Mam 17 lat i od roku mam problem z odyżywianiem. Rok temu jedząc mniej niż 500 kalorii dziennie schu

2 odpowiedzi
Mam 17 lat i od roku mam problem z odyżywianiem. Rok temu jedząc mniej niż 500 kalorii dziennie schudłam 13 kg z 58 na 45 przy wzroście 166 cm. Później doszło do takiego stanu , że praktycznie nic nie jadłam . Byłam strasznie wychudzona. Po paru miesiącach zaczęłam miewać straszne napady głodu jadłam no 5 paczek ciastek dziennie. Następnego dnia miałam wyrzuty sumienia, że tyle zjadłam i zaczynałam głodówkę . Niestety tak odżywiam się do dzisiaj nie mogę sobie z tym poradzić . Jednego dnia jem strasznie dużo a następnego dnia Głodówka . Podejrzewam , że to chyba bulima. ? Do jakiego lekarza się udać ?
Dzień dobry. Bardzo dobrze, że szuka Pani dla siebie pomocy specjalisty. W pierwszym kroku zachęcam do odwiedzenia lekarza internisty/lekarz pierwszego kontaktu, w celu sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia i wykluczenia zaburzenia elektrolitów, niedoborów minerałów/witamin i sprawdzenia pracy serca. Po drugie, często zaburzenia odżywiania towarzyszą innym problemom psychologicznym i możliwe, że w leczeniu pomocne będzie włączenie leków - dlatego też zachęcam do skontaktowania się z psychiatrą. Jednocześnie warto umówić się na wizytę z psychoterapeutą i rozpocząć psychoterapię. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam, dr Katarzyna Czajkowska.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

Zaburzenia odżywiania, u podstaw których leżą nadmierna koncentracja na jedzeniu i masie ciała, wynikają z głębszych przyczyn psychologicznych, takich jak na przykład: niewystarczająca umiejętność regulacji emocji, obniżona samoocena, nadmierne wymagania względem siebie, potrzeba kontroli, autoagresja, zniekształcone postrzeganie siebie, dysfunkcjonalne przekonania na temat figury i atrakcyjności. Dlatego też zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą, czy psychodietetykiem, który dokona diagnozy, przeprowadzi przez proces zmiany relacji z jedzeniem i z samym sobą, ale jednocześnie będzie czuwał nad tym, czy potrzebna jest konsultacja medyczna.

Pozdrawiam,
Karolina Saternus

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.