Mam 17lat i od dzieciństwa bardzo bliską przyjaciółkę, od 8 lat jest to przyjaźń na odległość, ona m

7 odpowiedzi
Mam 17lat i od dzieciństwa bardzo bliską przyjaciółkę, od 8 lat jest to przyjaźń na odległość, ona mieszka w innym kraju. Mimo to codziennie ze sobą piszemy, spotykamy się kiedy tylko jest okazja, wiemy o sobie wszystko. Rok temu powiedziała mi, że choruje na depresje, ma również obniżoną samoocenę, czuje się bezwartościowa. Chodziła do wielu lekarzy, wylądowała nawet w klinice. Sama mówi, że niewiele jej to pomogło, leki nie zdają rezultatu. Próbuje ją zrozumieć, wspierać, ale nie wiem do końca jak, zwłaszcza że dzieli nas tyle kilometrów.
Jak mogę jej pomóc?
Szanowna Pani, już teraz bardzo wiele robi Pani dla swojej przyjaciółki, okazując ciepło i wyrozumiałość dla objawów choroby. Wspomina Pani o tym, że przyjaciółka dość sceptycznie wypowiada się o efektach leczenia, jest zrezygnowana. Zatem dodatkowe wsparcie ukierunkowałabym na umacnianie przyjaciółki w trwaniu w leczeniu, bowiem walka z depresją (szczególnie jeśli jest to odmiana ciężka) bez profesjonalnej pomocy może być bezskuteczna. Ponieważ jest Pani bardzo blisko z przyjaciółką, proszę być również czułą na wszelkie wypowiedzi, mogące świadczyć o tym, że ma ona myśli/zamiary samobójcze - proszę nie bać się pytać o to wprost. Pisze Pani o farmakoterapii (lekach) przyjmowanych przez przyjaciółkę. Być może warto byłoby rozważyć psychoterapię, jako formę leczenia wspierającego.
Powodzenia, razem na pewno dacie Panie radę!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Z Pani pytania wynika, że bardzo troszczy się Pani o przyjaciółkę - już sam ten fakt może być niezwykle pomocny. Istotne są nieoceniające komunikaty, pełne zrozumienia i ciepła. Leczenie farmakologiczne należy dostosować do pacjenta, może być tak, iż Pani przyjaciółka nie ma jeszcze adekwatnie do niej dobranych leków. Warto zachęcać do kontynuowania leczenia psychiatrycznego, jak i sięgnięcia po pomoc psychoterapeuty. Pozdrawiam.
Szanowna Pani,
depresja jest trudnym doświadczeniem zarówno dla osoby chorującej, jak i jej bliskich. Rodzina i przyjaciele chorych czują się często bezradni, pogubieni, nie wiedzą, co mogą zrobić, by pomóc w cierpieniu. To, co może być kojące, to szczera rozmowa,w której znajdzie się miejsce na powiedzenie o przyjaźni, zatroskaniu. Można zapytać wprost, "czy mogę Ci jakoś pomóc?". Można zapewnić o swojej gotowości do niesienia pomocy, zostawić uchylone drzwi. Jeśli osoba chorująca nie wie, co teraz mogłoby jej pomóc, to życzliwa obecność jest ogromnym wsparciem. Nie musi być to obecność fizyczna, równie ważny jest kontakt na odległość. Obecny świat oferuje dużo możliwości komunikowania się, m.in. skype, smsy, można też pisać tradycyjne listy. Sama świadomość, że ktoś Jest i poczeka może być dla osoby chorującej na depresję światełkiem rozpraszającym mrok.
Serdeczności, Magdalena Trembacz.
Dzień dobry. Całkowicie zgadzam się z pozostałymi odpowiedziami specjalistów. Myślę, że przyjaźń, którą oferuje Pni swojej przyjaciółce jest czymś bezcennym. Może Pani po prostu być z nią i przy niej, gdy tego potrzebuje, a Pani czuje się na siłach. Depresja jest jednak chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia. Dużą pomocą będzie więc motywowanie przyjaciółki do podjęcia leczenia, farmakologicznego i psychoterapeutycznego. Może jeszcze nie trafiła na odpowiednich dla niej specjalistów. Człowiek się zmienia, więc być może ponowna próba u zaufanego psychoterapeuty przyniesie przyjaciółce ulgę, radość i wew. spokój. Proszę jednak pamiętać, że Pani wpływ na wybory przyjaciółki jest bardzo ograniczony, a ona sama ostatecznie podejmie decyzję o ewentualnym leczeniu lub wraz z rodziną. Serdecznie pozdrawiam.
P. Stępniewska
Witam,

Bardzo trudno jest towarzyszyć osobie chorej na depresję, ale również, tak jak trudno jest być z kimś w chorobie, tak ważną jest dla chorego właśnie ta obecność! I choć niejednokrotnie można nie widzieć rezultatu, wątpić w siłę i sens towarzyszenia proszę nie zaprzestawać i po prostu być.
Z poważaniem, Magdalena Pstrągowska
Droga Pani,
okazywanie zainteresowania, utrzymywanie kontaktu, przejawy troski oraz tego, że nasi bliscy są dla nas ważni, czy wysłuchiwanie naszych bliskich to podstawy przyjaźni. Również dla osób zdrowych ma to bardzo duże znaczenie. Tym bardziej dla osoby chorej, z zaniżona samooceną.
Proszę robić dalej to, co Pani robi. Dla Pani przyjaciółki jest to na pewno niezwykle cenny walor przyjaźni Pań.

pozdrawiam
Radosław Krąpiec
psycholog
Być może będą pojawiać się w Tobie niechęć do kontaktu, zniecierpliwienie, złość i inne uczucia i emocje. Mogą się one pojawiać i pojawia sie obok troski i zainteresowania. To normalne. Przyglądaj się im, będą informacją o tym, co się dzieje.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Szymon Kufel

Szymon Kufel

Psycholog

Bydgoszcz

Zuzanna Bończyk

Zuzanna Bończyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Aneta Baranowska

Aneta Baranowska

Psycholog

Skawina

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Barbara Niżankowska-Półtorak

Barbara Niżankowska-Półtorak

Psycholog

Rzeszów

Joanna Żurada-Wyrwińska

Joanna Żurada-Wyrwińska

Psychiatra

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 328 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.