Mam 30lat, z dnia na dzien straciłem to co budowałem 4 lata, własną firmę. Od lutego borykam się z d

3 odpowiedzi
Mam 30lat, z dnia na dzien straciłem to co budowałem 4 lata, własną firmę. Od lutego borykam się z długami, stałem się bardzo nerwowy, schudłem ponad 15kg, czuje pustkę emocjonalną, pogorszyły mi się relacje z rodziną, żoną i znajomymi. Mam problemy z motywacją, straciłem swoje marzenia, mam okropny mętlik w głowie, myślałem że sobie z tym poradziłem, a jest tylko gorzej. Od lutego próbuje pójść do psychologa, chce to zrobić ale odkładanie spraw na później to jedyne co mi wychodzi. Wyjechałem do pracy poza miasto zamieszkania, z żoną widujemy się w weekendy. Bardzo często się kłócimy, nie raz miałem myśli by to zakończyć ale wiem że raczej problem leży we mnie. Czy moje zachowania to objawy depresji? Czuje że się zmieniłem, sam nie wiem czy na lepsze czy gorsze, na prawdę nie wiem już co robić.
Dzień dobry,
Pana opis sytuacji życiowej wskazuje na co najmniej sytuację kryzysową z którą Pan się mierzy od początku roku. Zrozumiałym jest, że w takiej sytuacji może Pan odczuwać zarówno wewnętrzne problemy jak również w relacji z bliskimi. Pustka emocjonalna, problemy z motywacją, mętlik w głowie oraz to, że sam Pan czuje, że się zmienił wskazuje, że może to Panu utrudniać znacznie funkcjonowanie i wywoływać stany depresyjne. Zdecydowanie zalecam skorzystać z pomocy specjalisty w tej sytuacji, gdyż długo utrzymujący się taki stan może prowadzić do głębszych problemów ze zdrowiem psychicznym. Rozumiem, że w tej chwili sprawia Panu ogromna trudność poszukanie specjalisty i umówienie się na konsultację, ale być może tym razem, skoro już wykonał Pan krok pisząc tu na forum, zrobi Pan kolejny krok i nie odłoży tego na później. Pozdrawiam, Sylwia Daniłowicz

Dzień dobry. W trakcie kryzysu psychicznego możemy w krzywym zwierciadle postrzegać siebie, innych i sytuację, w której się znajdujemy, popadać w bezradność i zwątpienie. Zanim podejmie Pan poważniejsze decyzje np. rozstanie z żoną, należy przyjrzeć się przyczyną trudności. Być może rozejście się jest jedynym rozwiązaniem. Ma Pan dobrą intuicję, że konsultacja z psychologiem/psychoterapeutą jest dobrą drogą. Wymienione przez Pana objawy mogą wskazywać na reakcję depresyjną. Tylko w bezpośrednim kontakcie będzie możliwe bardziej rzetelne zgłębienie Pana trudności i rozpoczęcie procesu mającego na celu poprawę samopoczucia, funkcjonowania w relacji i codziennym życiu. Życzę powodzenia i pozdrawiam Joanna Jałowiec-Tinalt
Dzień dobry, znalazł się Pan w sytuacji, w której runął dotychczasowy porządek. Pisze Pan o poczuciu przeciążenia i o utracie wszystkiego, dodatkowo wspominając o wyprowadzce z domu i rzadkich spotkaniach z żoną. Wyobrażam sobie, że samotne zmaganie się z takim ciężarem, może być bardzo bolesne i przytłaczające.
W tej sytuacji spotkanie z terapeutą jest nie tylko wspierające dla Pana, ale i być może konieczne dla Pana powrotu do równowagi. Zdarzają się w naszym życiu sytuacje tak wstrząsające, że poradzenie sobie z nimi o własnych siłach, bez wsparcia z zewnątrz - bywa praktycznie niemożliwe.
Być może szczera rozmowa z żoną, lub jeśli to niemożliwe - z inną bliską osobą - pomoże Panu w rozeznaniu dostępnych rozwiązań, a także wesprze ewentualne działania.
Pozdrawiam serdecznie, życząc bycia przy sobie w tym trudnym czasie.