Mam 26 lat, od jakichś 10 lat stwierdzoną krótkowzroczność (jedno oko -1,25, drugie -1,75). Na badan

1 odpowiedzi
Mam 26 lat, od jakichś 10 lat stwierdzoną krótkowzroczność (jedno oko -1,25, drugie -1,75). Na badaniu dna oka otrzymałam informację, że moje ciśnienie wewnątrzgałkowe w obu oczach wynosi 18, natomiast lekarka zauważyła różnicę w ilości nerwów wzrokowych pomiędzy jednym i drugim okiem. Dostałam skierowanie na OCT z podejrzeniem jaskry. Wybieram się na nie w przyszłym tygodniu, jednak chciałabym wcześniej nieco rozeznać się w sytuacji. Nikt wcześniej w mojej rodzinie nie miał stwierdzonej jaskry. Chciałabym zapytać:
1) Czy mogą istnieć inne przyczyny takiego stanu rzeczy czy jaskra lub predyspozycje do rozwinięcia jej w pewnym momencie życia to jedyna prawdopodobna opcja?
2) Czy to, że około dwa miesiące temu omyłkowo wlałam sobie do oka wodę utlenioną mogło mieć na to jakikolwiek wpływ? (Przepraszam z góry, jeśli pytanie jest głupie)
3) Czy noszenie soczewek kontaktowych może jakkolwiek pogarszać obecny stan?
4) Czy jaskra jest chorobą, która finalnie prowadzi do utraty wzroku czy też można zatrzymać jej postępowanie i utrzymać widzenie?
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Dzień dobry
Przede wszystkim proszę zachować spokój. W kierunku jaskry wykonuje się nieco inne badania ( HRT GDX i pachymetrię ) .OCT , o którym Pani wspomina ocenia plamkę źółtà , zaś zmiany jaskrowe są oceniane na tarczy nerwu wzrokowego. W Pani przypadku niekoniecznie musi to być jaskra , w oczach z krótkowzrocznością taki wyglądąd jest dość częstym zjawiskiem. Należy zrobić badania jw a za rok je powtórzyć . Istotnym jest fakt czy jest progesteresja zmian. Przez rok jedynie obserwuje się pacjenta.
Alicja Błażej -Waśkiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.