Mam 18 lat. Od zawsze bałam się nocować poza domem. Nikt nie wie czym może to byś spowodowane. W tym

5 odpowiedzi
Mam 18 lat. Od zawsze bałam się nocować poza domem. Nikt nie wie czym może to byś spowodowane. W tym roku rodzice chcą jechać z bratem i ze mną na wakacje nad morze na tydzień. Z jednej strony cieszę się ale z drugiej boję. Boję się że coś się nam stanie lub że stanie się coś w domu pod naszą nieobecność. Mimo że jadę z nimi boję się że stanie się coś złego . Już wyjeżdżaliśmy nie raz ale zawsze kończy się to u mnie płaczem i ciągłym stresem zwłaszcza w nocy. Czuje się bezpiecznie tylko w domu przy rodzicach i przy bracie . Niestety mój pies musi zostać z babcią , z pewnych powodów nie możemy go wziąć i mimo że wiem że będzie miała dobrą opiekę to boję się o nią . Mówiłam o tym rodzicom mówią że przesadzam i że nie ma czego się bać że wszystko będzie super i pies będzie też miał bardzo dobrze. Dowiedziałam się o tym wyjeździe dziś i że wyjeżdżamy za 9 miesięcy a u mnie już się zaczęła panika . Jest płacz ból brzucha i delikatny ból serca . Nie umiem sobie z tym poradzić . Wielokrotnie jeździmy na wycieczki ale jednodniowe . Rzadko na te kilku dniowe. I jest w porządku jak jadę na wycieczkę w dzień z nimi i wracam. Ale boję się jak mam jechać na kilka dni poza dom poza miejsce w którym czuje się bezpiecznie . Boję się nocować poza miejscem innym niż tym w którym mieszkam . Mimo że jestem dorosła nie umiem sobie z tym poradzić. Myślałam że to z czasem minie tak jak mi mówili ale nie mija i mam wrażenie że jest tylko gorzej
Opisuje Pani sytuację, w której odczuwa Pani silny lęk przed wyjazdami i nocowaniem poza domem. Objawy takie jak płacz, ból brzucha i uczucie paniki mogą wskazywać na występowanie silnego niepokoju związanego z opuszczaniem bezpiecznego miejsca. Mimo osiągnięcia pełnoletności, takie uczucia mogą być bardzo intensywne i wpływać na codzienne funkcjonowanie.

Warto zastanowić się nad przyczynami tych obaw. Mogą one wynikać z lęku separacyjnego lub innych form lęku, które nie zawsze mijają z wiekiem. Ważne jest, aby nie ignorować tych uczuć i poszukać wsparcia. Rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą może pomóc w zrozumieniu źródła lęków oraz w wypracowaniu strategii radzenia sobie z nimi.

Dobrym krokiem będzie również otwarta rozmowa z rodzicami. Wyjaśnienie im, jak silne emocje towarzyszą Pani myśli o wyjeździe, może pomóc im zrozumieć sytuację i wesprzeć Panią w poszukiwaniu profesjonalnej pomocy.

Witam,
czytając Pani pytanie widzę, że problem jest uciążliwy. Przyczyny takiego lęku mogą być rożne. Może Pani doświadczać np. lęku separacyjnego, fobii, lęku uogólnionego, napadów paniki, agarofobii czy jeszcze innego rodzaju trudności związanych z lękiem. Warto byłoby omówić szczegółowo Pani problem podczas spotkania z psychoterapeutą. Zwłaszcza, że zauważa Pani, że problem nie mija a wręcz się nasila. Specjalista po zebraniu szczegółowego wywiadu może postawić odpowiednią diagnozę Pani trudności, rozpozna źródło Pani problemu oraz zaproponuje najbardziej skuteczne metody pracy nad zdefiniowanym problemem oraz rozpocznie z Panią konkretną pracę nad osiągnięciem zmiany. Z odpowiednią pomocą może być Pani znacznie łatwiej uporać się ze swoimi lękami. Jeżeli rozważa Pani konsultację z psychologiem/psychoterapeutą to mogę ze swojej strony zaprosić na konsultację do siebie. Pracuję z osobami doświadczającymi różnego rodzaju lęków, obaw czy paniki. Jestem psychologiem i psychoterapeutą pracującym w nurcie poznawczo-behawioralnym. Ta metoda praca jest bardzo skuteczna w leczeniu m.in. właśnie lękowych zaburzeń.
Ze swojej strony mogę polecić również bardzo pomocną literaturę dotyczącą lęku np. Zaburzenia lękowe. Podręcznik z ćwiczeniami oparty na terapii poznawczo-behawioralnej; Lęk i fobia. Praktyczny przewodnik; Ponad lękiem: Hofmann S.; Burza w Twojej głowie. Przerwij błędne koło negatywnych myśli.
Te książki mogą się sprawdzić.
Serdecznie pozdrawiam,
Sylwia Michalak
Dzień dobry,

Dziękuję za podzielenie się swoimi trudnościami. Uważam, że warto skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą, aby móc szerzej omówić swoje obawy. Takie spotkania mogą pomóc w dotarciu do przyczyn lęku i rozpoczęciu pracy nad jego przezwyciężeniem.

Życzę wszystkiego dobrego.
Każdy z nas odczuwa emocje takie jak strach czy lęk. Za mechanizmem powstawania danej emocji kryje się jakaś historia oraz przyczyna. Praca nad większą świadomością samego siebie pomaga zrozumieć mechanizmy uruchamiające dane emocje.
Twoje uczucia związane z lękiem przed nocowaniem poza domem są zrozumiałe i mogą wynikać z wielu czynników, takich jak potrzeba poczucia bezpieczeństwa czy obawy związane z nieznanym. To, że czujesz się najlepiej w swoim domu z rodziną, jest naturalne, zwłaszcza w kontekście bliskich relacji.

Reakcje, które opisujesz, takie jak płacz, ból brzucha czy kłucie w sercu, są objawami lęku, które mogą być związane z myślami o nadchodzącym wyjeździe. Ważne jest, aby zaopiekować się tymi emocjami i rozważyć rozmowę z rodzicami o swoich obawach w bardziej szczegółowy sposób, aby mogli lepiej zrozumieć, przez co przechodzisz.

Zachęcam do rozważenia technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie czy medytacja, które mogą pomóc w łagodzeniu lęku. Jeśli te uczucia będą się nasilały, warto skonsultować się z psychologiem lub terapeutą, który pomoże ci opracować strategie radzenia sobie z lękiem na dłuższą metę. Pamiętaj, że nie jesteś sama w swoich odczuciach, a szukanie wsparcia to krok w stronę lepszego samopoczucia. Pozdrawiam