Mam 22 lata i chciałabym wiedzieć, jaka forma pomocy psychologicznej mogłaby mi pomóc w moim przypad

9 odpowiedzi
Mam 22 lata i chciałabym wiedzieć, jaka forma pomocy psychologicznej mogłaby mi pomóc w moim przypadku. Mam trudności z nawiązywaniem kontaktów, jestem postrzegana jako osoba nieśmiała, spokojna, panująca nad sobą. Prawda jest taka, że nie umiem przełamać stresu i paniki, których doświadczam, gdy znajduję się w grupie osób. Nie umiem się swobodnie wysłowić oraz boję się, że wystawię siebie na pośmiewisko. Problem zaistniał również w moich relacjach z najbliższymi. Bardzo bym chciała zachowywać się swobodnie oraz opowiadać o swoich myślach i uczuciach, ale gdy próbuję to zrobić, bardzo często towarzyszy mi ból w krtani, ucisk pod mostkiem oraz duszności. Nie umiem pohamować płaczu przez co zamykam się w sobie.
Witam,

Z opisu dolegliwości, jaki przedstawiła Pani powyżej wyłania się opis zaburzeń lękowych oraz niskiego samopoczucia. Skuteczna pod względem leczenia tego typu zaburzeń jest CBT - Terapia poznawczo - behawioralna. Niekontrolowane lęki mogą przybierać na sile, tym bardziej, że nie zna Pani sposobów na zmniejszenie siły ich odczuwania. Prowadzę terapię właśnie w nurcie poznawczo - behawioralnym, jestem pewien, że mogę Pani pomóc. Zapraszam do kontaktu.

Z uszanowaniem

Wojciech Kopytek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Problem niesmialosci u kobiet w Pani wieku w naszej kulturze jest zwiazany z dojrzewaniem.Nasza kultura nie uczy nas pewnosci siebie i dobrej samooceny.Nalezy podchodzic do siebie ze zrozumieniem ,ze wiele osob w Pani wieku miewa takie problemy.W Pani przypadku bedzie dobra zarowno terapia indywidualna jak i grupowa w ktorej mozna przepracowac problemy niesmialosci,tremy czy probowac pracowac z ludzmi proasertywnie budujac swoje wladne zdanie w relacjach z ludzmi.W tym przypafku bedzie dobre podejscie i poznawczo-racjonalne i behawioralne.Kazdy psycholog zna te podejscia.Zapraszam do Krakowa.Tamara Bogdanowicz,psycholog,Krakow.
Dzień dobry. Objawy, które Pani opisuje, mogą sugerować występowanie zaburzeń lękowych, a konkretnie lęku społecznego. Dokładna diagnoza możliwa jest jednak dopiero po odbyciu osobistej rozmowy w gabinecie psychoterapeuty, do czego zachęcam. Polecam psychoterapię poznawczo-behawioralną, wysoce skuteczną w radzeniu sobie z objawami lęku. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki.
Prosze umowic się na wizytę u psychologa. Zapewne uzyska Pani zrozumienie swojego problemu i wieksza swiadomosc. Tutaj prosze nie liczyc na diagnozę, ze wzgledu na złożoność
czlowieka i jego przeszlosci ,trudno wyrokować. Najlepsze co może Pani zrobic to konsultacjeu terapeuty. Pozdrawiam
Najlepiej umówić się na rozmowę do psychologa, psychoterapeuty, który pomoże zdefiniować w czym problem i ustali z Panią najlepszą formę pomocy. Najczęściej taka diagnoza trwa do 3 spotkań konsultacyjnych. Przez internet, nie widząc drugiego człowieka nie da się właściwie opisać i zrozumieć jego problemu oraz potencjalnych przyczyn, to będą tylko przypuszczenia, które trzeba zweryfikować w trakcie osobistego kontaktu i ewentualnie użytych narzędzi badawczych (testy, kwestionariusze, wywiad, obserwacja). Potem dopiero decydujemy o tym co będzie na ten moment najlepsze, czy psychoterapia (indywidualna, grupowa) czy na przykład jakaś forma rozwijania potrzebnych kompetencji (grupa treningowa, psychoedukacyjna, samopomocowa lub wsparcia).
Witam Panią, opis Pani dolegliwości wskazuje na zaburzenia lękowe, określane jako lęk społeczny. Polecam psychoterapię, która jest bardzo skuteczna w takich przypadkach. Pozdrawiam Alicja Giezek
Dzień dobry. Polecam aby skorzystała Pani z konsultacji u psychoterapeuty i opowiedziała o swoich dolegliwosciach. Z Pani opisu wynika, iż cierpi Pani na zaburzenia lekowe, warto jak najszybciej skorzystać z psychoterapii aby na nowo mogła Pani czerpac radość z życia i czuć się swobodnie wśród ludzi. Bardzo skuteczna jest terapia poznawczo behawioralna w walce z lękami. Pozdrawiam, Agata Chęcińska
Szanowna Pani,

w tego typu trudnościach polecam skorzystać z metody EMDR. EMDR jest ukierunkowane na emocjonalno-poznawcze radzenie sobie z trudnymi objawami i zdarzeniami, przy uwzględnieniu czynnika neurofizjologicznego, co odróżnia ją od klasycznych podejść. ? EMDR jest metodą desensytyzacji (odwrażliwiania) i ponownego przetwarzania bodźców w radzeniu sobie z m.in. tego tyrpu objawami. Pytanie, co jest ich podłożem. W metodzie tej leczymy przyczynę, dziei czemu objawy ustęują lub wystęują w formie minimalnej. To metoda o charakterze neurobiologicznym/neuropsychologicznym, oparta na dowodach naukowych, pozwalająca stworzyć bardziej adaptacyjne strategie rozwiązywania problemu dzięki wykorzystaniu neuroplastyczności mózgu. Odblokowanie pamięci emocjonalnej i adaptacyjne przetwarzanie zdarzeń, które sa fundamentem dla obecnych objawów, może pozwolić Pani odzyskać czy uzyskać równowagę emocjonalną. W trakcie terapii wspólnie z terapeutą zbuduje Pani tzw. bezpieczne miejsce (które w momentach kryzysu, stresu pomaga przywrócić równowagę emocjonalną) i skupi się na zmianie dysfunkcjonalnie przechowywanych doświadczeń w rozwiązania adaptacyjne z korzyścią dla Pani zdrowia psychicznego.

Szczerze polecam,
dr n. hum. Monika Gmurek
Witam serdecznie,

Ja bym radził połaczenie terapii poznawczo-behawioralnej oraz humanistycznej znanej również jako counselling. Taka kombinacja by naprawdę fajnie działała w tym przypadku, ponieważ można by było się zagłebiac w odczucia które wywołują te sytuacje oraz można by było ułożyc plan terapeutyczny który pozwoliłby osłabić proces poznawczy który wywołuje odczucie lęku i obawy.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.