Mam 17 lat, 182 cm wzrostu i ważę około 86 kg. Regularnie ćwiczę, trenuje boks.W ostatnim

2 odpowiedzi
Mam 17 lat, 182 cm wzrostu i ważę około 86 kg.
Regularnie ćwiczę, trenuje boks.
W ostatnim roku przytyłem około 20 kg, z czego największy % udało mi się przybrać w trakcie marcowego zamknięcia (ok. 10-11 kg).
Warto również wspomnieć, że znacząca część z tych 20 dodatkowych kilogramów to najprawdopodobniej woda, bo moja waga zmienia się od 6/7 aż do 11 kilo w ciągu około 14 dni (w zależności od aktywności fizycznej).
Czy jest to powód do zmartwień?
Co powinienem najpierw sprawdzić?
*Robiłem już badania krwi pod kątem cukru, wyszły bardzo dobre wyniki*.
Dzień dobry,

Czy jest Pan pewien dokładności swoich pomiarów? Aż tak drastyczne niezamierzone zmiany wagi są mało prawdopodobne. Jeśli miałaby być to zmiany w masie wody, to przy takich różnicach byłyby widoczne obrzęki.
Myślę, że najpierw należy skupić się nad dokładnością pomiarów: o tej samej godzinie, po wypróżnieniu, w dzień który nie był poprzedzony intensywnym wysiłkiem fizycznym, na tej samej wadze (upewnić się, że jest sprawna). Oczywiście gdy jest aktywność fizyczna zmiany w masie ciała i nawodnieniu pojawiają się, ale nie powinny być aż tak drastyczne.

Pozdrawiam
Kamil Toutounchi

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jeśli zauważasz, że Twoja waga ciągle się zmienia w taki sposób, jak opisałeś, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby wykluczyć możliwe przyczyny i ustalić odpowiedni plan postępowania.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na swoją dietę i poziom aktywności fizycznej. Boks jest wymagającym sportem, więc należy dostosować spożywaną ilość kalorii do swojego poziomu aktywności. Jednocześnie, unikaj diet drastycznych, które mogą prowadzić do niedoborów składników odżywczych i zaburzeń metabolicznych.

Możliwe, że Twoja waga jest spowodowana przez inne czynniki, takie jak problemy z tarczycą, problemy hormonalne lub zaburzenia metaboliczne. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i przebadać te możliwości. Może być konieczne wykonanie badań dodatkowych, takich jak badania hormonalne lub testy tarczycowe.

W każdym przypadku, najważniejsze jest podjęcie działań, które pomogą Ci utrzymać zdrowie i waga nie powinna być jedynym kryterium sukcesu. Skup się na zdrowym stylu życia, odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej, a Twoja waga sama ustabilizuje się na właściwym poziomie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.