Mam 34 lata i dość przewlekły problem, który ciągnie się od dłuższego czasu (kwestia lat). W tygodni
1
odpowiedzi
Mam 34 lata i dość przewlekły problem, który ciągnie się od dłuższego czasu (kwestia lat). W tygodniu, około 30-60 min. po przebudzeniu miewam raz dziennie głównie luźne stolce (typ 5 i 6 w bristolskiej skali uformowania stolca - czasem papkowate lub małe kawałki o widocznych krawędziach, czasem postrzępione). Sytuacja zmienia się weekendy i dni wolne od pracy, wtedy stolec oddawany jest co 2-3 dni (o różnych porach dnia) i często jest wtedy uformowany. Nie miewam bólów brzucha, żołądka ani innych objawów ze strony układu pokarmowego. Od wielu lat towarzyszy mi również konieczność oddania stolca w sytuacjach stresowanych (nagły wyjazd, ważne spotkanie itp.). Niedawno byłem sobie zrobić okresowe badania, morfologia (ok), ob (ok, na niskim poziomie), CRP (ok na niskim poziomie), ALT, AST, GGTP, ALP i Bilirubina w normie, jedyne odstępstwa od normy to cukier na czczo (101) i kwas moczowy (7,5). Mam pracę siedzącą, jestem dość zestresowaną osobą (np. mimowolnie zaciskam pięści) i jak do tej pory miałem bardzo mało ruchu. Waga do tej pory trzymała się na stałym poziomie, natomiast po wynikach laboratoryjnych (które dały mi do myślenia) odrzuciłem słodkie jedzenie(prócz owoców), zacząłem pić około 1-1.5 litra więcej wody i zacząłem wykonywać trening aerobowy po 20-40 min. dziennie, zacząłem jeść więcej warzyw i owoców oraz mniej mięsa i przez 1.5 miesiąca schudłem ze 102KG na 97KG (190cm wzrostu). Zmiana diety nie miała specjalnie wpływu na wygląd stolca, który był i jest daleki od ideału. Kawy i alkoholu nie piję, fastfoodów nie jadam, produkty zawierające laktozę odstawiłem (miałem czasami po nich gazy, ból brzucha połączony z konkretnym przeczyszczeniem). Chciałbym zapytać jakie badania warto jeszcze zrobić i gdzie powinienem się udać z moim problemem?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Zaburzenia o których Pan pisze z dużym prawdopodobieństwem mają charakter czynnościowy i nie wynikają z żadnej choroby organicznej. W zależności od tego, jak bardzo to Panu przeszkadza można stosować leczenie doraźne, albo stałe. Na pewno przyda się dobry gastroenterolog, pomocna może się okazać także psychoterapia.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.