Mam 27 lata i od kiedy pamietam cierpię na fobie społeczną. Dodatkowo mam ogromne problemy ze skupie

3 odpowiedzi
Mam 27 lata i od kiedy pamietam cierpię na fobie społeczną. Dodatkowo mam ogromne problemy ze skupieniem się. W szkole wszystko zajmowało mi sporo więcej czasu niż rówieśnikom, choć wyniki miałem ponad przeciętne. W teście Liebowitza praktycznie wszystkie odpowiedzi są "poważny" i "zawsze". Jedyne co mnie nie krępuje to toalety publiczne. Na studiach omijałem wszelkie prezentacje przed grupą, wolałem już nie zdać przedmiotu. Czytanie na głos przed grupą to piekło a jazda komunikacją zbiorową to dramat. Często wysiadam kilka przystanków wcześniej i idę na piechotę. Z pracą też nie jest lekko(częsta zmiana) a związku z oczywistych przyczyn brak Zauważyłem, że nadużywam alkoholu, jedynie pod wpływem czuję pewien "luz". Brałem SSRI, IMAO, SNRI i TLPD bezskutecznie. Rozważam terapię jednak w chwili obecnej wiem, że bym nie podołał. Ostatnio dostałem Metylofenidat, który bardzo pomaga w skupieniu i motywacji do działania. Mam jednak wrażenie, że trochę nasila lęki. Czy go łączyć z innymi lekami? Czytałem pochlebne opinie o tianeptynie i pregabalina. Czy ew są inne substancje które mogłyby mi pomóc?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Dzień dobry Panu,
fobia społeczna jest bardzo specyficzną dolegliwością. Najlepsze efekty uzyskuje się dzięki połączeniu leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Leki zmniejszają poczucie lęku w trudnych dla Pana sytuacjach społecznych, jednak nie eliminują jego źródła, które należałoby odnaleźć i przepracować podczas terapii. Czasami warto pokonać pewien opór i mieć poczucie, że zrobiło się wszystko, aby sobie pomóc. Co do leków - bardzo proszę wszelkie zmiany konsultować z psychiatrą. Wiem, że jest Panu ciężko i szuka Pan pomocy w jakikolwiek możliwy sposób, jednak proszę zawsze swoje pytania i wątpliwości konsultować z lekarzem prowadzącym, aby nie zrobić sobie krzywdy. Trzymam za Pana mocno kciuki :)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, zgadzam się z przedmówczynią. Leki to nie wszystko. Przy lękach i fobiach wskazana jest również praca terapeutyczna. Bardzo dobrze pomagają pacjentom terapie poznawczo-behawioralne, choć profesjonalna hipnoterapia jest równie skuteczna, a przede wszystkim daje dużo szybsze efekty (w max. 3 sesje, a nie w pół roku). Pozdrawiam i zapraszam,
Sugeruję wizytę: Hipnoterapia - 480 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, niestety same leki mogą nie dać rady. W przypadku fobii społecznej psychoterapia jest kluczowa. Rozumiem, że trudno jest zdecydować się na pracę z terapeutą ponieważ lęk przed oceną ze strony innych ludzi budzi się w rożnych sytuacjach związanych z kontaktem z drugim człowiekiem, także z terapeutą. Proszę jednak spróbować. Myśli dotyczące oceny są objawami choroby a nie odzwierciedleniem faktów. Polecam terapię poznawczo-behawioralną. Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
Emilia Szymanowicz

Eksperci

Katarzyna Monika Adamska

Katarzyna Monika Adamska

Psychiatra

Kraków

Piotr Szyłejko

Piotr Szyłejko

Psycholog

Warszawa

Iwona Szczepaniak

Iwona Szczepaniak

Psycholog

Nowy Sącz

Izabela Słowakiewicz

Izabela Słowakiewicz

Psycholog, Psychoonkolog

Olsztyn

Agnieszka Szczypiór

Agnieszka Szczypiór

Psycholog

Środa Śląska

Anna Wiak

Anna Wiak

Psycholog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 33 pytań dotyczących usługi: fobia społeczna
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.