Mam 32 lata i jądro w kanale pachwinowym. W dniu 03.06.2020 wykonywałem USG jąder, które nie wykazał

2 odpowiedzi
Mam 32 lata i jądro w kanale pachwinowym. W dniu 03.06.2020 wykonywałem USG jąder, które nie wykazało zmian ogniskowych (wykonywane przez radiologa). W dniu 16.06.2020 wykonałem kolejne badanie USG, które również nie wykazało zmian ogniskowych (tym razem badanie wykonane przez urologa). W dniu 22.06.2020 wykonałem markery nowotworowe: LDH - 194 (norma do 250), Beta HCG - 3,81 (norma do 2,6), AFP - 2,2 (norma do 5,8). Badanie Beta HCG powtórzyłem dwa dni później - wynik 3,43 (norma do 2,6). W dniu 26.06.2020 zostało wykonane kolejne badanie USG jąder niewykazujące żadnych zmian ogniskowych. Czy badanie USG przy nowotworze jądra jest badaniem wystarczającym? W przeciągu trzech tygodni były wykonywane trzy takie badania i żadne nic nie wykazało. Skąd podwyższenie markera nowotworowego i czy jest to duże podwyższenie? Od razu napiszę, że nie paliłem marihuany.
USG z dużym prawdopodobieństwem wyklucza obecność guza jądra. Być może jest Pan w ciąży?

Nie leczy się wyników, lecz pacjenta

Nie napisał Pan najważniejszego- czy był Pan na konsultacji urologicznej czy jedynie na usg? Pan musi się zapisać na konsultację. Nie wszystkie rodzaje nowotworów jąder są widoczne w usg, część z nich można zdiagnozować jedynie przez badanie histopatologiczne (biopsja, badanie usuniętego jądra). Są ku temu różne wskazania. Obecność jądra w kanale pachwinowym nazywamy wnętrostwem- w wieku dorosłym jest niepokojąca- takie jądro wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju zmian nowotworowych, nie powinno pozostać w kanale dłużej- musi się Pan zapisać na wizytę urologiczną, trzeba podjąć decyzję co do leczenia zabiegowego- usunięcie jądra lub sprowadzenie do moszny z jednoczasową biopsją jądra.