Mam 18 lat , bardzo boję się wyjazdów z domu nawet gdy jest to jednodniowy wyjazd. W podstawówce był

5 odpowiedzi
Mam 18 lat , bardzo boję się wyjazdów z domu nawet gdy jest to jednodniowy wyjazd. W podstawówce byłam na dwóch zielonych szkołach lecz całe noce były przepłakane i praktycznie nie spałam. Nie potrafię się przełamać i wjechać . W środę jadę na pielgrzymkę. Boję się tam jechać ponieważ boję się że gdy pojadę stanie się coś złego i już nie zobaczę moich rodziców i mojego brata . Nagle jest pełno negatywnych myśli i płacz. Nie wiem jak sobie z tym poradzić . Mimo że sama chce jechać i wiem że jedzie też koleżanka oraz ksiądz których znam nadal jest ogromny stres i strach. Są silne bóle brzucha i delikatny ból serca . Z jednej strony bardzo chce jechać do wilna a z drugiej boję się o rodzinę . Rodzice nie mogą jechać ponieważ pracują a brat woli zostać i spotkać się ze swoimi znajomymi . Rozmawiałam z nimi o tej sytuacji lecz mówią żeby się nie przejmować i że będę się dobrze bawić. Pielgrzymka jest jednodniowa o 5 wyjazd a powrót około 22 . Mimo że wrócę na noc do domu bardzo boję się jechać. Boję się że będę tęskniła za domem i rodzicami. Do tego Babcia wystarczyła mnie że bedzie słychać na wilnie odgłosy wojny co spowodowało że nastraszyła mnie jeszcze bardziej

Ps. Nie nocuje sama u babci która mieszka w tej samej miejscosci bo jest płacz I odrazu chce do domu.
Dzień dobry, z tego co Pani pisze, to lęk i związane z nim myśli o strasznych wydarzeniach powodują, że trudno Pani wyjechać. Z jednej strony jest pragnienie uczestniczenia w pielgrzymce, z drugiej obawa o to, że rodzinie może się coś stać pod Pani nieobecność. Proponuję popracować z lękiem w ramach terapii indywidualnej np. w nurcie ACT- terapia akceptacji i zaangażowania, gdyż jest uznawana za skuteczną w leczeniu zaburzeń lękowych, a jej efektywność została poparta licznymi badaniami naukowymi. Może Pani popracować także z książkami samopomocowymi jak: "W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem"S.C.Hayes, S.Smith; "W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem" K.G.Wilson, T. DuFrene.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Pisze Pani o silnym lęku, który towarzyszy Pani podczas rozłąki z rodziną. Rady w stylu "nie przejmuj się i dobrze się baw", które Pani usłyszała raczej są mało skuteczne. Może warto się przyjrzeć problemowi w pracy z terapeutą? Jest Pani w takim wieku, gdzie prawdopodobnie tych wyjazdów będzie coraz więcej. Np. studia, praca. Myśli towarzyszące tym rozstanią snują katastroficzne scenariusze. Pani babcia również ma pewne lękowe interpretacje tego wydarzenia (będzie słychać odgłosy wojny). Zalecałbym konsultację z psychoterapeutą. Samej może być Pani trudno rozwiązać ten problem.
Twoje obawy i lęki są zrozumiałe i mogą wynikać z różnych przyczyn. To, że masz silne uczucia związane z wyjazdami, może być związane z lękiem separacyjnym lub innymi formami lęku. Oto kilka sugestii, które mogą Ci pomóc:
1. Przygotowanie Psychiczne

Praktyka wyobrażeniowa: Wyobraź sobie swój wyjazd jako pozytywne doświadczenie. Wizualizuj siebie w Wilnie, cieszącą się widokami i spokojną atmosferą.
Rozmowa z zaufaną osobą: Porozmawiaj z koleżanką, która jedzie z Tobą, o swoich obawach. Może wspólne omówienie lęków pomoże Ci poczuć się lepiej.

2. Techniki Relaksacyjne

Głębokie oddychanie: Kiedy czujesz się zestresowana, spróbuj technik głębokiego oddychania. Oddychaj powoli i głęboko, licząc do czterech przy wdechu, a potem do czterech przy wydechu.
Medytacja i mindfulness: Aplikacje takie jak Headspace czy Calm mogą pomóc w nauce technik relaksacyjnych.

3. Strategie Radzenia Sobie na Miejscu

Zabierz ze sobą coś znajomego: Weź ze sobą coś, co przypomina Ci o domu, na przykład ulubioną książkę, zdjęcie rodziny lub pluszaka.
Kontakt z rodziną: Umów się na regularne rozmowy telefoniczne lub wiadomości z rodzicami podczas pielgrzymki. To może pomóc Ci poczuć się bliżej domu.

4. Skoncentrowanie na Pozytywach

Skupienie na celu podróży: Przypomnij sobie, dlaczego chciałaś pojechać na pielgrzymkę do Wilna. Co Cię tam interesuje? Jakie miejsca chcesz zobaczyć?
Dziennik wdzięczności: Prowadzenie dziennika, w którym zapisujesz pozytywne doświadczenia z dnia, może pomóc skupić się na pozytywnych aspektach podróży.

5. Praktyczne Przygotowanie

Planowanie podróży: Zorganizuj wszystko wcześniej, abyś czuła się pewnie, wiedząc, co się wydarzy. Zadbaj o komfortowe ubranie, jedzenie, picie, lekarstwa, jeśli takie przyjmujesz, i inne potrzebne rzeczy.
Znajomość programu: Poznaj dokładnie plan pielgrzymki, abyś wiedziała, czego się spodziewać.

6. Wsparcie Profesjonalne

Jeśli Twoje lęki są bardzo silne i utrudniają Ci normalne funkcjonowanie, warto porozmawiać z psychologiem lub terapeutą, który pomoże Ci znaleźć skuteczne strategie radzenia sobie z lękiem.

Twoje uczucia są ważne i warto je zrozumieć oraz znaleźć sposoby na ich złagodzenie. Pamiętaj, że radzenie sobie z lękiem to proces, który może wymagać czasu i cierpliwości. Wyjazdy mogą być trudne, ale mogą też przynieść wiele cennych doświadczeń i wspomnień. Trzymam kciuki, żeby pielgrzymka była dla Ciebie pozytywnym doświadczeniem!
Radzenie sobie ze strachem przed spaniem poza domem wymaga zrozumienia jego przyczyn i stopniowego oswajania się z sytuacją. Oto kilka kroków, które mogą pomóc:

Stopniowe oswajanie się:

Zacznij od spania w miejscach, które są nieco poza domem, ale nadal znajome, na przykład u bliskich przyjaciół lub rodziny.
Stopniowo zwiększaj dystans od domu i długość pobytu w nowych miejscach.
Przygotowanie:

Zabierz ze sobą przedmioty, które kojarzą się z domem i dają poczucie bezpieczeństwa, takie jak ulubiona poduszka, koc, czy inny osobisty przedmiot.
Przygotuj się na nocleg, mając wszystko, co może sprawić, że poczujesz się komfortowo.
Rutyna:

Utrzymuj podobną rutynę przed snem, jaką masz w domu. To może obejmować czytanie książki, słuchanie muzyki czy medytację.
Stwórz sobie stałe warunki do snu, takie jak ciemność, cisza lub biały szum.
Techniki relaksacyjne:

Praktykuj techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja czy progresywna relaksacja mięśni.
Korzystaj z aplikacji mobilnych do medytacji lub relaksacji, które mogą pomóc w uspokojeniu się przed snem.
Wsparcie emocjonalne:

Porozmawiaj z bliskimi osobami o swoich obawach. Czasami samo wyrażenie lęków może pomóc w ich zmniejszeniu.
Jeśli to możliwe, podróżuj z osobą, której ufasz i przy której czujesz się bezpiecznie.
Eksploracja otoczenia:

Przed pójściem spać, poznaj nowe miejsce, aby poczuć się bardziej komfortowo i zaznajomionym.
Zorientuj się, gdzie są łazienka, wyjścia awaryjne i inne ważne miejsca.
Unikanie stymulantów:

Unikaj kofeiny, ciężkich posiłków i ekranów elektronicznych na kilka godzin przed snem.
Rozważ konsultację z terapeutą:

Jeśli strach przed spaniem poza domem jest bardzo silny i przeszkadza w codziennym życiu, warto skonsultować się z psychologiem lub terapeutą. Profesjonalista pomoże zidentyfikować źródła lęku i opracować strategie radzenia sobie z nim.
Dziennik emocji:

Prowadzenie dziennika, w którym zapisujesz swoje myśli i uczucia przed snem, może pomóc zrozumieć i przepracować swoje lęki.
Ważne jest, aby pamiętać, że radzenie sobie z lękami może zająć trochę czasu i wymaga cierpliwości. Stopniowe podejście i konsekwencja w stosowaniu technik radzenia sobie mogą przynieść pozytywne rezultaty.

Pozdrawiam

Rozumiem, że to dla Ciebie bardzo trudna sytuacja. Lęk przed wyjazdami, szczególnie tymi, które wiążą się z oddzieleniem od bliskich, może być naprawdę przerażający. Twoje uczucia są ważne i warto się nimi zająć.

Twój lęk jest czymś, co można przepracować i przezwyciężyć. Zastanówmy się nad kilkoma krokami, które mogą Ci pomóc:

Zanim wyjedziesz, spróbuj znaleźć czas na chwilę relaksu i wyciszenia. Może to być głębokie oddychanie, czy słuchanie ulubionej muzyki. Pomyśl o tym, co może być pozytywnego w tej pielgrzymce – co możesz zobaczyć, kogo spotkać.Porozmawiaj jeszcze raz z rodzicami i bratem. Powiedz im, jak bardzo się boisz i poproś o dodatkowe wsparcie. Może krótkie telefony czy wiadomości podczas wyjazdu pomogą Ci poczuć się lepiej. Przemyśl swoje obawy. Czy rzeczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś złego się stanie? Czasem nasz umysł wyolbrzymia zagrożenia, a rzeczywistość jest znacznie mniej groźna. Spróbuj wyznaczyć sobie małe cele na czas wyjazdu. Na przykład, najpierw skup się na dotarciu do miejsca wyjazdu, potem na pierwszej godzinie podróży. Podziel cały dzień na mniejsze części, które będą łatwiejsze do przejścia. Zabierz ze sobą coś, co lubisz robić – książkę, muzykę, notes do rysowania. To może pomóc odwrócić uwagę od lęków i skoncentrować się na czymś przyjemnym. Pamiętaj, że jedziesz z osobami, które znasz. Porozmawiaj z nimi o swoich obawach, być może będą w stanie Cię wesprzeć i pocieszyć.

Jeśli te lęki będą się utrzymywać i przeszkadzać Ci w codziennym życiu, warto rozważyć konsultację z psychologiem. Profesjonalna pomoc może być bardzo skuteczna w radzeniu sobie z lękami i stresem.

Życzę Ci dużo odwagi i mam nadzieję, że pielgrzymka przyniesie Ci wiele pozytywnych doświadczeń.