Mam 35 lat i jestem kobieta.Mam zdiagnozowanie reaktywne zapalenie stawów spowodowane bakteria yersi

5 odpowiedzi
Mam 35 lat i jestem kobieta.Mam zdiagnozowanie reaktywne zapalenie stawów spowodowane bakteria yersinia.Przyjmuje sulfasalazyne drugi miesiac i aspicam 10 dzień.W ostatnich dwóch tygodniach miałam dwa epizody bólu brzucha w prawym górnym kwadracie.Za każdym razem początek bólu przypada o 1 w nocy.Pierwszym razem ból ustąpił rano ale drugim razem dopiero następnego dnia.Przy pierwszym bolu przyjmowalam tylko sulfasalazyne i jakis tydzien wczesniej przez miesiac ketonal.Czy to normalne przy mojej chorobie?
Może być to powiązane z Pani chorobą lub nie. Ból w tym rejonie może być spowodowany problemami dróg żółciowych, żołądka, trzustki. Są też inne opcje.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Po pierwsze: czy pani ma potwierdzone zakażenie Yersinia enterocolica ? Jaka badania wykonano ? Po drugie jeśli tak to zgodnie z quedlines międzynarodowymi nie wymaga pani specyficznego leczenia
(Yersiniosis usually is diagnosed by detecting the organism in the stool of an infected person. Many laboratories do not routinely test for Yersinia, so it is important to notify laboratory personnel when yersiniosis is suspected so that special tests can be done. The organism can also be recovered from other sites, including the throat, lymph nodes, joint fluid, urine, bile, and blood.
Treating yersiniosis

Yersiniosis usually goes away on its own without antibiotic treatment. However, antibiotics may be used to treat more severe or complicated infections.) Reaktywne zapalenie stawów faktycznie jest leczone sulfasalaziną, ale czymś zupełnie innym jest zapalenie stawów spowodowane zakażeniem Yersinia. Ból w prawej okolicy podżebrowej (zgodnie z pani lokalizacją) jak i reaktywne zapalenie stawów skłaniają do wykonania kolonoskopii (konieczne jest w takich sytuacjach wykluczyć różnego typu stany zapalne jelita grubego). Szanowna Pani - w okolicy wskazanej przez panią nie ma trzustki jak i żołądka. Stany zapalne dróg żółciowych dają specyficzne dolegliwości, których pani nie wymienia
Szanowna Pani.
Jednym z możliwych działań jatrogennych (niepożądanych) terapii sulfasalazyną jest zapalenie wątroby. Lokalizacja bólu podana przez Panią (prawy górny kwadrat) może wskazywać na wątrobę i drogi żółciowe, a także zagięcie wątrobowe jelita grubego. Również Pani choroba podstawowa - reaktywne zapalenie stawów, często może współistnieć z zapaleniem jelita grubego. A zatem należy wykonać następujące badania: transaminazy ALAT, GGTP, bilirubina, CRP, morfologia z rozmazem.
Do rozważenia także kolonoskopia.
Witam. Ból brzucha w przypadku sulfasalazyny jest jednym ze skutków ubocznych, myślę, że jeżeli lek jest skuteczny to proponowałbym po konsultacji z lekarzem prowadzącym zredukować dawkę do minimalnej, podczas stosowania której dolegliwości nie występują. Po ewentualnym ustąpieniu dolegliwości ponowne zwiększenie dawki. Oczywiście należy wykluczyć ewentualne schodzenia jak zapalenie dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego lub zapalenie wyrostka robaczkowego (zwykłe USG przeglądowe i komplet badań podstawowych powinno wystarczyć). Pozdrawiam
1. Czy yersinioza była leczona?
2. Czy były wykonywane próby wątrobowe?
3. Czy było wykonywane USG?
4. Czy rozmawiała Pani o tych objawach z lekarzem leczącym zapalenie stawów?

Eksperci

Artur Bełżek

Artur Bełżek

Ortopeda

Świdnik

Jeremi Dębiec

Jeremi Dębiec

Ortopeda

Zgorzelec

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Irena Kędzierska

Irena Kędzierska

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Brzozów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących usługi: Zapalenie stawów
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.