Mam 33 lata i jestem pół roku po porodzie. Od miesiąca zmagam się z silnym bólem łopatek promieniują

2 odpowiedzi
Mam 33 lata i jestem pół roku po porodzie. Od miesiąca zmagam się z silnym bólem łopatek promieniującym do mostka. Ból występuje tylko nad ranem w spoczynku. Jak walczyć z bólem? Oto opis rezonansu. Wykonano jednofazowe badanie RM odcinków szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa w obrazach T1 i T2
zależnych, w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.
Lordoza szyjna zniesiona. Kifoza piersiowa zachowana. Lordoza lędźwiowa zachowana.
Na poziomie L5/S1 cechy dehydratacji krążka m/k ze zwężeniem przestrzeni m/k oraz szeroka wypuklina jądra miażdżystego z niewielką centralno-lewoboczną PJM zajmująca lewy zachyłek boczny i zwężająca lewy otwór boczny, z cechami modelowania lewych korzeni L5 i S1.
Poza tym zarysy kanału kręgowego w zobrazowanym zakresie gładkie, pozostałe otwory mk bez istotnych
zwężeń.
Wysokości trzonów kręgów i przestrzeni mk objętych badaniem prawidłowe.
Sygnał krążków mk i trzonów kręgów niezmieniony.
Obraz uwidocznionego w badaniu rdzenia kręgowego niezmieniony.
wn. PJM na poziomie L5/S1.
Aby rozwiązać Pani problem należałoby najpierw zlokalizować jego źródło. Niestety badania obrazowe (w tym także rezonans magnetyczny), mimo swojej szczegółowości i groźnie brzmiących sformułowań, najczęściej nie dają odpowiedzi na pytanie "dlaczego boli?". Przestawiają one bowiem aktualny stan procesów adaptacji/kompensacji w naszym ciele, nie mówiąc jednak co te procesy faktycznie wywołało (w Pani przypadku zmiany mogą być wynikiem ciąży). Oczywiście tego typu badania są jak najbardziej zasadne. Dzięki nim wykluczyć możemy rzeczy groźne typu: tętniak, nowotwór, zmiany kardiologiczne itp.
Pani przypadek proponuję skonsultować jednak z dobrym fizjoterapeutą bądź osteopatą. Przeprowadzi on właściwe testy oraz badania, określi przyczynę Pani dolegliwości, pomoże je wyeliminować lub (jeśli to konieczne) pokieruje na dalszą diagnostykę.

Zdecydowanie polecam udać się na terapie manualną piersiowego odcinka kręgosłupa u dobrego fizjoterapeuty np. po OMT lub Osteopatii