Mam 26 lat i od jakiegoś czasu dokucza mi problem drętwienia/cierpnięcia kończyn. Czasem jest to jed

4 odpowiedzi

Mam 26 lat i od jakiegoś czasu dokucza mi problem drętwienia/cierpnięcia kończyn. Czasem jest to jedna ręka, czasem nogi itp. Najbardziej problem ten odczuwam w nocy, nie pozwala mi to spać, strasznie się tym denerwuję, obawiam się, że jestem bardzo chora, czuję lęk i przerażenie. Zastanawiam się czy może to być spowodowane nerwicą albo inną chorobą o podłożu psychologicznym. Zauważyłam, że gdy jestem w pracy i mam dużo obowiązków problem znika, ale pojawia się po powrocie do domu. Czasem łapię się na tym, że wstaję rano i zastanawiam się "czy dziś będę odczuwała drętwienie"? Tak jakbym czekała kiedy to się zacznie i troche sama sobie to wywoływała. Nie wiem co się ze mną dzieję, nie rozumiem tego. Boję się o siebie i nie wiem gdzie szukać pomocy...
Do tego mam jeszcze wątpliwość czy przypadkiem takie objawy nie są wywołane przez stosowanie leków antykoncepcyjnych (od roku używam plastrów Evra). Co robić? Gdzie szukać pomocy?
Dzień dobry,
Dolegliwości, które Pani opisuje mogą mięć różne podłoże- zarówno neurologiczne, jak i psychologiczne.
Zachęcam do zrobienia badań (zaczęłabym od neurologa, proszę również skorzystać z konsultacji ginekologicznych by potwierdzić/wykluczyć swoje podejrzenia o wpływie środków antykoncepcyjnych). Jeżeli te wykluczą podłoże somatyczne, wtedy można wziąć pod uwagę przyczyny psychologiczne.
Warto zadbać o wsparcie psychologa również w okresie badań. Może być tak, że Pani lęk i "oczekiwanie na drętwienie" zwrotnie wzmacnia objawy.
Proszę też obserwować się teraz mocno- kiedy drętwienie się nasila? Czy są dni kiedy nie występuje? Czy stresujące sytuacje w pracy/domu mają wpływ na nasilenie tych objawów? Czy jakaś specyficzna aktywność fizyczna nasila objawy?
Proszę zadbać o siebie teraz szczególnie.
Trzymam kciuki

Dzień dobry. Opisywane przez Pani objawy drętwienia to prawdopodobnie zaburzenia psychosomatyczne, które można leczyć za pomocą psychoterapii. Tego rodzaju objawy chronią przed uczuciami z którymi trudno się nam skonfrontować. Po to aby mieć pewność, proponowałabym również konsultację u lekarza rodzinnego. Pozdrawiam, Violetta Patryn
Koniecznie proszę zrobić komplet badań, skierowanie otrzyma Pani u lekarza rodzinnego. Domyślam się że w Pani życiu jest ogromny stres. Dużo napięcia nerwowego. Mogą to być początki miażdżycy, przewlekła niewydolność żylna, zapalenie stawów, brak witamin, zła dieta, mało warzyw i owoców, płynów. Zbyt mało ruchu. Przyczyną może być także schorzenie kręgosłupa i wiele innych powodów. Tego jednak nie dowie się Pani jeśli nie zrobi odpowiednich badań. Jeśli przyczyna okaże się natury psychologicznej można rozpocząć psychoterapię. Pozdrawiam i życzę radości z dnia codziennego.
Dzień dobry,
Opisane przez Panią objawy mogą mieć różne przyczyny, zarówno somatyczne, jak i psychologiczne. Zalecam przede wszystkim konsultację z lekarzem rodzinnym oraz neurologiem, aby wykluczyć ewentualne podłoże fizyczne. Dobrze byłoby również skonsultować się z ginekologiem, aby sprawdzić, czy leki antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na Pani dolegliwości.

Jeśli badania nie wykażą żadnych fizycznych przyczyn, warto rozważyć pracę nad aspektami psychologicznymi. Objawy drętwienia mogą być związane z lękiem i napięciem, które nasila się w sytuacjach stresowych. W takich przypadkach psychoterapia, zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna, może pomóc w radzeniu sobie z lękiem oraz w nauce technik relaksacyjnych.

Zachęcam do obserwowania, kiedy i w jakich sytuacjach objawy się nasilają, co może pomóc w zrozumieniu ich przyczyn. Wsparcie psychologiczne może być cenne nie tylko w diagnozowaniu przyczyn, ale także w nauce skutecznych strategii radzenia sobie z objawami.

Życzę Pani zdrowia i spokoju.