Mam 29 lat, cierpię na tzw. nawykowe zwichnięcie (czy też podwichnięcie) obu rzepek kolanowych w kie

4 odpowiedzi
Mam 29 lat, cierpię na tzw. nawykowe zwichnięcie (czy też podwichnięcie) obu rzepek kolanowych w kierunku bocznym. Kolana nie bolą (sporadycznie - jakieś tam niewielki dyskomfort), nie ma obrzęku. W prawym kolanie dodatkowo jest dość duża - przynajmniej ja tak oceniam - koślawość tego kolana. Przez długie lata zmagałem się z koślawością stopy, która w końcu została usztywniona w stawie skokowym (artrodeza). Stopa nie boli. Mam pytanie odnośnie kolan - czy mogę ćwiczyć na rowerze stacjonarnym? Jaka forma aktywności fizycznej jest dla mnie wskazana (z uwagi na kolana) a jaka nie? Uważam, że każde stawy lubią ruch, zwłaszcza kolana ale ostatnio spotkałem się z opinią, że rower (stacjonarny czy normalny) może mi zaszkodzić na kolano obarczone koślawością i nawykowym zwichnięciem rzepki w kierunku bocznym. Bardzo proszę o poradę i jakieś wskazówki, co mogę robić a czego unikać? Chciałbym poprawić swoją kondycję fizyczną , zwłaszcza, że mam też nadwagę, z którą usiłuję walczyć. Z góry za każdą odpowiedź serdecznie dziękuję. Pozdrawiam :-)
Nawykowe zwichnięcie ma pewne źródło. Należy najpierw popracować nad przywróceniem osi kończyny, następnie pracować nad profilaktyka i wzmacnianiem odpowiednich łańcuchów kinematycznych. Stopa jest/była powiązana z kolanem zatem ma Pan również problem w biodrach i wyżej. Pracujemy nad całym ciałem. Rower wykonywany złe technicznie przy Pana problemach, w perspektywie czasu może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Proponuje skorzystać z porady fizjoterapeuty i pod jego okiem uczyć się ćwiczeń i pracować nad swoim ciałem.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nawykowe zwichnięcie rzepki (rzepek) jest wynikiem 1. rzekomej bądź 2. prawdziwej koślawości kolan. W każdym przypadku przyczyną są nadmiernie działające zupełnie różne grupy (łańcuchy) mięśniowe.
Co więcej, niestety nie wiadomo bez badania czy mięśnie które powodują u Ciebie koślawość działają jako mięśnie przyczynowe czy jako reaktywne (to takie których napięcie jest adaptacją lub kompensacją wynikającą z napięcia lub jego braku w innym obszarze ciała) więc dobór przez internet optymalnej dla Ciebie aktywności tym bardziej nie wchodzi w grę.
Odnośnie jazdy na rowerze:
Ruch pedałowania nie jest ruchem funkcjonalnym ( w tym sensie nie ma w prawidłowym chodzie ciała człowieka takiego ruchu w którym kolano cofa się względem miednicy a taki ruch zachodzi podczas jazdy). Niestety rower powszechnie uważany jest w rehabilitacji ortopedycznej i sportowej za niezbędny element przywracania sprawności. Paradoksem jest to że np. pacjentów z problemem chodu zamiast uczyć chodu to sadza się na rower tak jakby kręcenie pedałami miało nauczyć odpowiedniego timingu i koordynacji mięśniowej potrzebnej do chodu. Nie znaczy to, ze potępiam tą formę aktywności w czambuł - jest ona świetna do m in. poprawy wydolności nie może jednak być traktowana jako substytut usprawniania.
Dobór aktywności powinieneś mieć dobrany po wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą pracującym przede wszystkim funkcjonalnie (terapia ruchem). To od niego/ - niej powinieneś usłyszeć jaka aktywność będzie dla Cienie na daną chwilę najbardziej odpowiednia oraz jakie dobrać i jak zaplanować ćwiczenia by osiągnąć zamierzone realne cele.
Witam, zgadzam się z poprzednimi opiniami że koniecznie powinieneś pracować pod okiem fizjoterapeuty aby zmienić / poprawić osiowość twoich kończyn dolnych. Problem koślawości stawów kolanowych jest złożony i może być powodowany przez różne czynniki. Przez internet nie da się tego ustalić, aczkolwiek jeśli będziesz jeździł na rowerze stacjonarnym bądź normalnym pilnując ustawienia stawów kolanowych aby nie kierowały się ku środkowej lini ciała nie powinno to zaszkodzić twoim stawom. Nie zastąpi to jednak odpowiednio zaplanowanego treningu. Brak usprawniania na tym etapie może doprowadzić do znacznego przyspieszenia powstawania zmian zwyrodnieniowych lub chondromalacji w stawach rzepkowo-udowych.
Pozdrawiam
Witam, oczywiście że może Pan jeździć na rowerze stacjonarnym czy zwykłym, jeśli nie odczuwa Pan w związku z tym dolegliwości. Jest to forma ćwiczenia w zamkniętym łańcuchu kinematycznym, więc staw kolanowy jest mniej narażony na działanie sił ścinających które mogą destabilizować rzepkę.
Z aktywności na które trzeba bardziej uważać to sporty kontaktowe i aktywności które charakteryzują się dużą dynamiką tj nagła zmiana kierunku, rotacje, zrywy...

Niemniej jednak, zgodnie z opiniami kolegów - zdecydowanie ważniejsze dla Pana jest skupienie się nad ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie, które "utrzymują staw kolanowy w ryzach" (tutaj mowa przede wszystkim o czworogłowym), oraz mięśnie zarówno w biodrze jak i stopie, tak aby wyrównać osiowość całej kończyny.

Jednak nie znając dokładnej historii Pańskiego leczenia i urazów - np. kwestia tego jak często dochodzi do zwichnięcia i w jakich sytuacjach, proszę nie traktować tych porad 1/1 - najlepiej udać się z badaniami obrazowymi do fizjoterapeuty który oceni sobie to wszystko, sprawdzi kolano funkcjonalnie i zleci odpowiednie ćwiczenia :)
Jeśli nie był Pan do tej pory skierowany na leczenie operacyjne - znaczy że fizjoterapia w postaci odpowiedniego treningu powinna skutecznie pomóc :)

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.