Mam 18 lat i ruszam się dość regularnie, jednak mnóstwo czasu spędzam przy biurku. Jeżdżę konno i cz

2 odpowiedzi
Mam 18 lat i ruszam się dość regularnie, jednak mnóstwo czasu spędzam przy biurku. Jeżdżę konno i czasem biegam. Od trzech lat odczuwam dyskomfort w prawej nodze, przy intensywnych wymachach nogą słychać i czuć w moim prawym biodrze trzaśnięcie, w lewym również, tylko łagodniejsze. Od dwóch tygodni odczuwam lekki ból w prawym biodrze, czasem w całej prawej nodze. Mam podejrzenie biodra trzaskającego. Badanie USG nic nie wykazało i dostałam skierowanie na rezonans magnetyczny. Czy w takim przypadku mogłaby mi pomóc rehabilitacja? Czy biodro trzaskające nie uniemożliwia wyczynowej jazdy konnej?
Proszę udać się wraz z wynikami badań do fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta zbierze pełen wywiad, wykona badanie funkcjonalne, ustali przyczynę problemu oraz wdroży plan leczenia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry.
Podany opis może wskazywać na podaną przypadłość. Rehabilitacja powinna być nakierowana na normalizację/regulację/dostrajanie napięcia całych grup(łańcuchów) mięśniowych w połączeniu z reedukacją postury i nawyków ruchowych.Wspominam o tym gdyż normalizacja jest to często mylona albo z: 1. rozciąganiem- obniżanie napięcia w pozycji rozciągniętej mięśnia stanowi ryzyko wywołania niestabilności danego stawu w dłuższej perspektywie 2."wzmacnianiem" - najczęściej odbywa się to przez wzrost napięcia w pozycji skróconej danego mięśnia co nie pozwala na kontrolę przez ten mięsień ruchu w danym stawie w pozycji rozciągniętej (potencjalne ryzyko uszkodzeń, gdy brak możliwości do wydłużania tkanki przy jej aktywnym rozciąganiu powoduje naderwanie/zerwanie). Celem jest określenie które tkanki są przyczynowo zmienione (diagnostyka)a następnie dodanie takiej aktywności która zapewni aktywną kontrolę ruchu dla danego stawu przez tą grupę zarówno w skróconej jak i wydłużonej pozycji mięśnia(i).
To jaką masz posturę i wzorce/gesty ruchu a nawet to co postrzegasz za prawidłowe w swojej posturze i nawykach ruchowych niekoniecznie musi być zgodne z optymalną mechaniką ciała (zwłaszcza, że wyczynowo chcesz trenować jeździectwo).
Zatem kwestią kluczową jest znalezienie odpowiedniego specjalisty (np. fizjoterapeuta pracujący globalnie z ciałem zajmujący się Rolfingiem lub stosujący łańcuchy mięśniowe i stawowe GDS) który przede wszystkim jest w stanie określić ciąg przyczynowo skutkowy a nie koncentrować swoje działania wyłącznie w obszarze objawów.
Rezonans magnetyczny powinien wykluczyć lub potwierdzić ewentualne możliwe patologie tkanek miękkich - konsultuj zatem również wyniki z ortopedą. Życzę powodzenia, Daniel

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.