Mam 16 lat i ostatnio mam problem z kręgosłupem. Zostałem zarejestrowany do fizjoterapeuty lecz musz

2 odpowiedzi
Mam 16 lat i ostatnio mam problem z kręgosłupem. Zostałem zarejestrowany do fizjoterapeuty lecz muszę czekać ponad miesiąc. Zrobiłem prześwietlenie gdzie wykazało mi coś takiego...
Spłycenie fizjologicznej kyfozy piersiowej i nieznaczne długołukowe lewostronne skrzywienie osi tego odcinka kręgosłupa, że szczytem skoliozy na wysokości kręgu Th8 oraz niewielkim zwężeniem przestrzeni międzykręgowych od strony wewnętrznej skoliozy. Prawie całkowita lumbalizacja kręgu S1 z cechami niespojenia jego łuku i kątowym ustawieniem ku przodowi k, guzicznej. Poza tym odcinek I-s kręgosłupa innych zmian RTG nie wykazuje.
Może opiszę jakie dolegliwości mi w tym towarzyszą. Przy prostowaniu pleców słychać lekkie strzelanie, po dłuższym staniu w miejscu zaczynają mnie boleć plecy. Gdy rano wstaje na początku jak się schylę to podczas podnoszenia się czuję taki lekki ból w kręgosłupie ale gdy robię to już któryś raz to ból ustaje. Albo gdy nachylę głowę ku klatce piersiowej to czuję jakbym naciągał kręgosłup. Z racji iż zaczynają się wakacje chciałem sobie coś dorobić w pracy fizycznej jakieś tam dźwiganie, wożenie itp. tylko nasuwa mi się pytanie czy mogę takową mieć. Co mogę robić, a czego nie mogę ? Cały czas się zastanawiam czy można to jakoś wyleczyć, ile to zajmie lub jakie rzeczy robić żeby mi to przestało dokuczać w życiu. Lekarz rodzinny powiedział mi że to może być od tego ze za szybko urosłem. A jak zacząłem sporo rosnąć to też przy okazji schudłem jakieś 12 kg. Jestem młody i już takie problemy z kręgosłupem ??? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Dzień dobry! Dolegliwości, które opisujesz, nadają się do pracy pod okiem dobrego fizjoterapeuty. Jeśli chodzi o ból, należy dokładnie zdiagnozować z jakiej pochodzi struktury i w jakim mechanizmie się pojawia. Takiej diagnozy dokonuje właśnie fizjoterapeuta podczas wizyty. Dodatkowo niewielkie wady postawy należy skorygować odpowiednio dobranym planem ćwiczeń. Polecam wybrać się do fizjoterapeuty w miejscu zamieszkania na wizytę prywatną i skonsultować dolegliwości. Z opisu nie wynika nic groźnego, natomiast na pewno należy popracować nad tym, żeby problemy nie pojawiały się w przyszłości. Jeśli chodzi o prace fizyczne przed korekcją i nauką kontroli posturalnej, mogą wywoływać dodatkowe dolegliwości.

Dolegliwosci opisywane moga swiadczych o dwoch tematach:
A) objaw dyskopatyczny (sztywnosc poranna, potrzeba rozruchu), jednak nie wskazuje na to badanie obrazowe
B) objaw zastoju plynowo-cisnieniowego.
Niestety sa to dwa odlegle od siebie problemy (maja rozne rodzaje przyczyn) z tego powodu jest konieczna wizyta o fizjoterapeuty ktory przeprowadzi diagnostyke funkcjonalna i roznicowa.
Jak najbardziej obydwa w/w tematy sa w kompetencjach fizjoterapeuty, zabiegi powinny odniesc pozytywny rezultat i spadek lub wyeliminowanie dolegliwosci bolowych.
Jesli poruszamy kwestie wad postawy tutaj trzeba sie nastawic na odpowiednio dobrane cwiczenia oraz cierpliwosc. Rowniez fizjoterapeuta na wizycie powinien je dobrac w sposob indywidualny.

Pozdrawiam i zycze zdrowia8