Mam 19 lat.Leczę się na ZOK od roku. Mam pewne wnioski na temat swojego zaburzenia: 1) Natrętne myśl

2 odpowiedzi
Mam 19 lat.Leczę się na ZOK od roku. Mam pewne wnioski na temat swojego zaburzenia:
1) Natrętne myśli(obsesje) towarzyszą mi głównie wtedy, kiedy osiągam sukces bądź czuję się dobrze. Pamiętam, że zanim zacząłem leczenie sam wymyśliłem sobie zgubne w skutkach hasło: ,,Wyrzeczenie się przyjemności drogą do doskonałości". Byłem perfekcjonistą. Chciałem być najlepszy w nauce. Towarzyszył temu niewspółmierny wysiłek umysłowy i emocjonalny. Obecnie mam problem żeby przeczytać nawet prosty tekst bez natrętnych myśli.Dodam, że w najgorszym stadium choroby potrafiłem powtarzać to samo zdanie kilkukrotnie, żeby je ,,idealnie" zapamiętać.
2) Czy istnieje takie coś jak uzależnienie od nerwów/przemocy? Czytałem, że to może wkraczać w ramy tzw. masochizmu psychicznego.
Zanim podjąłem leczenie, to aby się poczuć dobrze i przytłumić lęki świadomie i celowo sam prowokowałem w sobie złość.
Jak próbowałem być spokojny to czułem niepokój, więc specjalnie się denerwowałem, byłem masochistą emocjonalnym. Ból psychiczny przynosił mi chwilowe ukojenie. Nawet kiedy ojciec mnie zlał za krzyki to potem czułem ulgę. W związku z tym czytanie czy nauka przychodzą mi obecnie z trudnością (emocjonalną oczywiście), bo kojarzą mi się tylko z nerwami.
Obecnie nie potrafię się cieszyć ze swoich sukcesów, bo tak jak napisałem na początku towarzyszą im
negatywne, intruzywne myśli. Zdałem dobrze maturę i dostałem się na studia, ale i z tego nie potrafię się cieszyć.Paradoksalnie popełnianie błędów sprawia mi ulgę, więc to by potwierdzało moje spostrzeżenia na temat masochizmu. Na koniec dodam, że doświadczałem przemocy (psychicznej i fizycznej) jako dziecko zarówno w domu, jak i w szkole.
Mam kilka pytań:
1. Czy moje skłonności do autoagresji mogą wypływać z negatywnych doświadczeń z dzieciństwa?
2. Jaki jest związek pomiędzy masochizmem psychicznym a zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Nasze doświadczenia z najmłodszych lat życia i okresu dorastania mogą wpływać na dalsze życie. Perfekcjonistyczne podejście, o którym Pan pisze, często jest wynikiem wysokich oczekiwań, które inni lub osoba sama na siebie nakłada. Doświadczenia przemocy psychicznej, czy też fizycznej mogą odcisnąć na nas piętno w postaci tego, jak sami siebie traktujemy- czasami zadając sobie ból i traktując się bardzo krytycznie, bo tego zostaliśmy nauczeni. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne wynikają z chęci kontroli otoczenia/myśli/uczuć, by poczuć sie bezpiecznie. Czasem mając kontrolę nad własnym ciałem, nawet poprzez zadawanie mu bólu, ranienie go, staramy się zapanować nad rzeczywistością, która jest dla nas trudna. Warto w takim przypadku poddać się psychoterapii, by nauczyć się kontruktywnie radzić z trudnymi emocjami (złości/lęku).

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, doświadczenie wyniesione z okresu dziecięcego mają wpływ na funkcjonowanie w dorosłym życiu. To czego doświadczyliśmy rzutuje na stan rzeczywisty w naszym życiu.
Wspomniane zaburzenia kompulsywne, mogą wynikać z silnej potrzeby kontroli. Co z kolei rzutuje na poziom odczuwanego bezpieczeństwa. Zachęcam do podjęcia psychoterapii, podczas której zrozumie Pan mechanizmy, oraz upora się ze wspomnianymi zachowaniami.
Pozdrawiam

Eksperci

Anna Szadkowska-Ciężka

Anna Szadkowska-Ciężka

Psycholog

Lublin

Szymon Kufel

Szymon Kufel

Psycholog

Bydgoszcz

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Jan Donhoffner

Jan Donhoffner

Dermatolog, Biegły sądowy

Kołobrzeg

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 87 pytań dotyczących usługi: nerwica natręctw
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.