Mam 30 lat, nadwagę (BMI ok 30), insulinooporność/hiperinsulinizm. Oprócz tego kamicę pęcherzyka żół

2 odpowiedzi
Mam 30 lat, nadwagę (BMI ok 30), insulinooporność/hiperinsulinizm. Oprócz tego kamicę pęcherzyka żółciowego, hipogonadyzm hipogonadotropowy.

Proszę o poradę jak powinna wyglądać aktywność fizyczna w celu redukcji masy ciała biorąc pod uwagę moje choroby? Słyszałem wiele sprzecznych opinii, teorii i nie wiem które są prawdziwe. Za dużo by je wypisywać więc zadam krótkie pytania.

- Co trenować - trening aeroby, siłowy czy interwały? Ile trenować - krócej ale bardziej intensywnie, dłużej ale mniej intensywnie? 30 min, 45, 60, więcej? Ile razy w tygodniu?
- Kiedy trenować - rano czy wieczorem? Na "pusty żołądek" (rano), czy po posiłku? Jeśli po posiłku to kiedy - w miarę szybko np 1h po posiłku czy późno np 3h po posiłku?
- Czy istotny jest również posiłek przed ćwiczeniami czy tylko po ćwiczeniach? Z czego powinien się składać? Czy białka + węglowodany proste (np serek wiejski i banan) czy tłuszcze + ew. białka np kiełbasa?
Dzień dobry,
jeżeli chodzi o ćwiczenia, które powinien Pan wykonywać jest to zależne od aktualnego stanu zdrowia jak i poziomu wytrenowania. Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. W przypadku większości pacjentów na początek często sprawdza się zwykły spacer.
Mówi się, że powinien od zakładać zrobienie 10 tys. kroków dziennie. Jednak dla osób początkujących może być to 6 tysięcy kroków, stopniowo zwiększane w miarę rosnącej wydolności organizmu.

Ważne, żeby nie wykonywał Pan aktywności na czczo, ze względu na insulinooporność, aby nie dopuścić do ewentualnego powstania hipoglikemii.

Posiłek potreningowy powinien przede wszystkim składać się w białka oraz węglowodanów w Pana przypadku złożonych.

W celu przygotowania dokładnych i co najważniejsze indywidualnych zaleceń konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu.

Dzień dobry. Przy Pana schorzeniach wskazana jest umiarkowana (ale regularna) aktywność fizyczna na powietrzu (spacer, marsz). Nabiał zwierzęcy, pszenica i cukry proste są powinny być wykluczone z diety. Pozdrawiam serdecznie. Dietetyk Kliniczny Anna Sochacka.