Mam 19 lat, tydzień temu trafiłam do szpitala z kolką nerkową. Usg wykazało kamień 5mm w górnym odci

2 odpowiedzi
Mam 19 lat, tydzień temu trafiłam do szpitala z kolką nerkową. Usg wykazało kamień 5mm w górnym odcinku moczowodu oraz drobniejsze kamienie w nerce. Po 4 dniach pobytu w szpitalu wykonano u mnie zabieg URSl w celu usunięcia kamienia. Okazało się, że moczowód jest tak cienki, że tylko bardzo cienkim narzędziem lekarzom udało się go wepchnąć z powrotem do nerki. Założono cewnik DJ na 5 tygodni. RTG wykonane dzień po zabiegu wykazało jeden kamień w nerce 2,4mm! Jak to możliwe?
Aktualnie mija 3 dzień, od kiedy mam ten cewnik. Codziennie głównie rano i wieczorem odczuwam ból podobny do kolki nerkowej w tym samym miejscu, w którym był kamień. Czy to normalne po takim zabiegu? NO-SPA nie pomaga, jedynie połączenie Buscopan+NO-spa max pozwala zasnąć w nocy.
Czy cewnik DJ ma właściwości rozszerzające moczowód?
Oprocz tego występują również "typowe" dolegliwości typu dyskomfort i krwiste zabarwienie moczu.
Dodam, że ze względu na utrzymujący się zespół popunkcyjny nie mogę na razie udać się na wizytę u urologa.
USG nie jest najdokładniejszą metodą oceny obecności, wielkości i położenia kamieni w nerkach. Z dużą dokładności można je oceniać, jednak czułość i specyficzność tej metody są ograniczone. To co pani opisała jest możliwe.
Przy obecnym cewniku moczowodowym może Pani odczuwać taki dolegliwości i nie są one niczym niezwykłym.
Proponuję przyjmować sporo płynów oraz unikać maksymalnego wypełnienia pęcherza moczowego. To znaczy proponuję często sikać - będzie mniej bolała nerka.
Natomiast w przypadku wystąpienia silnego bólu (bez możliwości opanowania podstawowymi lekami), gorączki lub dreszczy konieczna jest pilna ocena przez urologa

Po pierwsze wymiary złogu w różnych badaniach mogą się różnić, złóg może mieć długość 5 mm, ale już np szerokość 2.5mm. Nie zapominajmy, że istnieją trzy wymiary, a zdjęcie usg i rtg ma tylko dwa. Złóg może być zwizualizowany w różnych płaszczyznach. Poza tym margines błędu pomiaru może wynosić kilka mm z powodu rozdzielczości obu metod obrazowania odbiegającej od idealnej. Ostatnią kwestią jest to iż nie można wiarygodnie porównywać wymiaru wykonanego w dwóch zupełnie różnych metodach obrazowania. Możliwe są bóle w tym samym miejscu. Obecnie mogą być spowodowane zarzucaniem moczu przez cewnik do miedniczki nerkowej. Cewnik umożliwia odpływ moczu z nerki do pęcherza moczowego. Sama obecność cewnika też może być w różnym stopniu odczuwalna i wiązać się z różnego stopnia dyskomfortem. Należy unikać przepełnienia pecherza moczowego. Jeżeli to nie pomoże proszę zgłosić się na wizytę.