Mam 15 lat. Mój problem dotyczy problemów z nauką. W szkole podstawowej byłem jednym z lepszych uczn

3 odpowiedzi
Mam 15 lat. Mój problem dotyczy problemów z nauką. W szkole podstawowej byłem jednym z lepszych uczniów w klasie
i nauka nie sprawiała mi problemów. Większość wiedzy wynosiłem z lekcji i nie musiałem jakoś specjalnie dużo uczyć się w domu. Egzaminy napisałem bardzo dobrze. Od września tego roku chodze do nowej szkoły i mam tam duże problemy z nauką. Nie chodzi tutaj o to że nie rozumiem tematów lekcji bo z tym akurat nie mam problemu a wręcz lekcje wydają mi się dużo ciekawsze niż w szkole podstawowe. Chodzi tu o to że po paru dniach (nieraz zaraz po powrocie do domu) zapominam tego czego nauczyłem się na ostatniej lekcji i muszę douczać się wszystkiego w domu co zajmuje mi nieraz po 5 godzin wraz z odrabianiem zadań domowych. Proszę o pomoc
Adaptacja do ważnych zmian w życiu wymaga czasu, a zmiana szkoły jest jedną z takich ważnych zmian. Nowe otoczenie, nowi koledzy i nauczyciele, więcej nauki, trudniejszy materiał to wszystko wymaga od Ciebie przystosowania się, na które zużywasz dużo energii. Jeżeli dodamy do tego 5 kolejnych godzin, które w domu poświęcasz na odrabianie lekcji i naukę, nie zostaje czasu na odpoczynek i regenerację, która teraz jest Ci tak bardzo potrzebna. Zachęcam Cię do zorganizowania swojego dnia tak, żebyś znalazł się w nim czas na przyjemności, relaks i odpoczynek. Życzę Ci również wyrozumiałości i cierpliwości w stosunku do siebie. Zmiana szkoły zmusiła Cię do wyjścia z Twojej strefy komfortu i przyzwyczajania się do nowych warunków. Daj sobie czas. Pozdrawiam i życzę Ci wszystkiego dobrego. Sylwia Kulikowska

Przyczyn Twoich problemów z nauką może być kilka. Piszesz, że w szkole podstawowej byłeś jednym z lepszych uczniów, a wiem że ósma klasa i egzamin ósmoklasisty to było duże wyzwanie! Gimnazjaliści też nie mieli "z górki". Skoro teraz szybko zapominasz to, czego nauczyłeś się na ostatniej lekcji może to być spowodowane stresem związanym z nową sytuacją, chęcią jak najlepszego zaprezentowania się, zarówno jako dobry uczeń, jak i fajny kolega. Może jest jakaś inna sytuacja, czy problem, który mocno zajmuje Twoje myśli i uwagę? Warto się temu przyjrzeć i porozmawiać z kimś życzliwym, do kogo możesz mieć zaufanie. Problemy z zapamiętywaniem mogą mieć też podłoże medyczne. Dlatego radzę wybrać się do lekarza i zrobić badania.
Życzę Ci powodzenia i sukcesów w nauce w nowej szkole.
Agnieszka Gudaniec
Dzień dobry,
w pełni zgadzam się z przedmówczynią. Zmiana szkoły i otoczenia zazwyczaj wiąże się ze stresem, potrzeba czasu aby zaadaptować się do nowych okoliczności i wymagań. Może warto zgłosić problem lekarzowi pierwszego kontaktu, wykonać zalecone badania aby upewnić się, że nie ma przyczyny medycznej problemu. Jeśli wyniki będą prawidłowe, polecałabym rozmowę z psychoterapeutą. Takie spotkania pomogą lepiej radzić sobie ze stresem/innymi sytuacjami, które mogą wpływać na trudności, z którymi się mierzysz.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Emilia Szymanowicz