeń na które mama może cierpieć, jednak nie wiemy tego, gdyż z opisu sytuacji wynika, że mama nie pójdzie po pomoc, jest bezkrytyczna i na dodatek uważa chodzenie do psychologa za bycie "wariatem". Masz prawo iść do psychologa, jednak na pomoc psychologiczną muszą wyrazić zgodę twoi rodzice, lub jedno z nich. W tej sytuacji będzie to trudne. Nawet psycholog szkolny nie udzieli Ci pomocy jeśli nie ma wyrażonej przez rodziców lub jednego rodzica zgody. Wyjściem z sytuacji może być porozmawianie z pedagogiem szkolnym oraz wychowawcą. Sugeruję też kierować się własnym wyborem i potrzebami. Twoja mama nie przeżyje za Ciebie twojego życia. Jeśli po ukończeniu szkoły średniej nadal będziesz chciała iść na psychologię, sugeruję zrobić to bez względu na to, co powie twoja mama. Pozdrawiam serdecznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.