Mam 21 lat i dokucza mi ból stawów od 2 lat. Zaczęło się od łokcia i palca wskazującego, przeniosło
2
odpowiedzi
Mam 21 lat i dokucza mi ból stawów od 2 lat. Zaczęło się od łokcia i palca wskazującego, przeniosło się na oba kolana, barki. Byłam u ortopedy i reumatologa. Zrobiłam badania krwi, wyniki: OB: 8, kwas moczowy: 4.8, odczyn Waalera-Rosego ujemny, RF ujemne, białko CRP wysokoczułe 0.33. Miałam także badania w kierunku boreliozy (western-blot) - ujemne. Brałam niesteroidowe leki przeciwzapalne, później Flexove. Nie pomogło, ale przez dobre wyniki krwi postanowiłam odpuścić wizyty u lekarzy. Następnie pojawił się ból nadgarstka z obrzękiem. Po wizycie u ortopedy i zrobieniu USG stawu okazało się, że jest tam sporo płynu zapalnego. Przepisano mi Diclo Duo Combi lecz po braniu tego leku obrzęk nie zniknął. Kolejne badania krwi w normie, tym razem OB:3, miałam też badanie ANA screen, które nie wykryło przeciwciał. Zostałam skierowana na rehabilitację. Obrzęk utrzymuje się dalej (ponad 2 miesiące), jestem po fizjoterapii, zabiegach takich jak laser, pole magnetyczne i prądy, kinesiotapingu. Pojawił się ból w stawie skokowym. Nie wiem co powinnam zrobić, odpuścić, czy dalej szukać pomocy u lekarzy. Czy jest to możliwe, by działo się coś złego, gdy ewidentnie czuję ból, który bardzo mi doskwiera lecz badania są w normie?
Dzień dobry, w większości przypadków zapalenia stawów oraz innych chorobach układowych tkanki łącznej, toczący się proces chorobowy znajduje odzwierciedlenie w wynikach badań laboratoryjnych (przyspieszenie OB, wzrost CRP, zmiany w morfologii itd.). Jednak w części przypadków, mimo aktywnej choroby, nie znajdujemy odchyleń w tych badaniach. Ponieważ u Pani występują kliniczne objawy zapalenia stawów, czego dowodem jest obecność płynu w badaniu obrazowym, proponuję ponownie zgłosić się na wizytę do reumatologa. Oczywiście na wizytę należy zabrać dotychczasową dokumentację, warto też wykonać podstawowe, aktualne badania: OB, morfologię, CRP. O dalszej diagnostyce i leczeniu zadecyduje lekarz. Pozdrawiam. Agnieszka Wojciechowska
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
W pierwszej kolejności należy koniecznie udać się do reumatologa. Same badania krwi nie wykluczają żadnej choroby, natomiast wynik badania USG sugeruje stan zapalny. W sytuacji, jeżeli nie zostanie rozpoznane RZS, ŁZS ani inna zdefiniowana choroba, należy rozpoznać niezróżnicowane zapalenie wielostawowe i wdrożyć jak najszybciej odpowiednie leczenie.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.