Mam 32 lata. nie miałem żadnych urazów kolana.Chciałbym dowiedzieć się czy ew. artroskopia dotyczyła

2 odpowiedzi
Mam 32 lata. nie miałem żadnych urazów kolana.Chciałbym dowiedzieć się czy ew. artroskopia dotyczyłaby wycięcia czy zszycia łąkotki? czy istnieją inne możliwości, np implant? która z możliwości daje najlepsze rokowania na nastepne lata. chciałbym pozostac aktywna osoba.
oto opis MR stawu kolanowego.
M 23.3 uszkodzenie MM. Zaburzenia tkanki łącznej. Przedział międzykłykciowy: więzadło krzyżowe przednie prawidłowo napięte bez cech uszkodzenia.Więzadło krzyżowe tylne prawidłowe. Bez zmian na poziomie entezy.
Przedział przyśrodkowy: kłykieć przyśrodkowy k udowej i piszczeli bez zmian ogniskowych i pourazowych oraz obrzęku śródkościa. Chrząstka szklista prawidłowej grubości bez ognisk uszkodzenia i chondromalacji. Głębokie horyzontalne oraz skośne odstawowe pęknięcie łąkotki z torbielami łąkotkowymi i okołołąkotkowymi o wym 3-4mm. Więzadło poboczne piszczelowe bez cech uszkodzenia, pogrubiałe nieznacznie w części proksymalnej - prawdopodobnie blizna. Bez cech zapalenia kaletki gęsiej stopki.
Przydział boczny: kłykiec boczny k udowej i piszczeli oraz głowa strzałki bez zmian ogniskowych i pourazowych oraz obrzęku śródkościa.Chrząstka szklista prawidłowej grubości bez cech uszkodzenia i chondromalacji. Łąkotka bez cech uszkodzenia. Strefa łąkotkowo torebkowa bez cech obrzęku i separacji. Wiązadło poboczne strzałkowe bez cech uszkodzenia. Bez cech zespołu pasma biodrowo piszczelowego. Morfologia więzadła łukowatego prawidłowa.
Przedział Rzepkowo udowy. Rzepka typu 1 wg Wiberga. Kąt Wiberga prawidłowy, bez hopoplazji MFC. TT-TG13mm. Rzepka bez cech przerostu fałdu przysrodkowego. Troczki rzepki prawidłowe.Chrząstka rzepki i kłykci udowych SRU prawidłowej grubości, z obszarami chondropatii st 3a wg ICRS w przedziałach bocznym i przyśrodkowym rzepki. Bez zwiększonej ilości płynu w zachyłku nadrzepkowym. Więzadło właściwe rzepki prawidłowe. Przyczep ścięgnisty m czworogłowego prawidłowy. Przedział podkolanowy; ślad płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Pęczek nerwowo naczyniowy bez cech obrzęku i zmian ogniskowych. Bez zastoju w spływie żyły odpiszczelowej.
Przy tak niewielkim uszkodzeniu najlepiej założyć szwy na łąkotkę.

Żaden implant nie będzie lepszy, niż własna łąkotka. Jeśli tylko uda się naprawić. Ale opis wskazuje na to, że powinno się dać.