Mam 23 lata. Kontuzja to naderwane więzadła krzyżowe w obydwu kolanach (to stara sprawa, nie poddałe

3 odpowiedzi
Mam 23 lata. Kontuzja to naderwane więzadła krzyżowe w obydwu kolanach (to stara sprawa, nie poddałem się zabiegowi - miałem 15 lat). Teraz okazuje się jeszcze, że mam wysoko i bocznie ustawione rzepki. Może to być wina nierówności kończyć (tak mówią fizjoterapeuci) - w najbliższym czasie będę miał badanie asymetrii - RTG. Ortopedzi tak mnie prowadzili, że ''albo zabieg, a jesli nie to nie przeciążać kolan'' - no i nie wzmacniałem specjalnie mięśni ud, bo się bałem. Teraz poszedłem do fizjoterapeuty i mówi mi że w sierpniu mogę grać w siatkówkę - trzeba tylko wzmocnić mięśnie na siłowni - np. wyciskaniem. Zapiszę się do niego na rehabilitację na rzepkę, ale co z tą siłownią - mam uraz, trochę się boję, że się będzie mi się chrząstka ścierać, tym bardziej że tych rzepek nie ''podregulował''. Co mam myśleć?
Na pewno jest u Pana wskazana rehabilitacja a przede wszystkim dobra diagnostyka zarówno podczas badania fizykalnego jak i obrazowa. Postępowanie rehabilitacyjne zależne m.in. jest od stanu obecnego więzadeł krzyżowych w kolanie, stanu mięśnia i pozostałych struktur okołostawowych kolana jak i całej biomechaniki kończyny dolnej. Faktycznie jeśli więzadła krzyżowe będą w kiepskim stanie a chce Pan uprawiać intensywnie jakiś sport należy rozważyć operację.
Ćwiczenia na siłowni również powinny być dobrane zależnie od stanu stawów kolanowych. Wzmacnianie mięśni jest jednym z etapów rehabilitacji, ale nie jedynym i należy robić je pod okiem fizjoterapeuty. Proszę zatem spytać rehabilitanta jakie obciążenia powinien Pan stosować, których ćwiczeń unikać i jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia.

Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W Pana przypadku należałoby zbalansować mięśnie uda, sprawdzić czy faktyczna różnica długości kończyn wynika z nich samych czy może przyczyna jest gdzie indziej. Samo wzmacnianie nic nie da jeśli nie będą to ćwiczenia na korekcję ustawienia rzepki (o ile da się to zrobić - do oceny po RTG i prawidłowym badaniu całego ciała) oraz bez terapii tkankowej, która w wielu przypadkach jest niezbędna aby jakiekolwiek ćwiczenia miały sens. W moim przekonaniu operacja to ostateczność, jeśli testy stabilności wychodzą negatywnie, również te w dynamice oraz jeśli prawidłowo wykształcona jest stabilizacja mięśniowa to uprawianie sportu nie powinno być problemem. Nie napisał Pan jakiego rodzaju sport Pan trenuje (poza siatkówką, która jest dominującym sportem?) więc ciężko o więcej konkretów.
Człowiek jest istotą dla której ruch jest niezbędny do zachowania zdrowia. Brak ruchu = pogorszenie stanu. Proszę z fizjoterapeutą przygotować się motorycznie,wzmocnić co trzeba, wprowadzić równowagę w układzie powięziowym przez pracę manualną (metoda Stecco, czy Integracja Strukturalna,lub FDM) wtedy bez problemów będzie
Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.