Mam 26 lat i od niedawna stwierdzono u mnie zaburzenia lękowe z atakami paniki, uczęszczam na psycho

2 odpowiedzi
Mam 26 lat i od niedawna stwierdzono u mnie zaburzenia lękowe z atakami paniki, uczęszczam na psychoterapie, nie przyjmuje żadnych leków, czuję poprawę. Niestety wczoraj miałam taką sytuację że spadł mi nóż blisko nogi, przestraszyłam się i podnosząc go w głowie pojawiła się myśl czy ja stracę nad sobą kontrolę i mogę komuś zrobić krzywdę. Sparaliżowało mnie ze strachu, od razu w głowie zaczęły pojawiać się myśli że wariuję, że jak mogłam tak pomyśleć, że coś ze mną nie tak i że przekształca się to w jakąś poważną chorobę psychiczną. Proszę o poradę czy ja faktycznie wariuję? Przecież nigdy w życiu bym czegoś takiego nie zrobiła. Proszę o pilną poradę .
Witam,
Z tego co Pani pisze widzę, że do kwestii swojego leczenia podchodzi Pani bardzo odpowiedzialnie. Tą myśl o ewentualnym wyrządzeniu krzywdy (komyś, czemuś) - potraktowałabym bardziej jako pewnego rodzaju "fantazję"/ "obawę", której boi się Pani spełnić.

Pani niepokój, żeby tego nie zrealizować, akurat jest przejawem pewnej dojrzałości psychicznej i świadectwem Pani systemu wartości (w którym wyrządzenie komuś krzywdy (w tym przypadku nożem) jest czymś moralnie złym i niedopuszczalnym).

Takie mimowolne treści skojarzone z obiektami zewnętrznymi nie są czymś nadzzwyczajnym. Nasz umysł cały czas pracuje.
Zachęcałabym, Panią do omówienia w/w sytuacji na sesji psychoterapii jako dowodu działania Pani systemu wartości i przeanalizowania go z terapeutą.

Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Palczewska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Natrętne myśli w zaburzeniach lękowych przybierają najróżniejszą formę. To, co dla Pani może wydawać się objawem "wariowania", jest tematem do spokojnego omówienia na kolejnym spotkaniu terapeutycznym. Wraz z postępem psychoterapii zwiększy się Pani świadomość i możliwość panowania nad własnymi odruchami i mimowolnymi myślami w sytuacjach zwiększonego lęku. Ważne, by nie etykietować się słowami nacechowanymi negatywnie. Pozdrawiam i życzę powodzenia

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.