Mam 32 lata i mieszkam w Gdańsku. Od kilku lat męczę się z kregozmykiem ledźwiowym. Przebyłem już

2 odpowiedzi
Mam 32 lata i mieszkam w Gdańsku.
Od kilku lat męczę się z kregozmykiem ledźwiowym.
Przebyłem już ćwiczenia, rehabilitację, zastrzyki itp. Co jakiś czas niestety są dni - tygodnie kiedy czuję sztywność pleców, ból, który uniemożliwia zwykłe czynności życiowe.
Byłem na konstulatcji u najlepszego neurochirurga zajmującego się moim typem schorzenia. Ogólnie rzecz biorąc to bez operacji się napewno nie obejdzie ale można niwelować ból oraz stabilozować kręgosłup jeszcze trochę czasu by w miarę normalnie żyć.

Badanie:
Kręgozmyk przedni na poziomie L5/S1 11mm (II stopnia)

Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzywyrostkowych na na poziomie L4/L5.
Nieznaczne zwężenie przestrzeni międzykręgowych L4,L5 i L5/S1.
Na poziomie L5/S1 zwężenie otworów międzykręgowych obustronnie.

L1/L2 centralne uwypuklenia dokanałowo 2mm
L2/L3 uwypuklenia dokanałowo 2,5mm
L3/L4 uwypuklenia dokanałowo 3 mm
L4/L5 centralno dwuboczna przepuklina krążka do 5 mm
L5-S1 - kręgozmyk kręgu L5, oraz centralno dwuboczna pseudoprzepuklina krążka międzykręgowego spłycają otwory miedzykregowe obustronnie, bez cech stenozy
Po stronie lewej w świetle otworu miedzykregowego material krazku przylega do korzenia nerwowego L5 - mozliwe draznienie

Kregozmyk przedni L5/S1

Czy ktoś zna się na tym i jest w stanie w jakiś sposób pomóc mi w życiu codziennym i przedłużenie czasu, który spowoduje opóźnienie operacji.
Dzień dobry,
serdecznie zapraszam do gabinetu przy ulicy Góralskiej na Niedźwiedniku. Operacja będzie zapewne potrzebna w momencie, gdy dojdzie do zwiększenia ucisku na rdzeń kręgowy, jednak do tego czasu można wiele wypracować, by okres po ewentualnej operacji przeszedł Pan bardziej komfortowo i szybciej wrócił do sprawności.
Pozdrawiam serdecznie,
mgr fizjoterapii Izabela Kurenda

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Bardzo istotną sprawą w celu ustalenia dalszego postępowania i rokowań jest określenie czy kręgozmyk jest stabilny czy niestabilny. W tym celu należy wykonać RTG - czynnościowy odc. "L". Druga kwestia to wykonywanie kontrolnie RTG w projekcji bocznej (mniej więcej raz na dwa lata) celem obserwacji, czy kręgozmyk postępuje czy też ustabilizował się na II stopniu.
Ponieważ kręgozmyki II st.może, jak wiele innych kręgozmyków nie wywoływać żadnych objawów, to należy również zaplanować wizytę u fizjoterapeuty/lekarza specjalizującego się w diagnozowaniu i leczeniu zachowawczym odcinka "L" i wykonać badanie w kierunku innych zmian opisanych w MRI (np. przepukliny krążków m-k) , które mogą odpowiadać za opisane przez Pana dolegliwości. Ich leczenie może być efektywne na drodze terapii zachowawczej. Operacyjne leczenie kręgozmyku stosuje się w ostateczności (przy progresywnie postępujących deficytach neurologicznych) ze względu na mierne, odległe wyniki takiego leczenia. Spondylodezy (stabilizacje) mogą niestety ulegać destabilizacji po latach normalnego lub oszczędnego funkcjonowania ze względu na duże momenty sił powstające w odc. "L"

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.