Mam 36 lat i zdiagnozowanej nerwicy czy depresji nie mam... chociaż sama ją u siebie podejrzewam. By

5 odpowiedzi
Mam 36 lat i zdiagnozowanej nerwicy czy depresji nie mam... chociaż sama ją u siebie podejrzewam. Być może jestem po prostu hipochondryczką. Pierwszego ataku paniki dostałam 2 lata temu. Powtarzały się średnio raz w tygodniu, głównie w nocy. Przez pracę żyłam w ciągłym stresie, potem doszedł do tego jeszcze niestety mobbing. Pracę w końcu zmieniłam, trafiłam dobrze. Fajni ludzie itd. Ataki paniki stopniowo ustępowały. Niestety coś znowu chyba zaczyna się dziać. Od kilku miesięcy czuje jakby moje serce chciało wyskoczyć z klatki piersiowej. Oczywiście wizyta u lekarza rodzinnego, kardiologia, neurologa. I nic. Badania krwi ok, serce zdrowe jak u nastolatka (EKG i echo serca nie wykazały nic), neurolog po skierowaniu na RTG stwierdził lekkie zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego. Objawy nie ustępują chociaż zauważam je w konkretnych sytuacjach np. wieczorem w niedzielę przed poniedziałkiem. W piątki popołudniu i soboty nic mi się nie dzieje. Tak samo po powrocie do domu z pracy objawy jakby ustępują. Niestety ta sytuacja spowodowała, że nie chcę, wręcz się boję wychodzić z domu bo panikuje że zasłabnę na ulicy czy tramwaju. W zasadzie przestałam widywać się ze znajomymi. Widujemy się coraz rzadziej i tylko u mnie w domu. Zaproszenia na imprezy dostaję ale zawsze znajduje wymówkę i odmawiam. Mieszkam sama, zakupy w weekend robię jak najwcześniej (specjalnie wstaje o 6.00 żeby w sklepie być przed 7.00) bo tłum ludzi w sklepach działa na mnie przytłaczająco. Ostatnio doszły do tego jeszcze nowe objawy tj. natrętne czarne myśli, nie mogę pozbyć się myśli, np. że zwolnią mnie z pracy (chociaż wydaje mi się, że nie ma powodu, ale przecież nigdy nie wiadomo) i nie znajdę nowej, że wsiąde do auta i będę mieć wypadek albo zasłabnę za kierownicą. Mam też poczucie, że jestem do niczego i nic mi w życiu nie wyszło.Ja już nie wiem co mam robić. Czy to czas żeby zgłosić się do specjalisty?
Dzień dobry. Tak, to najwyższy czas aby zgłosić się do psychologa po pomoc. Zaburzenia lękowe potrafią bardzo utrudnić nasze codzienne funkcjonowanie dlatego nie ma sensu zwlekać z wizyta u specjalisty. Najwyższa pora dać sobie pomóc :) Życzę dużo wytrwałości i siły !

Dzień dobry,

Zgłaszane przez Panią objawy psychosomatyczne mogą mieć różne podłoże - może to być przykładowo uogólniony lęk lub wypalenie zawodowe, zwłaszcza, że w swoim opisie zauważa Pani pewną zależność pomiędzy pojawieniem się objawów a sytuacją zawodową. Silnie odczuwany stres, bezsenność (lub wybudzanie w nocy), ataki paniki, przyspieszone bicie serca, bóle głowy, bóle żuchwy czy lęk i bóle brzucha oraz mdłości, a także napięcie pojawiające się w związku z koniecznością pójścia do pracy - to objawy charakterystyczne właśnie dla wypalenia zawodowego. Nieleczone wypalenie często przeradza się w depresję lub właśnie rodzaj uogólnionego lęku.

Na podstawie krótkiego opisu trudno jednoznacznie stwierdzić jaka jest przyczyna zgłaszanych dolegliwości, warto byłoby pogłębić temat w rozmowie z psychologiem-psychoterapeutą, podczas której specjalista będzie miał możliwość zadania Pani pytań pomocniczych i określenia hipotezy dotyczącej źródeł Pani trudności.

Serdecznie zapraszam na bezpłatną konsultację telefoniczną podczas której będzie Pani miała możliwość głębszego omówienia problemu i ustalenia możliwych rozwiązań. Jestem psychologiem i psychoterapeutką, pracuję w nurcie psychodynamicznym skoncentrowanym na przeniesieniu. Przyjmuję stacjonarnie w Warszawie, przy Placu Zbawiciela, jednak udzielam także konsultacji psychologicznych online.
Sugeruję wizytę: Bezpłatna konsultacja wstępna - telefoniczna
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, objawy opisane przez Panią wskazują na zaburzenia lękowe. To o czym Pani pisze wskazuje na to, że są one znacznie nasilone. Proszę skorzystać z pomocy specjalisty psychoterapeuty, który oceni czy już w tym momencie konieczne jest także wsparcie farmakologiczne czyli wizyta u lekarza psychiatry. Jeśli się Pani zdecyduje na terapię służę pomocą online lub stacjonarną. Pozdrawiam
Warto rozważyć konsultacje z lekarzem psychiatrą oraz terapię. Połączenie tych dwóch form pomocy może być użyteczne :)
Dzień dobry, po tym co Pani napisała warto pomyśleć o spotkaniu ze specjalistą. Zaburzeń lękowych nie powinno się bagatelizować, ponieważ sprawiają że osoba nie jest w stanie prawidłowo na co dzień funkcjonować. Życzę wszystkiego dobrego, pozdrawiam serdecznie.