Mam 16 lat i brak chęci do czegokolwiek. Zaczęło sie to jakos w lutym tego roku. Nie wiem w sumie cz

3 odpowiedzi
Mam 16 lat i brak chęci do czegokolwiek. Zaczęło sie to jakos w lutym tego roku. Nie wiem w sumie czym to jest spowodowane. Mam problemy z kontaktem z drugą osobą. Na początku myślałam że poprostu jestem niesmiala, więc zaczęłam nad tym pracować. Jednak później było tylko gorzej. Dla przykładu, umawiając się z moim chłopakiem tuż przed spotkaniem potrafiłam je odwołać że strachu. A jeśli już się przekonywałam że nie mogę tak ciągle uciekać dostawałam jakiś dziwnych ataków paniki, a nawet potrafiłam zwymiotowac. Mam już dosc takiego uczucia bezradności, bo odpychamy od siebie nawet najlepszych przyjaciół z powodu strachu przed spotkaniem z nimi. Tak samo jest z chodzeniem do szkoły. Mam jedną koleżankę w klasie z którą w miarę się dogaduje. Jak wiem że jej nie będzie w szkole jestem w stanie pójść na wagary byle nie spotkać się z klasą.... Myślałam wiele razy żeby odebrać sobie życie. Trzyma mnie tu tylko myśl o mojej rodzinie, która będzie to mocno przeżywać. Jakieś rady dla mnie może, bo nie wiem co ja mogę zrobić.
Dzień dobry! Objawy, które Pani opisuje mogą świadczyć o depresji. Rekomenduje wizytę u psychiatry lub psychoterapeuty.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, opisała Pani dość szczegółowo historie swojego problemu. Nie zgadzam się z moim przedmówcą o depresji, gdyż głównie opisuje Pani odczuwany lęk - przed spotkaniem z rówieśnikami, napady lęku, niepokój, bezradność i niemożność poradzenia sobie z tym uczuciem. Przez opisywany lęk rezygnuje Pani ze szkoły oraz relacji, które podejrzewam są dla Pani ważne. Skoro trwa to od lutego, mamy długie miesiące życia w lęku - na tym tle, chęć odebrania sobie życia pokazuje tylko jak bardzo musi być Pani z tym ciężko. Chciałabym Pani trochę pomóc - ale musimy zacząć od tego, że obieca mi Pani, że przy kolejnej okazji gdy pojawia się u Pani myśli samobójcze odezwie się Pani do mnie na prywatne zapytanie lub nawiąże Pank kontakt z osobą, której Pani ufa i opowie o swoich uczuciach. Po drugie, z problemem lęku można pracować w terapii która nazywa się poznawczo-behawioralna. Polega ona na tym, że po rozpoznaniu przyczyn pojawienia się takiego lęku, będzie Pani pracować nad tym aby lepiej rozpoznawać myśli, emocje czy sytuacje które powodują lęk i uczyć się będzie Pani pokonywać bariery które pojawiają się na Pani drodze w taki sposób, aby w przyszlosci to nie lęk decydował o tym co będzie Pani robić i z kim się spotykać - tylko Pani. Przed wizytą u terapeuty trzeba jednak poinformować o tym fakcie Pani opieków - nie musi Pani odkrywać wszystkich problemów przed rodzicami - wystarczy, że opisze Pani im ten problem na tyle na ile Pani czuje, z podkreśleniem ze chciałaby Pani skorzystać z pomocy psychoterapeuty aby to przepracować - tym bardziej, że taka terapia może być bardzo skuteczna. Jeżeli będę mogła pomoc, zapraszam do kontaktu, Pozdrawiam Julia Krawczyk
Sugeruję wizytę: Psychoterapia online - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,

Ma Pani całkiem dobry ogląd swojego problemu oraz jego potencjalnych konsekwencji. Podjęła Pani pewne próby, aby zmienić sytuację, a gdy nie dało to satysfakcjonujących rezultatów, szuka Pani dalszej pomocy. To dobrze wróży jeśli chodzi o Pani zmianę.

Ponieważ problemem są relacje z innymi ludźmi, więc wydaje się sensowne, aby zgłosić się do psychologa-psychoterapeuty i rozpocząć terapię.
Być może pomocna będzie także wizyta u psychiatry. Leki nie rozwiążą raczej problemu, ale jeśli zostaną Pani przepisane, mogą obniżyć lęk, dzięki czemu łatwiej będzie się żyło i pracowało nad poprawą relacji.
Sugeruję również sięgnąć po książkę: "Program zmiany sposobu życia" - Young, Klosko i wspierać się dodatkowo autoterapią.

Pozdrawiam i powodzenia :)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.