Mam 36 lat..183 cm. i 77 kg...Prócz pracy na kopalni jestem biegaczem ..trenuje 5 razy w tyg. ok. 80

2 odpowiedzi
Mam 36 lat..183 cm. i 77 kg...Prócz pracy na kopalni jestem biegaczem ..trenuje 5 razy w tyg. ok. 80-100 km./tydz...ok. 5 tyg. temu doznałem małego urazu przy dzwignięciu na prostych nogach ok. 20 kg...poczułem lekki ból który czuje do dziś...Zrobiłem rezonans magnetyczny i wynik:
Spłycenie lordozy lędżwiowej.
Wysokość trzonów kręgów zachowana z niewielkimi nierównościami blaszek granicznych.
Cechy dehydratacji krążków międzykręgowych L4/L5 oraz L5/S1. Poza tym intensywność sygnału z pozostałych krążków
międzykręgowych prawidłowa we wszystkich sekwencjach.
Elementy kostne prawidłowe.
Szerokość otworów międzykręgowych zachowana.
Stożek końcowy rdzenia kręgowego widoczny na poziomie trzonu L1, o prawidłowej szerokości i intensywności sygnału.
Na poziomach L1-L4 bez cech wypuklin.
Na poziomie L4/L5 niewielka szerokopodstawna wypuklina krążka międzykręgowego nie powodująca ucisku na struktury
nerwowe.
Na poziomie L5/S1 centralno-lewostronna protruzja szerokości 5mm nakładajaca sie na niewielką szerokopodstawną
wypuklinę krążka. Protruzja modeluje przebieg korzeni nerwowych w świetle kanału kręgowego, jednak nie zwęża otworu
miedzykregowgeo lewego.
Wnioski:
Protruzja L5/S1 z modelowaniem przebiegu korzeni nerwowych w świetle kanału kręgowego. Słabo nasilona dyskopatia
L4/L5.
Poza tym badanie MR kręgosłupa lędźwiowego w granicach normy.
Proszę o opinie odnośnie wyniku ,i porady kiedy wrócić do biegania i jak sobie pomóż ...Bardzo Dziękuje.
Dzień dobry,
By rozwiać wszelkie wątpliwości zdrowotne poza badaniem obrazowym należy wykonać także badanie przedmiotowe u fizjoterapeuty, by sprawdzić zaburzenia funkcjonalne. Po badaniu powinien Pan uzyskać informacje na temat tego jak wrócić do aktywności. Przy takiej częstotliwości aktywności fizycznej nie wolno zapominać o efektywnym odpoczynku i regeneracji.

Szanowny Panie. W opisie swojego przypadku skupił się Pan na przekazaniu szczegółów dotyczących badania obrazowego. MRI pokazuje z całą pewnością, że pochodzenie pańskich objawów nie wynika z poważnych patologii kręgosłupa tj. złamanie, kręgozmyk, nowotwór, gruźlica itp. Liczne badania naukowe wskazują, że nie ma wyraźnej korelacji pomiędzy zmianami zwyrodnieniowymi wychwyconymi takim badaniem w narządzie ruchu, a dolegliwościami bólowymi. Zatem MRI, RTG czy TK nie służą do określenia, co jest źródłem bólu, tylko czy źródłem bólu nie jest aby poważna patologia. Tym bardziej nie mogą one więc służyć do wytyczania sposobu postępowania. Badania obrazowe są nieprzypadkowo zwane w medycynie badaniami dodatkowymi, uzupełniającymi lub pomocniczymi, co wskazuje na ich właściwe miejsce w procesie diagnostycznym. Podstawą do stawiania diagnozy i wytyczania programu leczenia jest szeroki wywiad i badanie przedmiotowe. Polecam więc wizytę u specjalisty, który podczas bezpośredniego spotkania będzie mógł przeprowadzić badanie, aby w dalszej kolejności na tej podstawie ustalić i omówić z Panem dalsze postępowanie.