Mam 26 lat, nigdy nie byłem w związku. Pomimo chęci nie jestem w stanie wejść w żadną relację. Zdarz

2 odpowiedzi
Mam 26 lat, nigdy nie byłem w związku. Pomimo chęci nie jestem w stanie wejść w żadną relację. Zdarzało się, że dziewczyny były zainteresowane bliższą relacją, jednak zawsze przy konieczności chociaż minimalnego zaangażowania się pojawiał się u mnie duży lęk i stres. Bardzo chciałem wejść w jakiś związek, jednak przez ten lęk wycofuje się, kiedy pojawia się szansa na bliższą relację. Próbowałem poznać kogoś korzystając rówiez z aplikacji randkowych. Pisałem z innymi dziewczynami zupełnie normalnie, jednak kiedy one proponowały spotkanie, znowu pojawiał się stres, lęk który działał jak blokada i w zasadzie urywałem kontakt. Ten "lęk" objawia się ściskiem w gardle, żołądku, utratą apetytu. Jest mi niedobrze i nie mam ochoty na podejmowanie żadnych działań (wyjście do sklepu itp.). To uczucie jest szczególnie silne rano, wieczorem jest trochę lepiej. Próbuję się uspokajać na wszelkie sposoby, wiem że ten lęk jest irracjonalny, mimo to to nie pomaga. Przeczytałem ostatnio o czymś, co nazywa się "lękiem przed bliskością". Czy to może być właśnie to. Czy dobrym pomysłem będzie psychoterapia? (chyba chciałbym tego uniknąć) Zdaję sobie sprawę, że mam problem z nawiązaniem zdrowej relacji, wstydzę się tego problemu, jednak nie wiem jak to rozwiązać.
Dokładnie tak jak Pan powiedział - psychoterapia. W terapii przepracuje Pan swoje lęki, pozna Pan siebie, swoje mocne stronny, zbuduje Pan właściwą samoocenę, nauczy się Pan relacji z sobą i z innymi. Proszę się nie obawiać terapii i nie tracić czasu. Nikt go Panu nie zwróci. Pozdrawiam!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Czasem potrzebne jest wsparcie (psychoterapeuty, grupy wsparcia) w mierzeniu się z trudnymi emocjami, ale także w docieraniu i odkrywaniu przyczyn naszych mechanizmów działania. Ten lęk przed czymś Pana chroni.
Szczególnie pomocna może być psychoterapia Gestalt: oparta na żywym, dynamicznym kontakcie, bliskiej relacji, dialogu i wrażliwości. Jednym z fundamentów terapii Gestalt jest założenie, że dopiero w spotkaniu z innym człowiekiem, możemy poznać i doświadczyć siebie. Relacyjny charakter terapii Gestalt powoduje, że jest ona idealnym „laboratorium”, w którym możemy przyglądać się temu, jak funkcjonujemy w relacjach z innymi. Nauka rozpoznawania emocji, wyrażania własnych potrzeb, stawiania granic czy rozpoznawania sygnałów płynących z ciała to nieocenione zasoby do tworzenia zdrowych relacji z innymi ludźmi.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego,
Gosia Miela

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.