Mam 3 letniego synka. Jego dziadek oraz tata się jąkają. Jakie jest prawdopodobieństwo ze synek równ

3 odpowiedzi
Mam 3 letniego synka. Jego dziadek oraz tata się jąkają. Jakie jest prawdopodobieństwo ze synek również będzie się jąkać? Jakie działania mogę zastosować aby zapobiegać ewentualnemu jąkaniu?
Dzień dobry. Pani synek wcale nie musi się jąkać. Proszę nie podejmować żadnych działań zapobiegawczych, jeśli nie zachodzi taka potrzeba.Zresztą takich nie ma - mechanizm jąkania się jest dość skomplikowany i do dziś nie do końca została zbadana jego etiologia. Wiadomo tylko, że jest to zaburzenie neurologiczno - psychologiczne. Rodzinne uwarunkowania mogą mogą mieć tu jakiś wpływ, ale wcale nie muszą. Jeśli mowa u Pani synka rozwija się prawidłowo proszę obawy odłożyć do przysłowiowej szuflady. Martwić można się zacząć, gdyby pojawiły się jakieś niepokojące objawy. Ale proszę się ich też u dziecka nie doszukiwać, bo mogą zwyczajnie nigdy nie wystąpić. Mam nadzieję, że Panią uspokoiłam. Pozdrawiam serdecznie, Elżbieta Szabłowska.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

u tak małego dziecka najważniejsze jest zapewnianie stabilizacji emocjonalnej i dawanie przestrzeni do mówienia - czasu na zastanowienie, odpowiedź, bez zgadywania, dopowiadania, pośpiechu.
Warto zawsze mówić trochę wolniej i ograniczać urządzenia cyfrowe.

Niemniej jednak ćwiczenia wykonuje się dopiero wtedy, kiedy niepłynność zaczyna się utrzymywać kilka tygodni, a pracę z terapeutą podejmuje się po 6 miesiącach niepłynnego mówienia, chyba że pojawiają się współruchy i sygnalizowanie problemów przez dziecko.
Czynnik genetyczny ma znaczenie w przypadku różnicowania rozwojowej niepłynności mówienia, a jąkania wczesnodziecięcego. Nie musi jednak ono wogóle wystąpić. Nie znamy dokładnych przyczyn jąkania, jednak lęk osób z otoczenia dziecka może niepłynności nasilać, jeśli takie się pojawią.
Gdyby zauważyli Państwo problemy dziecka z mówieniem, proszę skonsultować się z logopedą, który Państwa poprowadzi.
Na ten moment proszę się niczym nie martwić.


Łączę pozdrowienia,
Marcin Tyma
Zgadzam się z poprzednimi odpowiedziami. Od siebie wtrącę, że wzorzec wypowiedzi domowych kierowanych do dziecka dobrze, aby był nacechowany ciepłem i swobodą. Bez szcztuczności. Dom jest jak schronienie ze stabilnym dachem, podłogą.A domownicy mogą w nim być tacy jacy są. Z jąkaniem czy bez. Z alergią czy z bielactwem.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.