Mam 4 miesięcznego brzdąca i od tygodnia zrezygnowałam z mięsa. Czy przy zróżnicowanej diecie mogę j

2 odpowiedzi
Mam 4 miesięcznego brzdąca i od tygodnia zrezygnowałam z mięsa. Czy przy zróżnicowanej diecie mogę już całkowicie je odstawić bez ryzyka, że źle to wpłynie na małego? Czy przy rozszerzaniu diety dziecka mogę również nie wprowadzać mięsa?
Proszę o skonsultowanie Pani decyzji z lekarzem pediatrą. Produkty pochodzenia zwierzęcego, mam na myśli produkty mięsne, zawierają mnóstwo składników mineralnych i witamin, które ciężko jest dostarczyć wraz z innym pożywieniem. Moim zdaniem, warto będzie kontrolować stan zdrowia dziecka, poprzez np badania krwi.

Witam, oczywiście jeśli zjada Pani jaja, i produkty nabiałowe takie jak sery, jogurty, mleko, na pewno nie zaszkodzi Pani synowi. Nie mniej jednak warto zrobić badania teraz oraz po miesiącu, dwóch od odstawienia mięsa - chodzi głównie o morfologię, żelazo, ferrytynę, witaminę B12. Warto też zastanowić się nad ułożeniem zbilansowanej diety na początku przez specjalistę, aby dobrze nauczyć się łączyć produkty oraz żeby mieć pewność, że niczego Pani nie brakuje. Co do rozszerzania diety dziecka - tutaj byłabym ostrożna, jednak dziecko powinno zjadać minimalne ilości mięsa dla prawidłowego rozwoju, aczkolwiek znam wiele dzieci, które do 2, 3 roku życia nie jadły mięsa z wyboru - nie rzutowało to na stan zdrowia i wyniki badań. - alternatywą są też ryby. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Generalnie wg aktualnych zaleceń nie należy pomijać mięsa przy rozszerzaniu diety niemowląt.