Mam 19 lat i od małego zmagam się z lękiem społecznym. 2 razy próbowałam rozpocząć pracę sezonową-na

3 odpowiedzi
Mam 19 lat i od małego zmagam się z lękiem społecznym. 2 razy próbowałam rozpocząć pracę sezonową-na 2 dzień z niej rezygnowałam. Czuję okropną nienawiść do samej siebie, że nie poradziłam sobie i od razu rezygnowałam. Chciałam ,,rzucić się na głęboką wodę". Codziennie przychodzi mi myśl, że powinnam już pracować. Zawiodłam rodziców i sprawiłam, że oni także widzą mnie jako słabe ogniwo. Przecież większość osób w moim wieku daje sobię radę. Czuję się jak nieodpowiedzialny człowiek i wiem, że nim jestem. Nie radzę sobie. Przytłacza mnie wszystko co dzieję się poza moim domem. Czuję, że nie poradzę sobie psychicznie na studiach. Czy wizyta u psychologa jest u mnie konieczna? Byłam u psychologa 3 razy, ale zrezygnowałam, ponieważ czułam się tam źle. Czy jest jakieś wyjście oprócz samej terapii? Czuję, że sama rozmowa nie jest w stanie mi pomóc.
Dzień dobry, wycofuje się Pani z kontaktów społecznych - rozumiem odczuwa Pani dyskomfort w takich sytuacjach (może lęk przed obserwacją, czy oceną ze strony innych). Z Pani opisu wynika niskie poczucie własnej wartości. Pisze Pani ‘rzucić się na głęboką wodę’ - to nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jeszcze może pogłębić objawy. Proszę spróbować małymi krokami, oswajać się z sytuacjami obecności innych osób - na krótko i z jedną osobą na początek i z czasem zwiększać sobie ‘dawki’. Co do większości osób w Pani wieku (pisze Pani, że sobie dają radę) jest wręcz przeciwnie, bo wiele młodych i nie tylko młodych osób ma tego rodzaju problemy, a to co widzimy na portalach społecznościowych (cudowne życie) to tylko ukazana dobra strona życia tych osób, często koloryzowana. Dobrze, że skierowała się Pani do psychologa, jednak widocznie nie trafiła Pani na osobę, która Pani odpowiada. W tej sytuacji proponuję spróbować z kimś innym rozmów online (wideo), co przy Pani objawach może być dobrym pierwszym krokiem. Zapraszam do siebie na wizytę. Życzę dużo zdrowia. Pozdrawiam :)

Dzień dobry. Polecam psychoterapię. 3 spotkania to czas na konsultacje , a terapia może trwać znacznie dłużej w zależności od Pani potrzeb i diagnozy. Jest to naturalna że może w trakcie spotkań lub po czuć się Pani gorzej ale o tym trzeba mówić specjaliście bo wypadnie Pani z procesu terapeutycznego. Pozdrawiam i życzę zdrowia
Dzień dobry :)

Wizyty u psychologa bądź psychoterapeuty to nie jest jedyna opcja, aczkolwiek to niezwykle istotna część procesu leczenia. Może Pani zgłosić się najpierw do lekarza psychiatry, który po wywiadzie i rozpoznaniu zaproponuje leczenie farmakologiczne (przepisze leki). Efekt terapeutyczny leku pojawia się po kilku tygodniach. Natomiast lek nie zmieni tego, jak Pani myśli o innych i samej sobie tj. podwyższy nastrój, ale nie wpłynie na Pani obraz siebie i świata.

Może warto najpierw skorzystać z farmakoterapii, a potem wdrożyć psychoterapię? Może jak Pani poczuje się trochę lepiej, będzie Pani łatwiej popracować nad sobą, treścią swoich lęków w terapii?

Jeśli chodzi o psychoterapię, to jest to proces długi, a efekty są rozłożone w czasie. Po 3 sesjach niemożliwe jest osiągnięcie zdrowia - są to najczęściej konsultacje, które umożliwiają dokładne poznanie pacjenta i postawienie diagnozy.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo odwagi w procesie zdrowienia! Warto sięgać po poMOC :)
Jagoda Morgulec