Mam 20 lat i chłopaka od 8 miesięcy. Od pewnego czasu mam w głowie mysli sprzeczne z tym co tak napr

3 odpowiedzi
Mam 20 lat i chłopaka od 8 miesięcy. Od pewnego czasu mam w głowie mysli sprzeczne z tym co tak naprawdę czuje, np. ze go nie kocham, a czuje co innego, zaczynam wtedy płakać bo za nic w świecie nie chce go stracić. Nie wiem skąd to się wzięło ale trwa jakoś ok. 2 miesiące. Myśli mnie nachodzą przez pare dni po czym przemijają i następnie znowu wracają. Naprawdę nie wiem co robić, meczy mnie to przeokropnie i mam dosyc tego co wchodzi do mojej głowy.
Co to jest? Co robić?
Nie wszystkie myśli, które zauważamy, wychwytujemy u siebie są " z nami zgodne", zgodne z tym co uważamy na jakiś temat, gdy spokojnie się nad nim zastanowimy. Uświadomienie sobie tego faktu często wywołuje lęk. Lęk i koncentracja na myślach, które się pojawiają mimo naszej woli, paradoksalnie sprawiają, że mamy poczucie, że jest ich coraz więcej, lęk narasta, możemy obawiać się utraty kontroli itp.
Zachęcam skorzystania z konsultacji u lekarza psychiatry. Lekarz oceni nasilenie problemu, oceni czy potrzebne jest włączenie farmakoterapii.
Badania pokazują, że w przypadku zaburzeń lękowych największą skuteczność w leczeniu przynosi łączenie farmakoterapii i psychoterapii. Jeżeli objawy nie są nasilone czasami wystarczająca jest sama psychoterapia. Osobiście polecam psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym, która ma potwierdzoną klinicznie skuteczność w terapii zaburzeń lękowych.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź będzie pomocna.
Pozdrawiam,
Aleksandra Zdancewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry

To bardzo wczesna faza związku, dlatego wahania nastroju i pojawiające się wątpliwości nie muszą być niczym niepokojącym. Z tego co Pani napisała wnioskuj jednak, że Pani myśli mogą mieć podłoże lękowe. Oczywiście jest to do zbadania. Nie wiem na ile to mogą być myśli natrętne i co jest ich powodem (zbyt mało danych). Do powodów takich myśli dochodzi się podczas pracy terapeutycznej. Przychylam się do odpowiedzi Pani Aleksandry. Proszę jednak pamiętać o tym, że leki spowodują tłumienie objawu. Przyczynami zajmujemy się na psychoterapii. Jest to niezbędne zarówno w przypadku natręctw, ale i również kiedy chcemy lepiej poznać siebie, dowiedzieć się jak reagujemy, i dlaczego akurat tak. Często zachowania lękowe mają swoje podłoże w okresie dojrzewania i dzieciństwa. Proszę zastanowić się nad terapią. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry. Dziękuję za podzielenie się swoimi uczuciami i myślami. To, co opisujesz, może być doświadczeniem (ale nie musi), które często jest określane jako "obsesyjne myśli" lub "intruzywne myśli". Są to myśli, które pojawiają się w naszej głowie, mimo że nie odzwierciedlają one naszych prawdziwych uczuć lub przekonań. Mogą one być trudne i przytłaczające, co może prowadzić do lęku i dezorientacji.
Jeśli chodzi o to, co możesz zrobić, oto kilka kroków:
-Skonsultuj się z profesjonalistą: Znalezienie terapeuty lub psychologa, pomoże Ci dokładnie określić z czym się mierzysz.
-Zapisuj swoje myśli: Kiedy te myśli się pojawiają, spróbuj zapisywać je. To może pomóc w zrozumieniu, jakie wywołują one emocje i jak się zmieniają.
-Praktykuj techniki relaksacyjne: Techniki oddechowe, medytacja i inny relaks mogą pomóc w łagodzeniu stresu i lęku związanego z tymi myślami.
-Nie walcz z myślami: Stawianie oporu przeciwko tym myślom może nasilać lęk. Staraj się raczej zaakceptować, że są to myśli, a niekoniecznie odzwierciedlają one to, co naprawdę czujesz.
Unikaj wywołujących myśli sytuacji: Jeśli zauważasz, że pewne sytuacje wywołują te myśli, staraj się ograniczać narażenie się na nie w miarę możliwości.
Wszystkiego dobrego.

Eksperci

Aleksandra Biernat

Aleksandra Biernat

Psycholog

Warszawa

Sylwia Olszak

Sylwia Olszak

Psycholog

Poznań

Anna Malec

Anna Malec

Psychoterapeuta

Lublin

Karolina Lichuta-Wolak

Karolina Lichuta-Wolak

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Jan Donhoffner

Jan Donhoffner

Dermatolog, Biegły sądowy

Kołobrzeg

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 88 pytań dotyczących usługi: nerwica natręctw
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.