Mam 19 lat i wodonercze wrodzone nerki prawej. jestem po 3 operacjach naprawczych tej nerki ale nic

1 odpowiedzi
Mam 19 lat i wodonercze wrodzone nerki prawej. jestem po 3 operacjach naprawczych tej nerki ale nic nie przyniosło efektów. Wodonercze jest duże (miedniczka 5cm) ale poprzez stabilny stan i brak dolegliwości postanowiłem wraz z lekarzem prowadzącym pozostawić ten stan. Rok temu miałem atak kolki nerkowej i piasek. Od tego dnia wszystko się zmieniło, do dzisiaj czuję ból prawego podbrzusza, ból z pozoru jest w miarę stały, czasami mocniejszy, czasami praktycznie ustępuje. Ból promieniuje do prawego boku. Czasami czuję że nie mogę się schylać ale to dość szybko ustępuje. Ból nie jest bardzo mocny, bardziej umiarkowany, tępy i meczący. Bardzo boję się kolejnego zabiegu. Renoscyntygrafia wyszła jak zwykle ( nerka prawa 45% nerka lewa 55%, tak samo od 15 lat) mocz również całkowicie w normie. Bardzo proszę o pomoc co robić.
Po pierwsze: dla urologa stwierdzenie, że ktoś miał piasek, to mowa podwórkowa. Nie ma czegoś takiego jak piasek. Albo ktoś ma złogi (kamienie) albo nie. To, co ludzie najczęściej opisują jako piasek, to najczęściej jakaś forma infekcji lub stanu zapalnego, co powoduje podrażnienie. Kamienie wywołują objawy kolki, co objawia się bardzo silnym bólem.

W kontekście Pana wodonercza.... w scyntygrafii (w Pana przypadku) nie jest istotny udział procentowy nerek w oczyszczaniu, ale KRZYWA RENOGRAFICZNA. Krzywa ta pokazuje, czy zaleganie moczu w nerce jest klinicznie istotne. To znaczy, czy istnieje przeszkoda w odpływie moczu z miedniczki i poszerzonego UKM. Na podstawie tej krzywej wylicza się współczynnik T1/2. Ten parametr mówi nam, czy z wodonerczem należy coś zrobić, czy nie.
Wyliczenie T1/2 nie jest takie proste. Do tego konieczne jest bardzo dobre wykonanie renoscyntygrafii. Idealnie, aby ta została wykonania w protokole F+20. To znaczy znacznik izotopowy podaje się w 0 minucie. W 20 minucie badania podaje się Furosemid i badanie kontynuuje się przez następne 20 minut.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.