Mam 26 lat i uważam że darzę mojego przybranego brata nie takim uczuciem jak powinna siostra. Kiedy

2 odpowiedzi
Mam 26 lat i uważam że darzę mojego przybranego brata nie takim uczuciem jak powinna siostra. Kiedy miałam około 4-5 lat w moim życiu pojawił się mój ojczym. Posiadał od syna a moja mama mnie. Z moim bratem nie jesteśmy związani więzami krwi. Po około 20 latach stwierdziłam że miłoś jaką darzę mojego brata to nie jest miłość rodzeństwa. Kocham go miłością namiętną. Czy to normalnie? Wiem że moi rodzice jak i prawdopodobnie mój brat tego nie zaakceptują! Ale chciałabym wiedzieć czy to jest rzecz normalna.
Dzień dobry,
w psychologii miłości często stosujemy taki termin jak POLE WYBIERALNOŚCI - oznacza to, iż lokujemy swoje uczucia w obrębie osób najbardziej nam dostępnych np. ta sama grupa studencka, grupa pracownicza etc. Co więcej, byliście wychowywani w świadomości, że nie jesteście powiązani genetycznie, co mogło potęgować i rozwijać pojawiające się uczucie przywiązania. Pani swoje pole wybieralności miała w pobliżu, z uwagi na fakt braku więzów krwi. Myślę, że dodatkowym czynnikiem sprawczym jest wspólne doświadczanie pewnych rzeczy - socjalizacja pierwotna (przyswajanie wspólnych norm w obrębie rodziny), wspólne przeżycia epizodyczne (te same wspomnienia), itd. To bardzo zbliża. Wracając do Pani pytania: Czy jest to normalne? W psychologii pojęcie normy jest dość szerokie :) Normą jest to, co częste. Normą jest to, co zgodne z obyczajami kulturowymi. A w końcu przede wszystkim normą jest to, co nie krzywdzi drugiego człowieka. Myślę że sama musi Pani znaleźć odpowiedź na to pytanie. Głęboko rozważyć swoje uczucia, a przede wszystkim zastanowić się jakie korzyści lub skutki negatywne przyniesie ujawnienie swoich uczuć. Proszę pamiętać, że odpowiedzi na wszelkie pytania, przeważnie są w nas samych, trzeba tylko dobrze poszukać :)

Pozdrawiam serdecznie, mgr Urszula Łaba

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W pełni zgadzam się z przedmówczynią. Dodam jeszcze, że nie z każdego uczucia musi coś wynikać. Nie każde pociąga za sobą działanie. Nie każde uczucie miłości namiętnej musi się kończyć romansem fizycznym lub związkiem. W dorosłym życiu zwłaszcza kiedy jesteśmy już w stałym związku zdarza się, że pojawia się w pewnym momencie zewnętrzna relacja która ma cechy takiej miłości. I wcale nie musi kończyć się zdradą stałego związku. Można to uczucie po prostu zaakceptować, pozwolić mu być, przyjrzeć mu się. Opisana przez Panią sytuacja jest trochę inna, ale nie musi niszczyć Pani perspektyw na inną miłość, istniejących relacji itp. Pozdrawiam serdecznie i życze powodzenia :)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.