Mam 61 lat co 2 lata wykonuję badanie cytologii i za każdym razem wynik pokazuje stan zapalny. Trwa

1 odpowiedzi
Mam 61 lat co 2 lata wykonuję badanie cytologii i za każdym razem wynik pokazuje stan zapalny. Trwa to już od 2013 roku. Chcę nadmienić że nie mam żadnych objawów związanych ze stanem zapalnym.
Dzień dobry,

Regularne wykonywanie cytologii jest bardzo ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej, szczególnie w kontekście zapobiegania chorobom nowotworowym szyjki macicy. Częste otrzymywanie wyników wskazujących na stan zapalny, mimo braku objawów, może być nieco zaskakujące, jednak nie jest to sytuacja rzadka. Stan zapalny widoczny w wynikach cytologii może wynikać z wielu przyczyn, nie tylko z infekcji. Zmiany te mogą być związane z obecnością flory bakteryjnej, zmianami hormonalnymi, czy też z użyciem preparatów miejscowych.

Sugeruje badanie cytologii metodą LBC (Liquid-Based Cytology) w połączeniu z badaniem na obecność wirusów HPV (Human Papilloma Virus) wysokiego ryzyka, które jest bardzo dobrym krokiem w kierunku dokładniejszej diagnostyki. Metoda LBC jest nowocześniejszą i uważa się ją za bardziej czułą niż tradycyjna cytologia, co może pomóc w lepszym zrozumieniu przyczyny utrzymujących się stanów zapalnych.

Zastosowany przed badaniem preparat z estrogenem dopochwowo może pomóc w zakresie poprawy jakości nabłonka szyjki macicy, co może pomóc w uzyskaniu bardziej wiarygodnych wyników cytologii, szczególnie u kobiet po menopauzie, u których zmiany hormonalne mogą wpływać na atrofię nabłonka.

Konsultacja z lekarzem ginekologiem, jest bardzo ważna, aby omówić wyniki badań oraz zaplanować dalsze postępowanie. Lekarz może również zasugerować dodatkowe badania, które pomogą wykluczyć inne przyczyny przewlekłego stanu zapalnego. Czasami konieczne jest przeprowadzenie bardziej szczegółowej diagnostyki, na przykład histeroskopii, czy badania endometrium, aby dokładnie ocenić przyczynę utrzymujących się nieprawidłowości w wynikach cytologii.

Czy rozmawiała Pani już z lekarzem o planowanym badaniu i konsultacji? Jest to ważne, aby uzyskać pełny obraz sytuacji i odpowiednio zareagować na utrzymujące się stany zapalne.

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + cytologia lbc - 400 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Ewa Borzęcka

Ewa Borzęcka

Pediatra

Tomaszów Mazowiecki

Ewa Fedor

Ewa Fedor

Pediatra

Warszawa

Elżbieta Wilamowska

Elżbieta Wilamowska

Internista

Zgierz

Kateryna Behar

Kateryna Behar

Pediatra

Poznań

Joanna Krawczyk

Joanna Krawczyk

Lekarz rodzinny

Lublin

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 16 pytań dotyczących usługi: infekcje
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.