Mam 30 lat i jestem w trakcie diagnozowania w kierunku insulinoopornosci - ostatnio sporo przytyłam

3 odpowiedzi
Mam 30 lat i jestem w trakcie diagnozowania w kierunku insulinoopornosci - ostatnio sporo przytyłam i ważę już 80kg przy wzroście 158. Pojawiło się także okropne zmęczenie, ciągła ochota na słodkie i kompulsywne objadanie się słodyczami po których zamiast mieć więcej energii mogę spać bez końca. Wcześniej waga wahała się w okolicach 60-65kg. Problem w tym, że od dziecka mam lęk przed warzywami i owocami. Nie jestem w stanie przełknąć tych produktów. Jeżeli się zmuszę to z owoców jem tylko banana i jabłko(koniecznie obrane ze skórki) a z warzyw kukurydzę i ziemniaki. Jem pomidory, ale jedynie w formie zmiksowanej a następnie przetartej przez sitko (jako sos do makaronu). Większość owoców typu truskawki maliny borówki mango jak się zmuszę to jestem w stanie wypić w formie zmiksowanej, z warzyw tylko te pomidory.. w temacie owoców to uwielbiam ich zapachy i smaki,na przykład sok z kartonu pomarańczowy, natomiast pomarańczy samej w sobie nie tknę. To samo w przypadku truskawek i wszystkich innych owoców - po prostu ich konsystencja wywołuje u mnie odruch wymiotny. Od dziecka wiele razy podejmowałam próby walki, rodzice próbowali przemycać warzywa, a potem ja próbowałam przyrządzać je na różne sposoby jednak to wszystko na nic.. przyzwyczaiłam się do tego,jednak chce być zdrowa i mieć siłę funkcjonować i zrzucić zbędne kilogramy, jednak ostatnio mam ochotę jedynie na słodycze i spanie.
Jeżeli ma Pani problemy z konsumpcją warzyw i owoców, proszę spróbować poszukać innych zdrowych pokarmów, które mogą dostarczyć potrzebnych składników odżywczych, takich jak orzechy, nasiona, białka (mięso, ryby, jajka) czy produkty pełnoziarniste. Przygotowywanie warzyw i owoców w różnych formach: Skoro niektóre warzywa i owoce można spożywać w zmiksowanej formie, proszę spróbować eksperymentować z różnymi przepisami. Można przygotować smoothie, zupy-kremy, sosy czy dodać zmiksowane warzywa do potraw mięsnych. Proszę zacząć od małych porcji nowych warzyw i owoców, stopniowo zwiększając ich ilość w diecie, a także mieszać nowe warzywa z tymi, które już Pani lubi, aby ułatwić sobie adaptację do nowych smaków. Zmniejszenie spożycia słodyczy i przekąsek: aby zmniejszyć ochotę na słodkie, proszę spróbować ograniczyć dostęp do słodyczy w domu i stopniowo zastępować je zdrowszymi przekąskami, takimi jak orzechy, jogurty naturalne czy owoce, które jest Pani w stanie spożywać. Aktywność fizyczna: regularne ćwiczenia mogą pomóc zwiększyć poziom energii, poprawić ogólną kondycję i pomóc w utracie wagi. Zdrowy sen: proszę się upewnić, że dostaje Pani wystarczająco dużo snu, aby utrzymać energię na odpowiednim poziomie w ciągu dnia. Wsparcie psychologiczne: jeśli lęk przed jedzeniem warzyw i owoców jest głęboko zakorzeniony, warto rozważyć konsultację z psychologiem lub terapeutą, który może pomóc w radzeniu sobie z tym problemem. Dodatkowo - bo nie wspomniałem wcześniej jako dywersyfikacja diety - proszę gotować wywary długo-gotujące się, na małym ogniu. Wywary z warzyw lub owoców. Warzyw nie musi Pani spożywać z takiego wywaru. Sam wywar będzie miał to co najlepsze dla Pani na ten moment.

Dzień dobry, z Pani wypowiedzi zrozumiałam, że ma Pani problem z lękiem przed spożywaniem warzyw i owoców oraz napadami objadania się, a jednocześnie jest Pani w trakcie diagnozowania insulinooporności, co wymaga odpowiedniej diety i zbilansowanego odżywiania. Z tego co Pani pisze, jedząc głównie słodycze i produkty wysoko przetworzone, Pani dieta nie jest zbyt zdrowa i może wpływać negatywnie na Pani samopoczucie i wagę.

Warto, aby skonsultowała się Pani z dietetykiem lub psychodietetykiem, który pomoże przepracować lęk przed spożywaniem warzyw i owoców oraz zmierzyć się z napadami objadania, a także pomoże wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i dostosuje dietę do ewentualnie zdiagnozowanej insulinooporności. To zapewne będzie długi proces, ale z pewnością warto podjąć tę walkę, ponieważ jest to kluczowe dla Pani zdrowia.

Jeśli chodzi o Pani dietę, warto zacząć od małych kroków. Może Pani zacząć od dodawania do swojego jadłospisu niskokalorycznych warzyw, takich jak sałata, ogórek czy papryka. Można spróbować gotować warzywa w różnych formach, np. dusić, grillować, piec w piekarniku, robić wywary. Można również dodać warzywa do zup, gulaszu czy sosów. Jeśli chodzi o owoce, warto spróbować tych o delikatniejszej konsystencji, takich jak winogrona czy brzoskwinie.

Ważne, aby w diecie uwzględniła Pani produkty bogate w błonnik, które pomogą regulować poziom cukru we krwi i wpłyną na poprawę insulinooporności. Można spróbować dodawać do swoich posiłków pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak brązowy ryż, kasze czy chleb razowy. Produkty bogate w białko również mogą pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi. Może Pani wybierać spośród chudego mięsa, ryb, jajek, tofu czy ciecierzycy. Odpowiednie nawodnienie organizmu również jest bardzo ważne, więc warto pić dużo wody i unikać słodzonych napojów.
Proszę pamiętać, że zmiana nawyków żywieniowych wymaga czasu i cierpliwości, ale jest to inwestycja w zdrowie i samopoczucie, a doświadczony dietetyk może tu bardzo pomóc. Powodzenia!
Proszę udać się do dietetyka, który uporządkuje Pani nawyki żywieniowe i pomoże uregulować poziom cukru dietą. Senność i tycie moga być objawem cukrzycy i sprawa jest pilna. Diagnostyka cukrzycy, ewentualna farmakoterapia, i uregulowane odżywianie to najpilniejsze kroki w terapii.