Mam 23 lata. Mam zdiagnozowane zaburzenia lękowe i ADHD. W tej chwili jestem w czwartej w swoim życi

4 odpowiedzi
Mam 23 lata. Mam zdiagnozowane zaburzenia lękowe i ADHD. W tej chwili jestem w czwartej w swoim życiu terapii poznawczo-behawioralnej. Problemy z którymi się zgłosiłem to częste okresy choroby występujące średnio co 2 miesiące, utrzymujące się ponad 2 tyg. Doświadczam też objawów najpewniej psychosomatycznych kiedy odczuwam wiatr albo zimno, np. przy klimatyzacji czy otwartym oknie robi mi się od razu zimno, bolą mnie oczy. Po spaniu z uchylonym oknem nawet latem następnego dnia bolą mnie mięśnie, jest mi zimno i nie mam siły. Innym problemem, którego doświadczam jest lęk przed odpowiedzialnością, odczuwam lęk i bardzo silne objawy fizjologiczne, kiedy myślę o pracy zawodowej, w której byłbym za kogoś odpowiedzialny, teraz szczególnie jako psychoterapeuta, bo jestem studentem psychologii. Innymi moimi problemami jest perfekcjonizm, zbyt dużo poświęcam czasu na naukę, zamiast np. na relacje międzyludzkie. Mam przez to mało przyjemności w życiu. Doświadczam bólów brzucha i biegunek, odczuwam stale napięcie w ciele. Mam niską pewność siebie. Często czuję się gorszy od innych przez to że nie mogę się skoncentrować i np. nie wiem co się dzieje na zajęciach. Najgorszymi problemami są dla mnie lęk przed odpowiedzialnością i uczucie choroby, które zaburzają mi nastrój. W tym momencie już kończę swoją terapię, mimo że objawy lękowe wywołują u mnie ogromne cierpienie, oraz unikam sytuacji, które mogą powodować przeziębienie. Czy powinienem szukać pomocy w innym nurcie psychoterapii, czy zaakceptować ten stan, w którym się znajduję?
Dzień dobry. Warto:
- skonsultować swoje obawy, niepewności i utrzymujące się objawy z obecnym psychoterapeutą;
- poprosić o ocenę poczynionych w oczach psychoterapeuty postępów w trakcie trwania terapii;
- zastanowić się, jakie korzyści dla funkcjonowania psychofizycznego przyniosła obecna psychoterapia;
- skonsultować swoje objawy z lekarzem psychiatrą - być może konieczne okaże się wdrożenie leczenia psychofarmakologicznego, by zniwelować napięcie emocjonalne, lęk oraz współtowarzyszące objawy ADHD;
- rozważyć włączenie terapii w nurcie psychodynamicznym.

Jeśli występuje u nas cierpienie - zawsze warto dążyć do znalezienia dla siebie takiego wsparcia, które pomoże nam dojść do optymalnego stanu, w którym nasze funkcjonowanie i trudności nie będą rzutowały na życie prywatne oraz zawodowe, i ograniczały nasz rozwój osobisty.

Pozdrawiam serdecznie

To co opisujesz, to szerokie spektrum problemów, które może wymagać zintegrowanego podejścia terapeutycznego. W leczeniu zaburzeń lękowych i ADHD jako terapia pierwszego wyboru dobrze sprawdza się nurt poznawczo-behawioralny, ale może istnieć potrzeba rozszerzenia terapii o inne metody lub podejścia. Skoro jesteś aktualnie w procesie terapeutycznym, warto maksymalnie wykorzystać to, co udało się w nim wypracować i zweryfikować z obecnym terapeutą, na ile zrealizowaliście cele terapii, które zostały postawione na początku leczenia. Sprawdzić, dlaczego kończycie, jeśli w obszarach, nad którymi pracowaliście, nie odczuwasz poprawy. Terapia to proces i wymaga czasu, aby przynieść oczekiwane efekty. Być może obecna formuła wyczerpała swoje możliwości, więc modyfikacja terapii w oparciu o twoje aktualne potrzeby może być dobrym rozwiązaniem. Najważniejsze by nie zostawać bez wsparcia.
Może być również potrzebne głębsze zbadanie twoich objawów somatycznych - nie ma w pytaniu informacji, na ile były poddawane diagnostyce lekarskiej, w jakim zakresie jest to aspekt psychosomatyczny, co wykazała dotychczasowa diagnostyka itd. Istnieją różne nurty psychoterapii, które mogą być pomocne, takie jak terapia akceptacji i zaangażowania (ACT), terapia schematów czy terapia psychodynamiczna. To, co na pewno jest kluczowe i od czego bym zaczęła, jeśli dotychczas nie było to zapewnione, to konsultacja z psychiatrą specjalizującym się w ADHD.

Rozumiem, że zmaga się Pan z wieloma trudnościami, które wpływają na Pana codzienne życie. Jeśli terapia poznawczo-behawioralna nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć inne podejścia. Terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) może być skuteczna w redukcji objawów lękowych i napięcia w ciele. EMDR pomaga przetwarzać i integrować trudne wspomnienia, co może zmniejszyć ich wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Ważne jest również skupienie się na regulacji układu nerwowego poprzez techniki relaksacyjne, medytację czy ćwiczenia oddechowe. Praktyki takie jak mindfulness, joga czy progresywna relaksacja mięśni mogą pomóc w zmniejszeniu chronicznego napięcia i poprawie ogólnego samopoczucia. Regulacja układu nerwowego może przyczynić się do zmniejszenia objawów lękowych i poprawy jakości snu.

Warto także skonsultować się z psychiatrą, aby ocenić możliwość wsparcia farmakologicznego. Leki przeciwlękowe czy antydepresyjne mogą być pomocne w stabilizowaniu nastroju i redukcji objawów lękowych, co pozwoli na lepsze wykorzystanie terapii psychologicznej. W niektórych przypadkach, odpowiednie leki mogą znacząco poprawić jakość życia i umożliwić skuteczniejszą pracę nad problemami psychologicznymi.

Szukanie dodatkowej pomocy może przynieść ulgę i poprawić jakość życia. Ważne jest, aby nie rezygnować z poszukiwania odpowiednich metod wsparcia, które będą najlepiej dopasowane do Pana potrzeb i sytuacji.
Dzień Dobry,

Chciałbym zobaczyć wynik diagnozy ADHD oraz jak ona przebiegała. Metylofenidat, Aaderal mogą nasilać lęki - stąd np. poty, zimne poty, dreszcze itp.

Pamiętaj, że Wsparcie Medyczne
Konsultacja z Psychiatrią: Zdiagnozowane zaburzenia lękowe i ADHD mogą wymagać farmakoterapii. Konsultacja z psychiatrą może pomóc w dobraniu odpowiednich leków, które mogą łagodzić objawy lękowe, poprawiać koncentrację i redukować napięcie.
Leczenie Objawów Psychosomatycznych: Objawy psychosomatyczne, takie jak bóle mięśni, wrażliwość na zimno i inne dolegliwości fizyczne, mogą wymagać konsultacji z lekarzem ogólnym lub specjalistą, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny i opracować plan leczenia.
3. Praca nad Lękiem i Perfekcjonizmem
Techniki Relaksacyjne: Nauka technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, oddychanie przeponowe, progresywna relaksacja mięśniowa czy mindfulness, może pomóc w redukcji napięcia i lęku.
Zmniejszanie Perfekcjonizmu: Praca nad redukcją perfekcjonizmu poprzez ustalanie realistycznych celów, akceptację własnych ograniczeń i nagradzanie siebie za postępy może być kluczowa.
4. Budowanie Pewności Siebie
Praca nad Samooceną: Techniki terapii poznawczej mogą pomóc w pracy nad niską samooceną poprzez identyfikację i zmianę negatywnych przekonań o sobie.
Małe Kroki: Podejmowanie małych kroków w kierunku zwiększania odpowiedzialności w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku może pomóc w budowaniu pewności siebie.
5. Równowaga w Życiu
Balans Pracy i Relaksu: Ważne jest, aby znaleźć równowagę między nauką a relaksem. Stworzenie harmonogramu, który uwzględnia czas na przyjemności i relacje międzyludzkie, może poprawić jakość życia.
Aktywność Fizyczna: Regularna aktywność fizyczna może pomóc w redukcji napięcia, poprawie nastroju i ogólnego zdrowia fizycznego.
6. Wsparcie Społeczne
Grupy Wsparcia: Rozważ dołączenie do grup wsparcia dla osób z zaburzeniami lękowymi lub ADHD. Dzielenie się doświadczeniami z innymi może być bardzo pomocne.
Rozmowy z Bliskimi: Otwarte rozmowy z bliskimi o swoich obawach i potrzebach mogą przynieść wsparcie emocjonalne i praktyczne.
7. Dalsza Edukacja i Praktyka
Praktyki i Staże: Podejmowanie krótkoterminowych praktyk lub staży w mniej stresujących rolach może pomóc w budowaniu doświadczenia i pewności siebie bez nadmiernego obciążenia.
Edukacja Kontynuowana: Kontynuowanie edukacji i zdobywanie dodatkowych kwalifikacji może pomóc w poczuciu pewności w przyszłej pracy jako psychoterapeuta.

Zachęcam do wizyty u mnie.