Mam 26 lat i od około 10 lat nadruchome/wiotkie/hipermobilne stawy, które po prostu bez jakiegoś ból

2 odpowiedzi
Mam 26 lat i od około 10 lat nadruchome/wiotkie/hipermobilne stawy, które po prostu bez jakiegoś bólu wyskakują i wskakują na swoje miejsce. Byłem z tym u ortopedy lata temu, stwierdził ze operować nie ma sensu, że taki jest mój urok, że wykazuję większą ruchomość w stawach niż przeciętny człowiek, a jeśli nie boli to nie jest to problem, bo zdrutuje mi jeden staw a zaraz będzie to samo w kolejnym. Ewentualnie poradził zabudować np. barki mięśniami.

Natomiast moje pytanie dotyczy obydwu barków, ponieważ od bardzo długiego czasu mam duże uczucie niepewności, niestabilności, "uciekania" barków, co jest naprawdę bardzo irytujące na co dzień i pogarszające jakość życia, zwłaszcza na luźnych rękach ułożonych blisko ciała. Barki uciekają wielokierunkowo, tj. do przodu, do wewnątrz do ciała, na dół, przeskakują najzwyczajniej. Czasem przez to ciężko mi się na czymkolwiek skupić, ciągle czując uczucie uciekania i tej niepewności w obydwu stawach, że struktury przemieszczają się względem siebie, już czasem nie wiem jak ułożyć ręce i trzymam je napięte bo przy lekkim przesunięciu czuje to niekomfortowe uczucie, chyba zrobiła mi się jakaś nerwica na tym punkcie, ponieważ stałem się nerwowy przez ten dyskomfort i niepewność, czasem czuje to przy najmniejszym poruszeniu się na zasadzie jakiejś przeczulicy, uczucie to też narasta z biegiem dnia. W związku z tym chciałem zapytać - czy fizjoterapia pomogłaby? Dużo o tym czytałem, o wzmacnianiu stożka rotatorów, o ćwiczeniach itd. Czy udałoby się je ustabilizować? Sam widzę, że gdy coś robię, uprawiam aktywności uczucie jest mniej odczuwalne bo mięśnie są napięte, niż gdy siedzę czy leżę.Pozdrawiam.
Witam. W przypadku hipermobilności w stawach jedyne co można zrobić to właśnie wzmocnić mięśnie, które będą lepiej stabilizować staw w tym przypadku barkowy. Najlepiej wybrać się do fizjoterapeuty, aby ocenić poziom niestabilności i opracować plan treningowy i dobrać jak najlepsze ćwiczenia. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Jeżeli problem w takim samym stopniu dotyczy obu barków to przyczyna może tkwić w samej budowie tkanek odpowiedzialnych za stabilizację, niemniej formy treningowe (trening stabilizacyjny) poprzedzone badaniem klinicznym będą najlepszym wyborem.

Z pozdrowieniami,
Tomasz Kuligowski

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.