Mam 43 lata, achondroplazje, ale po wydłużaniu kończyn metodą Ilizarowa, operacje wydłużania miałam

1 odpowiedzi
Mam 43 lata, achondroplazje, ale po wydłużaniu kończyn metodą Ilizarowa, operacje wydłużania miałam 25 lat temu. Od czasu operacji funkcjonowałam super, skończyłam studia,wyszłam za mąż, zrobiłam prawo jazdy, jeździłam samochodem. Funkcjonowałam jak zdrowy człowiek, niestety od jakiegoś roku zaczęły drętwieć mi nogi i zaczęłam mieć kłopoty z chodzeniem. Wspomnę, że w tym czasie, dużo godzin spędzałam siedząc - pracując przy komputerze.
Zrobiłam rezonans odcinka lędźwiowego kręgosłupa, oto opis:

„Badanie kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencjach tse w obrazach T1, T2 zależnych bez podania środka kontrastowego. Skany wykonano w płaszczyznach osiowych, strzałkowych i czołowych. Dystalny odcinek rdzenia kręgowego prawidłowej grubości. Przeprost na poziomie L1-L2 oraz silniejsze niż przeciętne w populacji uwypuklenie lordozy. Odwodnienie krążków L1-L2, L2-L3, L3-L4. Przepukliny krążków L1-L2, L2-L3, L3-L4 obustronnie zwężają zachyłki nerwów i uciskają korzeń nerwów rdzeniowych. Wypuklina krążka L4-L5 modeluje worek oponowy. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe obrazowanych kręgów. Znacznie zwiększony kąt krzyżowy.”

Proszę mi powiedzieć, czy jest szansa, że będę jeszcze normalnie chodziła i normalnie funkcjonowała?
Czy da się cofnąć to poprzez rehabilitację? Czy tylko operacja?
Nie mając pełnego obrazu klinicznego nie da się odpowiedzieć na Pani pytanie. Proszę udać się do neurochirurga który obejrzy rezonans zbada i zadecyduje czy należy Panią kwalifikować do leczenia operacyjnego czy rehabilitacji.