Mam 20 lat i bardzo proszę o pomoc bo jestem załamana zacznę od tego że na mój problem nie potrafię

1 odpowiedzi
Mam 20 lat i bardzo proszę o pomoc bo jestem załamana zacznę od tego że na mój problem nie potrafię znaleźć odpowiedzi ani u lekarza rodzinnego ani w internecie potrzebuje porady do jakiego lekarza powinnam się udać
Chodzi o problem z polykaniem pokarmu moje objawy to
-Ból podczas polykania gdy zjem np coś tłustego niezdrowego nie jestem wtedy w stanie przełknąć żadnego posiłku jest on umiejscowiony przeważnie z prawej strony lecz zdarza się i z lewej
-uczucie zweżonego przełyku nie jestem w stanie polknac żadnej tabletki prócz takich malutkich (choć i przed tymi mam lek że staną mi w gardle )
Byłam z tym u laryngologa który nie zlecił żadnych badań kazał tylko unikać tych pokarmów których nie mogę sugerując refluks lecz od pewnego czasu jest coraz gorzej nie mogę jeść coraz więcej produktów bardzo długo zajmuje mi jedzenie np śniadania muszę wszystko mielic pół godziny żeby mialo konsystencje papki i przeszło przez gardło bezboleśnie
Wspomnę że trwa to kilka lat kiedyś mogłam jeść wszystko ale od czasu do czasu miałam właśnie ten problem ale trwał krótko i mijał a teraz jest on ze mną praktycznie na codzień jedzenie stało się udręką
Zaczęło się od tego że nie mogłam jeść chipsów bo np po nich miałam ten ból a później kolejne produkty typu fast food smażone czy niektóre słodycze wszystko byłoby okej gdyby nie to że mogę jeść coraz mniej i mimo że odstawilam te wszystkie produkty których nie mogę i jem tylko zdrowe rzeczy to ten ból nadal się pojawia co prawda nie tak mocny jak np po zjedzeniu czegoś czego nie mogę ale nadal jest i uprzykrza zycie błagam o jakąkolwiek radę .
Dzień dobry. Powinna się Pani udać do lekarza laryngologa lub foniatry specjalizującego się w zaburzeniach połykania (dysfagii). Opisywane przez Panią problemy mogą wynikać z kilku powodów, np. - ze skróconego wędzidełka podjęzykowego (jeżeli ma Pani problem z połykaniem tabletek) - wtedy podcięcie wędzidełka plus ćwiczenia pionizacji języka byłyby wskazane; -z nadmiernych napięć w obrębie szyi i jamy ustnej, które mogą być związane ze stresem (wtedy pomocne mogą się okazać ćwiczenia relaksacyjne i terapia manualna (czyli specjalny masaż) mięśni szyi i twarzy prowadzony przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę lub logopedę; z refluksu krtaniowo-gardłowego, który często daje wrażenie guli w gardle - wtedy trzeba wprowadzić dietę i zmienić nawyki żywieniowe, m.in. nie jeść minimum 2-3 h przed snem, unikać papierosów, alkoholu, napojów gazowanych, tłustych, przetworzonych potraw, słodyczy, wyrobów cukierniczych, kofeiny, cytrusów. Może się też okazać, że opisywane objawy są spowodowane nieuświadomionym lękiem przed połykaniem - tzn. być może z jakiejś przyczyny podświadomie boi się Pani połykania. Jeśli wszystkie wymienione przyczyny zostaną odrzucone przez lekarza specjalizującego się w dysfagii, to pewnie zleci badania neurologiczne. Pozdrawiam serdecznie, Ania Kacprzak. PS. Na temat diety przeciwrefluksowej przeczyta Pani więcej na moim blogu vox-ana.pl (refluks-przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie).

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Wiktoria Zwierzchowska

Wiktoria Zwierzchowska

Logopeda

Radom

Olimpia Czachowska

Olimpia Czachowska

Logopeda

Włocławek

Oliwia Kędzierska

Oliwia Kędzierska

Logopeda

Gdańsk

Justyna Tomczyńska

Justyna Tomczyńska

Logopeda

Łęczyca

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 33 pytań dotyczących usługi: zaburzenia połykania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.