Mam 35, mam już od wielu lat ciężką stałą depresję. Od ok 12 lat przyjmuję leki, obecnie jest to ran

1 odpowiedzi
Mam 35, mam już od wielu lat ciężką stałą depresję. Od ok 12 lat przyjmuję leki, obecnie jest to rano wenaflaksyna 150 mg i przed snem 150 mg Trazodon.
Od ok 10 lat uczęszczam również na psychoterapię. Wszystko to umożliwia mi funkcjonowanie na względnie średnim poziomie, chociaż co kilka tygodni są momenty
błębszego załamania. Wraz z depresją towarzyszą mi zaburzenia koncentracji i pamięci, które ostatnio przybrały na sile. Zwalaszcza problemy z pamięcią są dokuczliwe,
utrudnia mi to coraz bardziej pracę (inżynier), zapominam dużo z tego co czytam, itp. Czytałem, że jest lek Piracetam, który strosuje się przy zaburzeniach pamięci, za ok 3 tygodni mam wizytę u swojej Pani doktor.
I w związku z tym mam kilka pytań:
Czy powinienem sam o nim wspomnieć u lekarza?
Czy jest on skuteczny?
Na internecie czytałem, że Piracetam jest lekiem na receptę, ale zdziwiłem się, jak zobaczyłem, że jest oferowany w formie suplementu diety, bez recepty( dużo ofert na internecie).
Jak wygląda to w rzeczywistości?
Pozdrawiam
Odpowiadając od końca: dużo ofert, w których substancja jest sprzedawana jako suplement diety (SD) wynika ze specyficznego miejsca suplementów na polskim rynku i w polskim prawie: a mianowicie takim, że nie podlegają one żadnej kontroli, w tym badaniom na obecność substancji czynnej (sic!). Producent jedynie deklaruje skład danego suplementu, ale nie ma żadnych sankcji za skład inny od deklarowanego. Nie przeprowadza się także badań nad działaniem SD, bo nie są one lekami. Szczególną ostrożność należy zachować wobec suplementów sprzedawanych w internecie. Leki nootropowe, jakim jest piracetam powinny być stosowane wyłącznie w zarejestrowanych wskazaniach - wśród nich brakuje depresji. Warto na pewno rozważyć korektę leczenia przeciwdepresyjnego - są obecnie leki, które mają udowodniony wpływ na poprawę funkcji poznawczych: koncentracji, pamięci w przebiegu depresji - takim nowoczesnym lekiem jest m.in. wortioksetyna. Oczywiście problem koniecznie należy omówić ze swoim lekarzem prowadzącym, który znając dokładnie Pana historię będzie mógł rozważyć wskazania i przeciwwskazania do zastosowania tego leku.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.