Mam 28 lat, a mój problem trwa już jakieś 15 lat. Otóż miewam dosyć często odruchy wymiotne podczas

5 odpowiedzi
Mam 28 lat, a mój problem trwa już jakieś 15 lat. Otóż miewam dosyć często odruchy wymiotne podczas sytuacji stresujących i nie tylko ( mam tu na myśli obecność innych osób, wyjścia, sport itp.) Czasami wystarczy, że pomyśle o jakimś przyszłym wydarzeniu i o tym, że mogę się źle czuć tam i automatycznie mam takie odruchy. Często zmuszam się do zwrócenia całej treści pokarmowej i wtedy przynosi mi to jakby komfort w mojej podświadomości. Miałem 5 razy robione gastroskopie, byłem u psychiatry ( krótka przygoda ) i nic nie pomagało. Czy z takim problemem wystarczy udać się na psychoterapie? czy połączyć ja z czymś jeszcze.
Dzień dobry. Jeśli nie stwierdzono przyczyn stricte medycznych, z pewnością warto odwiedzić psychologa, bądź psychoterapeutę. Tym bardziej, że łączy Pan to objawy ze napięciem emocjonalnym. Powodzenia!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Bardzo współczuję. Wyobrażam sobie jak trudno jest żyć z „wiszącą nad głową” groźbą wymiotów. Skoro pyta Pani o psychoterapię to rozumiem, że już o niej Pani myślała. W moim rozumieniu zajęcie się sobą i uzyskanie pomocy w tak ważnej dla Pani kwestii jest bardzo wskazane. Proszę zadbać o siebie i udać się po pomoc psychoterapeuty.
Dzień dobry. Z pytania wynika, iż podłoże medyczne problemów zostało wykluczone, zatem wymioty mogą pojawiać się na tle psychicznym. Jak sam Pan zauważył, już gdy zaczyna Pan myśleć o trudnej sytuacji, to odczuwa Pan stres, a wymioty są sposobem na rozładowanie go i obniżenie poziomu lęku. Zachęcam do podjęcia psychoterapii, w czasie której będzie Pan mógł nauczyć się regulować napięcie i lepiej radzić sobie z lękiem. Pozdrawiam Sandra Jargieło
Dzień dobry. To dobrze, że wykonał Pan badania, dzięki którym udało się ustalić, że przyczyna Pana objawów nie jest związana z chorobą somatyczną. W związku z tym zachęcam, by zwrócić się po pomoc do psychoterapeuty. Skuteczna może okazać się praca nad właściwym regulowaniem emocji oraz tolerowaniem przykrych stanów, takich jak lęk. Nauczenie się tych umiejętności może być pomocne nie tylko obecnie, ale również w przyszłości, gdy ponownie znajdzie się Pan w trudnej dla Pana sytuacji budzącej silne emocje. Pozdrawiam.
Zdarza się, że sygnalizowanie trudnych emocji, przybiera formy nietypowe, choćby dlatego, że zwyczajne komunikowane własnych granic w relacjach z innymi nie przynosiło właściwego odzewu.
Pan ma szanse na odczucie ulgi przez zmianę sposobu sygnalizowania własnych emocji do otoczenia. Jeśli podejmie Pan psychoterapię, to z pewnością ma Pan szansę zauważyć, jak skutecznie chronić swoje granice, i czuć się pewnie w relacjach.

Eksperci

Anna Malec

Anna Malec

Psychoterapeuta

Lublin

Katarzyna Waszak

Katarzyna Waszak

Psychoterapeuta

Toruń

Karolina Lichuta-Wolak

Karolina Lichuta-Wolak

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

Bohdan Wasilewski

Bohdan Wasilewski

Psychiatra, Psychoterapeuta

Warszawa

Dorota Chojnowska-Balcerzyk

Dorota Chojnowska-Balcerzyk

Psychiatra, Psychoterapeuta, Dietetyk

Warszawa

umów wizytę
Anna Sarol-Kulka

Anna Sarol-Kulka

Psychiatra, Seksuolog, Psychoterapeuta

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 69 pytań dotyczących usługi: Nerwica Lękowa
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.