Mam 60 lat jestem po mastektomii. Mój wynik: rak naciekający NST NHG 2(2+2+2)IM6 /10HPF. Naciek nowo

1 odpowiedzi
Mam 60 lat jestem po mastektomii. Mój wynik: rak naciekający NST NHG 2(2+2+2)IM6 /10HPF. Naciek nowotworowy nie dochodzi do skóry, średnica guza 1,8 cm. W całym materiale znaleziono 14 węzłów chłonnych w tym 1 z przerzutem raka. Klasyfikacja TNM:T1c N1a M0, złośliwość G2. Badanie immunohistochemiczne: ER: średnia ekspresja 100% komórek, PR: silna ekspresja 50% komórek, HER2 (+2) - reakcja niejednoznaczna, w badaniu CISH brak amplifikacji HER2, Ki67 ok. 30%.
Jakie jest rokowanie, i jaka będzie zastosowana chemia?
Zapewne chodzi o FISH nie CISH. Niepokojącym nieco czynnikiem rokowniczym jest wysoka wartość Ki67, czyli komórkowego markera proliferacji. Co do leczenia uzupełniającego - napewno hormonoterapia. Co do chemioterapii nie ma zgodności, wydaje mi się, że z uwagi na wysokie Ki67 należałoby u Pani rozważyć leczenie chemiczne ale w Polsce nie zajmowałem się od dawna chemioterapią (w Szwecji prawdopodobnie by Pani chemioterapię otrzymała) a tak jak napisałem, w Pani przypadku sprawa nie jest jednoznaczna. Jeżeli chodzi o radioterapię, to zalecana jest zawsze w przypadku zmian przerzutowych zajmujących więcej niż 3 węzły chłonne. Jeśli zajęte są 1-3, to znowu nie ma zgodności. Rekomendacje NCCN (aliansu 28 czołowych centrów onkologicznch z USA) mówią: "do rozważenia", rekomendacje PTOK (Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej - zwracam uwagę - nie Radioterapii) nie wspominają o napromienianiu w takiej sytuacji. Rekomendacje St. Gallen (chyba najbardziej istotne) mówią: "do rozważenia napromienianie u chorych
< 45 r. ż. i/lub jeśli stwierdza się rozległe naciekanie naczyń". Osobiście chybabym Panią napromieniał, gdyby nie zastosowano chemioterapii. Ale decyzję powinno podejmować się zespołowo (i w moim ośrodku tak ją się podejmuje), zwłaszcza w takim jak Pani niejednoznacznym przypadku. Kolejność leczenia uzupełniającego jest zawsze taka, najpierw chemioterapia, potem radioterapia (chyba, że leczeniem jest radioterapia bez chemioterapii). Leczenie hormonalne można prowadzić równolegle z radioterapią.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.