Mam 27 lat, regularnie uprawiam sport. W ciągu ostatnich paru lat strasznie wykrzywiły mi się nogi.

2 odpowiedzi
Mam 27 lat, regularnie uprawiam sport. W ciągu ostatnich paru lat strasznie wykrzywiły mi się nogi. Dodatkowo podczas grania w piłkę bardzo często pęka mi but na lewej nodze od wewnątrz w okolicach pięty. W piłkę grywam jedynie 1 raz w tygodniu. Coraz częściej po graniu zaczynają boleć mnie stopy. Co z tym robić?
Dzień dobry,
pierwszym etapem powinna być kompleksowa diagnostyka. Należy zgłosić się do lekarza, zrobić badania krwi (ogólna morfologia + dodatkowe zalecona przez lek. pod kątem ew. zaburzeń gospodarki mineralnej). Następnie należy odwiedzić fizjoterapeutę pracującego manualnie z narządem ruchu, ten dokona oceny funkcjonalnej i biomechanicznej ciała i zaproponuje sposób leczenia. W tym przypadku będzie to długa i mozolna praca, szczególnie samego pacjenta. Nie należy lekceważyć tego stanu oraz na własną rękę próbować ćwiczyć, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, iż tylko nieprawidłowe wzorce zostaną pogłębione i utrwalone przez niewłaściwe dobranie i samo wykonywanie ćwiczeń. Niestety a może i stety nie ma opcji diagnozowania i leczenia bez spotkania z pacjentem.

Z poważaniem,
Marcelin Korycki

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proponuję zasięgnąć opinii fizjoterapeuty i / lub osteopaty pracującego całościowo ( z całym ciałem ) zarówno metodami mobilizującymi tkanki miękkie [m in. manipulacja powięzi Stecco, łańcuchy mięśniowo-stawowe GDS, techniki powięziowe i membranowe (Peter Schwind), ],
mobilizacjami/ manipulacjami stawowymi ( np. Mulligan, Kaltenborn, osteopatycznymi technikami HVLA) jak również podejściem funkcjonalnym (m in. PNF poziom co najmniej rozszerzający, Kinetic Control, Bobath).
Najważniejszą kwestią jest odnalezienie mechanizmu przyczynowo-sprawczego (jaki jest mechanizm dysfunkcji). Wymaga to w miarę szerokiego spojrzenia na wzajemne funkcjonalne zależności poszczególnych części ciała zarówno w statyce jak i dynamice.
Wybór metody pracy wraz przez terapeutę następnie będzie już sprawą wynikającą z istoty problemu (densyfikacja powięzi? zablokowanie stawu? błąd ruchu? zaburzony wzorzec? etc.).
Kolejną nie mniej ważną rzeczą będzie Twoja motywacja i systematyczne realizowanie zadań domowych.
Dopiero przy połączeniu Tych wszystkich czynników masz największe szanse rozwiązania swojego problemu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Daniel

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.