Mam 28 lat i potężny problem z emocjami. Odkąd pamiętam jestem cichym, biernym człowiekiem tak napra

2 odpowiedzi
Mam 28 lat i potężny problem z emocjami. Odkąd pamiętam jestem cichym, biernym człowiekiem tak naprawdę bez własnego zdania, przypadkowe studia, przypadkowa praca. Przypadkowe wszystko. Wstydzę się mówić o własnych potrzebach, marzeniach z obawy przed komentarzem czy wyśmianiem ze strony rodziców. Obecnie zapisany na pewien kurs online wstydzę się ujawnić ten fakt.
Nigdy nie miałem dziewczyny w żadnym sensie, nie wyobrażam sobie momentu w którym miałbym powiedzieć w domu o posiadaniu partnerki. Odkąd byłem dzieckiem już odczuwałem niechęć do posiadania własnej rodziny, niezbyt silna więź z rodzicami, wbrew pozorom normalnym. Mieszkam wspólnie ze starszymi rodzicami i wydaje mi się że ich podejście do życia, momentami zrezygnowania, siedzeniami ciągle w domu wpływa na moje życie.
Aktualnie jeszcze z nimi muszę mieszkać zważywszy że trzyma mnie tu praca i niskie zarobki.
Proszę o porady jak wzmocnić siebie, jak podnieść własną wartość, uwierzyć w siebie i spróbować otworzyć się na kobiety żeby cos przeżyć w życiu.
Dzień dobry. To, że zdecydował się Pan opisać swoją sytuację już świadczy o tym, że chce Pan mieć własne zdanie (i już dokonuje Pan pewnych kroków nieprzypadkowych- wybór kursu!). Prawdopodobnie podejście rodziców pełne rezygnacji miało swój udział w tym, jak Pana wychowano, jednak Pan mimo tego rozpoczął drogę ku samodzielności. Obecnie długość mieszkania z rodzicami wydłuża się coraz bardziej więc ta kwestia nie dotyczy tylko Pana. Zatem będzie Pan wzmacniał siebie coraz bardziej, jeśli będzie Pan kontynuował to, co już Pan zaczął. Być może wystarczające będzie czytanie poradników (np. Jak przestać się martwić i zacząć żyć) a być może pomocne będzie stawianie kolejnych kroków przy wsparciu psychoterapeuty. To Pan będzie wiedział sam najlepiej. Powodzenia!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dziękuję, że podzieliłeś się swoim problemem. Z tego, co piszesz, widać, że borykasz się z trudnościami w obszarze niskiej samooceny, lęku przed oceną i brakiem pewności siebie, co wpływa na Twoje decyzje życiowe, relacje z innymi i poczucie własnej wartości. W terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) możemy przyjrzeć się temu, jak Twoje myśli, emocje i zachowania są ze sobą powiązane, a także w jaki sposób wzmacniają obecne trudności.

Oto kilka pierwszych kroków, które mogą pomóc Ci wzmocnić siebie i stopniowo budować większą pewność siebie:
1. Identyfikacja negatywnych myśli

Spróbuj zwrócić uwagę na swoje wewnętrzne dialogi – co mówisz sobie na temat swoich możliwości, wartości czy potencjalnych reakcji innych ludzi? Na przykład, myśli typu: „Ludzie będą mnie krytykować” czy „Nie zasługuję na lepsze życie” mogą sabotować Twoje działania. W CBT pracujemy nad tym, by zidentyfikować takie myśli i zastąpić je bardziej konstruktywnymi, np.: „Mam prawo do swoich wyborów” czy „Nikt nie musi akceptować wszystkich moich decyzji”.
2. Przełamywanie biernych zachowań

Bierność często wynika z lęku przed odrzuceniem lub oceną. Spróbuj zacząć od małych kroków w kierunku wyrażania swoich potrzeb – nawet drobne aktywności mogą pomóc w budowaniu pewności siebie. Na przykład, jeśli zapisany jesteś na kurs online, spróbuj powoli przełamać barierę i wspomnieć o tym komuś, kogo uważasz za zaufaną osobę. W małych krokach ucz się komunikować swoje potrzeby i opinie.
3. Technika ekspozycji

W CBT często stosujemy technikę ekspozycji, czyli stopniowego „wystawiania” się na sytuacje, które wywołują lęk lub dyskomfort. W Twoim przypadku może to oznaczać np. ćwiczenie rozmów o rzeczach, które są dla Ciebie ważne, z bliskimi lub znajomymi. Zaczynaj od mniej trudnych tematów i stopniowo zwiększaj poziom trudności, aby przyzwyczaić się do niepewności i lęku, a jednocześnie odkryć, że świat nie reaguje tak negatywnie, jak się obawiasz.
4. Praca nad samooceną

Warto zacząć codziennie notować swoje osiągnięcia, nawet te małe. Twoja praca, kurs, próby zmiany – to wszystko są pozytywne kroki, które warto docenić. Pisanie dziennika wdzięczności czy osiągnięć może pomóc w dostrzeżeniu swoich mocnych stron, a to z kolei wzmocni Twoje poczucie wartości.
5. Akceptacja siebie

Trudności w nawiązywaniu relacji często wynikają z niskiej samooceny. Praca nad tym, aby zaakceptować siebie takim, jaki jesteś, to ważny krok. Pamiętaj, że każdy z nas ma wady i zalety, a dążenie do perfekcji lub unikanie relacji ze strachu przed oceną nie prowadzi do długofalowej satysfakcji. Uświadomienie sobie, że masz prawo do własnych marzeń i potrzeb, pomoże Ci otworzyć się na budowanie głębszych relacji.
6. Przyjrzenie się relacjom z rodzicami

Mieszkanie z rodzicami może być trudne, zwłaszcza jeśli masz wrażenie, że ich postawy wpływają na Ciebie negatywnie. Jeśli nie masz możliwości wyprowadzki teraz, spróbuj budować swoją niezależność emocjonalną – czyli oddzielanie ich przekonań od Twoich potrzeb i marzeń. To naturalne, że czujesz presję, ale Twoje życie jest Twoje, a odkrycie własnych wartości może być ważnym krokiem w kierunku zmian.
7. Ćwiczenia uważności i relaksacji

Stres i lęk związane z odrzuceniem często są powiązane z brakiem umiejętności radzenia sobie z emocjami. Ćwiczenia oddechowe, medytacja czy techniki relaksacyjne mogą pomóc w redukcji napięcia i lepszym zrozumieniu swoich emocji.

Jeżeli będziesz gotowy, warto rozważyć również indywidualną terapię, aby głębiej przyjrzeć się Twoim przekonaniom, uczuciom i nawykom, które mogą hamować Twoją zdolność do zmiany. Cieszę się, że szukasz wsparcia – to ważny krok ku lepszemu życiu.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.