Mam 20 lat i chłopaka od 8 miesięcy. Od pewnego czasu mam w głowie mysli sprzeczne z tym co tak napr

3 odpowiedzi
Mam 20 lat i chłopaka od 8 miesięcy. Od pewnego czasu mam w głowie mysli sprzeczne z tym co tak naprawdę czuje, np. ze go nie kocham, a czuje co innego, zaczynam wtedy płakać bo za nic w świecie nie chce go stracić. Nie wiem skąd to się wzięło ale trwa jakoś ok. 2 miesiące. Myśli mnie nachodzą przez pare dni po czym przemijają i następnie znowu wracają. Naprawdę nie wiem co robić, meczy mnie to przeokropnie i mam dosyc tego co wchodzi do mojej głowy.
Co to jest? Co robić?
Nie wszystkie myśli, które zauważamy, wychwytujemy u siebie są " z nami zgodne", zgodne z tym co uważamy na jakiś temat, gdy spokojnie się nad nim zastanowimy. Uświadomienie sobie tego faktu często wywołuje lęk. Lęk i koncentracja na myślach, które się pojawiają mimo naszej woli, paradoksalnie sprawiają, że mamy poczucie, że jest ich coraz więcej, lęk narasta, możemy obawiać się utraty kontroli itp.
Zachęcam skorzystania z konsultacji u lekarza psychiatry. Lekarz oceni nasilenie problemu, oceni czy potrzebne jest włączenie farmakoterapii.
Badania pokazują, że w przypadku zaburzeń lękowych największą skuteczność w leczeniu przynosi łączenie farmakoterapii i psychoterapii. Jeżeli objawy nie są nasilone czasami wystarczająca jest sama psychoterapia. Osobiście polecam psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym, która ma potwierdzoną klinicznie skuteczność w terapii zaburzeń lękowych.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź będzie pomocna.
Pozdrawiam,
Aleksandra Zdancewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry

To bardzo wczesna faza związku, dlatego wahania nastroju i pojawiające się wątpliwości nie muszą być niczym niepokojącym. Z tego co Pani napisała wnioskuj jednak, że Pani myśli mogą mieć podłoże lękowe. Oczywiście jest to do zbadania. Nie wiem na ile to mogą być myśli natrętne i co jest ich powodem (zbyt mało danych). Do powodów takich myśli dochodzi się podczas pracy terapeutycznej. Przychylam się do odpowiedzi Pani Aleksandry. Proszę jednak pamiętać o tym, że leki spowodują tłumienie objawu. Przyczynami zajmujemy się na psychoterapii. Jest to niezbędne zarówno w przypadku natręctw, ale i również kiedy chcemy lepiej poznać siebie, dowiedzieć się jak reagujemy, i dlaczego akurat tak. Często zachowania lękowe mają swoje podłoże w okresie dojrzewania i dzieciństwa. Proszę zastanowić się nad terapią. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry. Dziękuję za podzielenie się swoimi uczuciami i myślami. To, co opisujesz, może być doświadczeniem (ale nie musi), które często jest określane jako "obsesyjne myśli" lub "intruzywne myśli". Są to myśli, które pojawiają się w naszej głowie, mimo że nie odzwierciedlają one naszych prawdziwych uczuć lub przekonań. Mogą one być trudne i przytłaczające, co może prowadzić do lęku i dezorientacji.
Jeśli chodzi o to, co możesz zrobić, oto kilka kroków:
-Skonsultuj się z profesjonalistą: Znalezienie terapeuty lub psychologa, pomoże Ci dokładnie określić z czym się mierzysz.
-Zapisuj swoje myśli: Kiedy te myśli się pojawiają, spróbuj zapisywać je. To może pomóc w zrozumieniu, jakie wywołują one emocje i jak się zmieniają.
-Praktykuj techniki relaksacyjne: Techniki oddechowe, medytacja i inny relaks mogą pomóc w łagodzeniu stresu i lęku związanego z tymi myślami.
-Nie walcz z myślami: Stawianie oporu przeciwko tym myślom może nasilać lęk. Staraj się raczej zaakceptować, że są to myśli, a niekoniecznie odzwierciedlają one to, co naprawdę czujesz.
Unikaj wywołujących myśli sytuacji: Jeśli zauważasz, że pewne sytuacje wywołują te myśli, staraj się ograniczać narażenie się na nie w miarę możliwości.
Wszystkiego dobrego.

Eksperci

Anna Szadkowska-Ciężka

Anna Szadkowska-Ciężka

Psycholog

Lublin

Szymon Kufel

Szymon Kufel

Psycholog

Bydgoszcz

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Jan Donhoffner

Jan Donhoffner

Dermatolog, Biegły sądowy

Kołobrzeg

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 87 pytań dotyczących usługi: nerwica natręctw
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.