Mam 30 lat i plecy okrągło wklęsłe. Jestem umówiony na wizytę do ortopedy w celu badania oraz zdjęć
2
odpowiedzi
Mam 30 lat i plecy okrągło wklęsłe. Jestem umówiony na wizytę do ortopedy w celu badania oraz zdjęć RTG/rezonans. Słyszałem opinie że w moim wieku już tych pleców nie da się podprostować. Ale słyszałem również opinie że z pomocą dobrego fizjoterapeuty który pracuje metodami reedukacji posturalnej i ruchowej: np. łańcuchami mięśniowo-stawowymi GDS lub Integracją Strukturalną (potocznie zwaną Rolfingiem). Słyszałem że tymi metodami można bardzo ładnie podprostować plecy i skorygować dosyć mocno wadę postawy nawet w moim wieku. Chciałbym zebrać jakieś sensowne opinie na temat tej terapii i jej efektów. Czym różni się ona od terapii manualnej?
Wydaje się że skupienie się na wadzie strukturalnej, czyli skrzywieniu nie jest dobrym pomyslem. Nawet nieidealny kręgosłup przy dobrej pracy i samozaparciu może służyć dobrze i długo. Rolfing jest super metoda z której wyrasła połowa dzisiejszych modnych tetrapii.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jestem terapeutą łańcuchów mięśniowo stawowych GDS więc przedstawię Ci w maksymalnym skrócie podstawowe założenia odnosząc się do Ciebie. Koncepcja jest rozwijana od kilkudziesięciu lat i zakłada istnienie określonych grup (łańcuchów) mięśni i ich specyficznego oddziaływania mechanicznego w statyce i dynamice na poszczególne kości i ich połączenia (stawy). Jako że kostnienie szkieletu u mężczyzn ulega zakończeniu około 20 roku życia to po tym czasie modelowanie kostne jest mocno ograniczone - choć kości jak i inne tkanki ciała przebudowują się, to nie są tak plastyczne jak w wieku dziecięcym czy dojrzewania. To na co można mieć wpływ w Twoim wieku to elastyczność stawowa i mięśniowa zapewniająca lepszy komfort codziennego funkcjonowania. W pewnym zakresie zatem można w tym wieku pośrednio poprawić posturę. Metoda GDS jest podejściem zarówno terapeutycznym i prewencyjnym: docelowo zakłada zintegrowanie przypisanego Tobie łańcucha wraz z innymi łańcuchami by w pierwszej kolejności uwowonić od 1.bólu 2. sztywności stawów i mięśni 3. wprowadzeniu elegancji/płynności w wyrażaniu tzw. gestu ruchowego. Obejmuje całe spektrum oddziaływania na ciało poprzez techniki manualne( techniki stawowe, powięziowe, odruchowe, dostrajające czy energetyczne) dobór celowanych ćwiczeń w tym ćwiczenia budzące/zwiększające samoświadomość ciała, przywracanie prawidłowych gestów ruchowych oraz zabiegi przygotowujące do pracy z tkanką (np. opukiwanie szkieletu). Metoda zakłada istnienie potencjału bazowego ( czyli tobie przypisanego łańcucha) który możesz ale nie musisz realizować(z różnych powodów) . Możesz z wielu względów funkcjonować w jednym łańcuchu mając jednocześnie inny potencjał bazowy. Taka sytuacja rodzić może jednak pewnego rodzaju antagonizmy w działaniu ww łańcuchów które nasilając się mogą uszywniać ciało prowadząc do bólu i jego szybszego zużycia (np. zwyrodnienia stawów). Terapia i zajęcia pozwalają zrozumieć swoją własną, przypisaną Twojemu potencjałowi bazowemu mechanikę która ma swój początek w zachowaniu, interakcji ze środowiskiem czy emocjach ( ang. (e)motion - ruch). Temat łańcuchów GDS jest bardzo obszerny a niestety info nie ma zbyt wiele na polskich stronach. Mam nadzieję że to co napisałem choć w części odpowiada na Twoje pytania. Pozdrawiam, Daniel
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.