Mam 22 lata, od 4 lat jestem w związku, mój partner ma 21 lat, pracuje za granicą, kiedy wraca miesz

4 odpowiedzi
Mam 22 lata, od 4 lat jestem w związku, mój partner ma 21 lat, pracuje za granicą, kiedy wraca mieszkamy razem. Odkąd zaczął pracę (ok. 2 lata temu) dużo między nami się zmieniło. Przeszkadza mi, że podczas Jego wyjazdów poświęca mi niewiele uwagi, a wolny czas spędza ze sporo starszymi kolegami na piciu alkoholu. Za każdym razem, kiedy podejmuję próbę wyjaśnienia, czego oczekuję orz co mi przeszkadza, trafiam na barierę nie do przejścia. Partner nie potrafi rozmawiać, moje próby traktuje jako atak na siebie i również mnie atakuje, wywodząc nieprawdziwe argumenty (m. in. dot. zdrad, otwarcie mówi o tym, że najlepszą obroną jest atak i robi to, żeby mi dogryźć). Od pewnego czasu kiedy wraca do domu, całe dnie spędza na graniu w gry komputerowe, ze słuchawkami na uszach, kompletnie odizolowany. Przez to bardzo się od siebie oddaliliśmy, mam wrażenie, że odkąd znowu wyjechał do pracy nic się nie zmieniło- siedząc w tym samym pokoju co ja i tak był nieobecny. Gra trwa po 10h na dobę, z przerwą jedynie na wyjście do sklepu po piwo. Będąc młodą osobą, nie wyobrażam sobie, żeby tak to miało wyglądać zawsze. Nasze pożycie również cierpi, chłopak ma dla mnie czas dopiero późnym wieczorem, kiedy ja już na nic nie mam siły i marzę jedynie o śnie, a jeżeli już pojawia się współżycie, to trwa to ok. 5 min i czuję, że chodzi jedynie o jego fizyczne zaspokojenie. Ostatnio powiedział mi, że pragnie, żebym go kokietowała, była kobieca, ale naprawdę nie mam na to najmniejszej ochoty, kiedy czuję od niego jedynie woń alkoholu i widzę niezadbanego mężczyznę, natomiast kiedy to robię, zostaję odrzucona... „nie teraz, gram”.
Co mogę zrobić? Rozmowa w przypadku mojego wybranka niestety nie przynosi żadnych rezultatów, a wywołuje wojnę.
Myślę, że warto rozważyć terapię par. W trakcie spotkań ustalą Państwo wspólnie, co jest konieczne i możliwe, aby wasz związek był satysfakcjonujący. Aby dokładniej określić strategię konieczna będzie konsultacja i bardziej szczegółowa analiza. Zachęcam do kontaktu z psychologiem, psychoterapeutą. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Sytuacja cyklicznej rozłąki, wymuszonej przez pracę za granicą jednego z partnerów, to niewątpliwie przeżycie i stres dla obojga. Budowanie relacji na odległość jest trudne, chociaż kontakt umożliwiają współczesne technologie, można się pogubić w byciu trochę samemu, a trochę razem. Niewątpliwie Pani partner w alkoholu i grach poszukuje rozrywki, która rozładuje jego napięcie. Każdy z nas inaczej radzi sobie z przeżywanymi trudnościami, nie zawsze umiemy korzystać ze wsparcia bliskich. Związek dwojga osób to pewien proces, podczas którego realizujemy różne zadania przybliżające nas do bycia w pełni razem. Pierwsze lata związku to czas na poznanie siebie wzajemnie w różnych sytuacjach życiowych, poznanie odmiennych zdań i oczekiwań, ustalenie wspólnych planów na przyszłość. Podstawą tego jest intymność, namiętność i zaangażowanie. Jedynym dobrym sposobem rozwiązania kryzysu w związku jest...rozmowa! Czasem opór partnera nie wynika z tego, że temat rozmowy, czy emocje z nim związane są trudne, a ze sposoby mówienia do siebie. Trzeba pamiętać, że nie podoba nam się dane zachowanie partnera, nie to jaki on jest. Rozmawiamy o trudnościach ,,na gorąco", nie wypominamy ,,ty zawsze", ,,ty nigdy", bo to tylko wzmocni opór. Jeżeli trudności w rozmowie i kryzys utrzymują się, nie ma co tkwić w nieszczęśliwej sytuacji, warto wspólnie zdecydować się na spotkanie z psychoterapeutom, który stworzy warunki do posłuchania się nawzajem.
Szanowna Pani,
Z opisu wynika, że znaleźliście się Państwo w trudnym momencie swojego związku. Opowiada Pani o zmianach, które zaszły, odkąd Pani partner pracuje za granicą - na pierwszy plan wysuwa się utracona bliskość i kłopoty w komunikacji. Z pewnością warto byłoby zastanowić się, z jakiego powodu opisywane przez Panią trudności pojawiły się akurat w takim momencie związku i jak wcześniej wyglądała u państwa komunikacja w sytuacjach problemowych. Czy kwestie o których Pani pisze, są faktycznym źródłem problemu, czy objawem leżących głębiej niezaspokojonych potrzeb i niewyrażonych wprost emocji?
Dobrym pomysłem byłoby przyjrzenie się tym zagadnieniom razem z psychologiem, aby ustalić, jakie są powody negatywnej zmiany, o której Pani pisze oraz określić, jakie kroki można podjąć, aby Pani sytuacja zmieniła się na lepsze. Być może rozwiązaniem będzie terapia pary, która pomoże Państwu rozwiązać problemy w związku, lub terapia indywidualna dla Pani, która umocni poczucie własnej wartości i pomoże w świadomym kształtowaniu relacji w przyszłości. Zapraszam do swojego gabinetu.
Dzień dobry,

proponuję terapię par. W jej trakcie można nauczyć się sztuki wzajemnej komunikacji, rozwiązywania trudności, lecz także określić wzajemne wobec siebie oczekiwania i odpowiedzieć sobie na pytanie o chęć, motywację i potrzebę kontynuacji związku. Zawsze może być bodźcem do dalszych zmian, które pozwolą Pani czy partnerowi zadbać o sobie w jak najlepszy sposób.

dr Monika Gmurek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.