Mam 26 lat i od około 10 lat nadruchome/wiotkie/hipermobilne stawy, które po prostu bez jakiegoś ból

2 odpowiedzi
Mam 26 lat i od około 10 lat nadruchome/wiotkie/hipermobilne stawy, które po prostu bez jakiegoś bólu wyskakują i wskakują na swoje miejsce. Byłem z tym u ortopedy lata temu, stwierdził ze operować nie ma sensu, że taki jest mój urok, że wykazuję większą ruchomość w stawach niż przeciętny człowiek, a jeśli nie boli to nie jest to problem, bo zdrutuje mi jeden staw a zaraz będzie to samo w kolejnym. Ewentualnie poradził zabudować np. barki mięśniami.

Natomiast moje pytanie dotyczy obydwu barków, ponieważ od bardzo długiego czasu mam duże uczucie niepewności, niestabilności, "uciekania" barków, co jest naprawdę bardzo irytujące na co dzień i pogarszające jakość życia, zwłaszcza na luźnych rękach ułożonych blisko ciała. Barki uciekają wielokierunkowo, tj. do przodu, do wewnątrz do ciała, na dół, przeskakują najzwyczajniej. Czasem przez to ciężko mi się na czymkolwiek skupić, ciągle czując uczucie uciekania i tej niepewności w obydwu stawach, że struktury przemieszczają się względem siebie, już czasem nie wiem jak ułożyć ręce i trzymam je napięte bo przy lekkim przesunięciu czuje to niekomfortowe uczucie, chyba zrobiła mi się jakaś nerwica na tym punkcie, ponieważ stałem się nerwowy przez ten dyskomfort i niepewność, czasem czuje to przy najmniejszym poruszeniu się na zasadzie jakiejś przeczulicy, uczucie to też narasta z biegiem dnia. W związku z tym chciałem zapytać - czy fizjoterapia pomogłaby? Dużo o tym czytałem, o wzmacnianiu stożka rotatorów, o ćwiczeniach itd. Czy udałoby się je ustabilizować? Sam widzę, że gdy coś robię, uprawiam aktywności uczucie jest mniej odczuwalne bo mięśnie są napięte, niż gdy siedzę czy leżę.Pozdrawiam.
Witam. W przypadku hipermobilności w stawach jedyne co można zrobić to właśnie wzmocnić mięśnie, które będą lepiej stabilizować staw w tym przypadku barkowy. Najlepiej wybrać się do fizjoterapeuty, aby ocenić poziom niestabilności i opracować plan treningowy i dobrać jak najlepsze ćwiczenia. Pozdrawiam.

Dzień dobry,
Jeżeli problem w takim samym stopniu dotyczy obu barków to przyczyna może tkwić w samej budowie tkanek odpowiedzialnych za stabilizację, niemniej formy treningowe (trening stabilizacyjny) poprzedzone badaniem klinicznym będą najlepszym wyborem.

Z pozdrowieniami,
Tomasz Kuligowski